Windows 10 Başlat Menüsü Çalışmıyor Sorunu Çözümü

Asus T100TAF cihazı üzerinde Windows 10 Pro Insider kullanıcısıyım. İlk defa başıma gelen bir sorunu birkaç yöntem deneyerek çözmeyi başardım. Aynı sorunu birden fazla kişinin yaşamış olduğunu öğrenince de kısa bir çözüm rehberi hazırlamak istedim.

Windows 10 yüklü bilgisayarlarda nadiren de olsa başlat menüsüne tıkladığınızda tepki vermemesi, bildirim çubuğunun açılmaması, ayarlar penceresinin açılması ama içeriğinin yüklenmemesi durumları yaşanabiliyor. Bilgisayarı yeniden başlatmanıza rağmen başlat menüsü tepki vermemeye devam ediyor. “PowerShell” komutları ile sunulan çözümleri denememe rağmen bir sonuç alamadım.

Çözüme ulaştığım adımlar umarım işinize yarar.

1 – CTRL + ALT + DEL tuşları ile Görev Yöneticisini açın.

2 – Görev Yöneticisi penceresinde “File (Dosya)” menüsü altındaki “Run New Task (Yeni Görevi Çalıştır)” seçeneğine tıklayın.

3 – Run (Çalıştır) kısmına aşağıdaki komutu yazın ve çalıştırın.

msconfig w/admin privileges

windows-10-gorev-yoneticisi-yeni-gorev-olusturma

4 – “System Configuration (Sistem Yapılandırması)” penceresi açılacak. “Boot (Önyükleme)” sekmesini açın, “Boot Options (Önyükleme Seçenekleri)” başlığı altındaki “Safe Boot (Güvenli Önyükleme)” seçeneğini ve “Network (Ağ)” seçeneğini işaretleyin, Apply (Uygula) ve Ok (Tamam) butonlarına tıklayın.

windows-10-sistem-yapilandirmasi-onyukleme-secenekleri

5 – Karşınıza gelen onay penceresindeki “Restart (Yeniden Başlat)” butonuna tıklayarak bilgisayarınızı bu ayarlar ile yeniden başlatın.

6 – Bu işlemlerden sonra bilgisayarınız yeniden başlayacak. Yukarıdaki ilk 3 adımı tekrar uygulayarak “Sistem Yapılandırması“, “Önyükleme” sekmesine kadar gelin. “Safe Boot (Güvenli Önyükleme)” seçeneğini devre dışı bırakın, “Uygula” ve “Tamam” butonlarına tıklayın. Yani ayarları eski haline getirin. Tekrar bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Sorununuz çözülmüş olması gerekiyor. Bu yöntem ile çözüme ulaşamazsanız 2 farklı yöntem için daha bu sayfaya gözatabilirsiniz : http://www.windows10.gen.tr/windows-10-baslat-menusu-ve-cortana-sorunu-nasil-cozulur