Nikah Memuru Bahşiş İster mi?

Geçen gün (30.12.2012) abim evlendi. Hayırlı olsundediğinizi duyar gibiyim. Teşekkürler.

Bu yazımda abimin evlenmesinden çok, evlenen her çiftin başına gelen ve gelebilecek olan bazı sinir bozucu durumlardan bahsetmek istiyorum.

Özellikle nikah günü, aracın süslenmesi, kuaförü, zarfı, çiçeği böceği derken para akar gider gitmesi gerektiği gibi. Çocuklar gelin arabasının önünü keser içinde para olan zarflardan alabilmek için. Çocukları anlıyorum ama ya büyük adamlar?

Televizyonda bin tane reklamı dönen kurumsal olduğunu düşündüğüm bir benzin istasyonuna girdik. Süslü araca yakıt alacağız. Eşşek kadar pompacı “abi pompa çıkmıyo, adettendir” cümlesini kurdu. Arkadaş hiç mi utanman yok?

Hiç utanması olmayan ve bu yazıyı yazmama sebep olan Bayraklı Belediyesine bağlı nikah memuru hanıma gelelim.

Nikah salonuna girdik. Pazar günü son nikah olmasından dolayı misafirler yavaş yavaş yerlerine geçti. Nikah şahidi olacağım için abimle birlikte nikah memurunun yanına gittik. Memur hanım nikahtan sonra birinin görevlendirilmesini istedi. Kısaca bana birini gösterin, nikahtan sonra ben ona salça olayım, ondan para alayım demek istedi.

Abim de böyle birşeyin konuşulmadığını söylesede nikah memuru hanım ısrarla “bir yanlış olmasın, belediyede söylemeleri gerek” diyerek terbiye sınırlarını bence aştı.

Nikah kıyıldı…

Takı merasimi henüz başlamadan salonda ki bir görevli olduğunu düşündüğüm arkadaş abimin yanına gelip tekrar para istemiş (video kayıtlarımız mevcuttur) bir sürü misafirin önünde. Abim beni çağırdı 20 tl vermemi istedi rahat bırakmayacaklar gelip gidecekler sürekli anlaşıldı dedi.

Ben de hiç böyle şeylere gelemem. Gittim nikah memuru hanımın odasına konuştum. Utanmadan, konuşmanın sonuna kadar kendi haklılığını ispat etmeye yani parayı hakettiğini kanıtlamaya çalıştı. Devletin temsilcisi olan bir memur ancak bu kadar gözümde küçülebilirdi. (Umarım okuyorsunuzdur sayın nikah memuru hanım)

Pazar günü olmasından dolayı çalışma zorunluluğu yokmuş. Bizim için mesai harcamış gelmiş ( ki gün boyu nikah kıyıldı orada ). Pazar günü kıyılan nikahlardan para kazanmıyormuş. Madem çalışma zorunluluğunuz yok sayın nikah memuru, o zaman çalışmayın, evinizde oturun. Siz değilmisiniz paranızı gününde çatır çatır alan? Hepimizden çok para kazanan siz değilmisiniz? Daha da ısrarla bahşiş istemekde ne oluyor?

Çocuklara verilen zarflardan mı verelim? Yoksa banka hesabınıza havale mi geçelim sayın nikah memuru hanım?

Bu sizin yaptığınız suç değil mi? Devletin memurunun yapması gereken bir iş için zaten maaşını alıyorken bir de vatandaştan para istemesi suç değil mi?

 1. Belli ki görgüsüzlük yapmışsınız. Cumartesi pazar tatildir adı üstünde nikah MEMUR’u ve siz özel gününüzde adamın tatilini yemişsiniz para vermemişsiniz üstüne birde burada görgüsüzlüğünüzü millete duyurmuşsunuz. Bizde nikah kıydırdık hafta sonu ve 250 TL verdik memura eğer ki bir lükse kaçıyorsan bedelini ödersin.

  1. Cumartesi ve pazar günü tatil ise çalışmasın. Siz sanırım “250 TL verelim gelin nikahımızı kıyın” dediniz. Öyleyse diyecek birşey yok. Geçmiş olsun 🙂

 2. nikahların normalde hafta içi mesai saatleri içerisinde yapılması esastır. hiç memur nikah kıymak için hafta sonu mesai saati dışında her hangi bir yere gitmeye mecbur değildir bu yüzden gittiği için de devletten her hangi bir ödeme almamaktadır. gittiği yere yol masrafı vs hepsini kendi karşılamaktadır.

 3. Arkadaşlar nikah memuru sizden yol harcigahi yada yolluk yada mesai parası yada nikah parası alamaz.
  Belediye bu hizmet için sizden bir ücret alıyor. Bu hizmetin karşılığı olarakta memur pazar dahi gelip nikahı kıymak zorunda . Alınan her kuruş rüşvete girer.
  Bunu ben demiyorum yönetmelik der.
  Devlet memurunun rüşvet almasının cezası ağırdır.
  Şikayet ederseniz . Mahkemeye verirseniz anası ağlar.
  Avukat olarak yazdım yukariyi.
  Zaten düğün dernek işine girenin anası ağlıyor. Birde ülkemizde insanlar bunu resmen ranta çevirmiş ama herkes . Ben evleniyorum abi şu lazım sizde varmış dedin mi herkes yontma peşinde. Kimse bu düğünü yapan ne durumda diye sormaz. Ondan kimseye para vermeyin. Para verince iyi olmayacaksınız. Yada başımız göğe etmeyecektir. Guzel bir üslupla herkese yol verin.
  Kalın sağlıcakla

Bir Cevap Yazın