Gediz Elektrik Logo

EKLEME : Bu yazımdan sonra Gediz Elektrik bünyesinde çalışan bir yetkili bana ulaştı. Güzel bi röportaj yapma fırsatım oldu. Röportajıma buradan ulaşabilirsiniz : http://www.chndkmn.com/genel/aydem-gediz-elektrik-roportajim/

1 ay kadar önce İzmir’in elektrik dağıtım şirketi olan GEDİZ Elektrik (GEDAŞ) ile ilgili birşeyler değişti. Öncesinde faturalarımızın üzerinde TEDAŞ yazarken şimdi GEDİZ Elektrik yazıyor. Bu değişikliği, faturasını elden PTT veya fatura ödeme merkezlerine yapan vatandaşların pek fark ettiğini sanmıyorum. Aslında İnternet Bankacılığı ile faturalarımı ödeyen biri olmasaydım muhtemelen bende fark etmezdim.

Geçen ayki faturamı Garanti Bankası İnternet Şubesinden ödeyemeyince müşteri hizmetlerini aradım. Açıkcası tweet attım onlar beni aradı. Konuyu detaylı bir şekilde mail atmamı istediler bende mailimi hazırlayıp gönderdim. Bunun üzerine tekrar bana ulaşan müşteri hizmetleri yeni elektrik dağıtım firması GEDİZ ELEKTRİK ile henüz anlaşma yapılmadığını ve sadece otomatik ödeme ile ödeme yapabileceğimi söylediler.

Aynı durum İZSU için de geçerli. İZSU faturalarını da otomatik ödeme talimatı dışında ödeme yapılamıyor fakat İZSU web sitesinde kredi kartıyla ödeme imkanı var en azından. Sitelerine ekledikleri sanal pos hizmetiyle evimden çıkmadan su faturamı ödeyebiliyorum.

Gelelim Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş. nin neden teknolojik felaket olduğuna.

 

Gediz Elektrik Web Sitesi

“Gediz elektrik” şeklinde google arama motorunda arama yaptığınızda (burda aranmışı var : https://www.google.com.tr/search?q=gediz+elektrik&ie=utf-8&oe=utf-8 ) websiteleri listelenmiyor. En azından ben bulamadım. Bulabilen arkadaşım varsa yorumlara yazsın.

Firmanın eski web sitesi http://www.gedizedas.gov.tr/ ama çalışmıyor.

Aşağıda verdiğim eposta adreslerindeki web sitesi yani http://www.gedizepsas.com da çalışmıyor.

Güç bela Tedaş’ın websitesindeki dağıtım şirketleri sayfasından kendilerinin resmi web sitelerine eriştim. Adresi paylaşayım da belki bir işe yarar : http://www.gedizedas.com

Bu arada Gediz Elektrik sadece İzmir ve Manisa illerine elektrik dağıtımı yapan bir firma.

Web sitelerine web sitesi demek benim mesleğime küfürdür. Tasarım fukarası bir web sitesi. Şuan için sitede ana sayfa haricinde 4 tane sayfa var. Sayfaların uzantısı ASPX olsada site HTML ile hazırlanmış.

Duyurular sayfasında Gediz Edaş Serbest Tüketici Listesi sayfası çalışmıyor. İletişim sayfasında ne bir eposta adresi var, ne de iletişim formu var. Eposta adresleri faturanın üzerinde yazıyor buyrun;

gediz@gedizepsas.com, izmir@gedizepsas.com, manisa@gedizepsas.com

En vahimi de Borç sorgulama sayfası. Tamam güzel düşünmüşsünüz bunu ama iframe içinde çağırdığınız sayfanın SSL sertifikası yok? SSL güvenlik sertifikanız olmadığı için sayfada açılmıyor.

GEDİZ ELEKTRİK için borç sorgulama sayfası için bu linkten https://online.gedizedas.com/cgi-bin/cari.cgi girip Firefox için tehlikenin farkındayım dedikten sonra Ayrıcalık Tanı butonuna basıp yine açılan pencerede Güvenlik Ayrıcalığını Doğrula derseniz borç sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz. Borç sorgulama sistemi, İstanbul merkezli Alternatif Yazılım isimli bir firmanın imzasını taşıyor. Firmanın web sitesine baktığımda Gediz Elektrik Borç Sorgulama sisteminin neden bu kadar kötü tasarlandığını anlamam zor olmadı.

Gediz Elektrik web sitesi ana sayfasında tamamı büyük harflerle aşağıda ki duyuru paylaşılmış.

Kısa bir süre sonra yeni web sitemizle siz değerli müşterilerimize hizmet vereceğiz. web sitemizde, elektrik aboneliğinizi gerçekleştirecek, fatura miktarınızı öğrenecek ayrıca faturalarınızı e-posta adresinize yönlendirebiliyor olacaksınız.

Fatura miktarımızı öğrenecekmişiz; Bunu zaten güç bela yapabiliyoruz yukarıda anlattım.

Elektrik aboneliğimizi gerçekleştirecekmişiz; Burada neden bahsedildiğini anlamadım. Elektrik aboneliği işlemleri evraklarla, para yatırarak, imza atılarak yapılan zor bir işlemdir. Tamamını online olarak yaptıratabileceklerse harika ama ben hiç umutlu değilim.

Faturalarımızı e-posta adresimize yönlendirebilecekmişiz; Çok önemliydi?

Peki Gediz Elektrik Faturalarını nerelere ödeyeceğiz? İşte bu sorunun yanıtı web sitesinde yok. Faturaların üzerinde Gediz Elek. Perakende Satış A.Ş. vezneleri, anlaşmalı bankalar, PTT vezneleri yazılmış. Hangi bankalar ile anlaşmalılar ve Gediz Eleketrik vezneleri nerde adresleri nelerdir, ne faturanın üzerinde ve arkasında ne de web sitesinde paylaşılmamış.

Gediz Elektrik firmasından bir yetkili bu yazıyı okuyorsa siteniz için birkaç önerim var.

  1. İzmir’den bir dijital tasarım ajansıyla anlaşın. Web siteniz için harika bir tasarım yapsınlar.
  2. Web sitenizi de profesyonellere yaptırın. Hem tasarım bilgisi olan hemde yazılım bilgisi olan kişiler geçsin başına.
  3. En kısa sürede bankalarla anlaşın. İnsanlar internetten faturalarını ödemek istiyor.
  4. Web sitenizin içinde kredi kartıyla fatura ödeme imkanı tanıyın. Çok zor değil emin olabilirsiniz. Sanal pos kuracaksınız o kadar.
  5. Bir ilk yapın web sitenizden ödemeleri PAYPAL, PAYU, BKM EKSPRESS gibi sistemleri de entegre edin.
  6. Kullanıcılarla iletişim içinde kalın. Siteniz üzerinden arıza talebi açılabilsin, müşteri temsilcilerinize ulaşılabilsin.
  7. SSL sertifikası gibi önemli ayrıntıları atlamayın. Hatta en ucuz SSL sertifikasını tercih etmeyin. Biraz para harcayın.
  8. Görselleri küçülterek kullanın. Eşşek kadar büyüklükteki logoyu kodlarla değil resim işleme yazılımlarıyla küçültün.

Şimdilik bu kadar. Umarım web sitenizde iyileştirmeler olur.