[ÇÖZÜM] Windows 10 Başlat Menüsü Çalışmıyor, Tepki Vermiyor…Bu sayfa 2 dakikada okunabilir.

Windows 10 Başlat Menüsü Çalışmıyor Sorunu Çözümü

Asus T100TAF cihazı üzerinde Windows 10 Pro Insider kullanıcısıyım. İlk defa başıma gelen bir sorunu birkaç yöntem deneyerek çözmeyi başardım. Aynı sorunu birden fazla kişinin yaşamış olduğunu öğrenince de kısa bir çözüm rehberi hazırlamak istedim.

Windows 10 yüklü bilgisayarlarda nadiren de olsa başlat menüsüne tıkladığınızda tepki vermemesi, bildirim çubuğunun açılmaması, ayarlar penceresinin açılması ama içeriğinin yüklenmemesi durumları yaşanabiliyor. Bilgisayarı yeniden başlatmanıza rağmen başlat menüsü tepki vermemeye devam ediyor. “PowerShell” komutları ile sunulan çözümleri denememe rağmen bir sonuç alamadım.

Çözüme ulaştığım adımlar umarım işinize yarar.

1 – CTRL + ALT + DEL tuşları ile Görev Yöneticisini açın.

2 – Görev Yöneticisi penceresinde “File (Dosya)” menüsü altındaki “Run New Task (Yeni Görevi Çalıştır)” seçeneğine tıklayın.

3 – Run (Çalıştır) kısmına aşağıdaki komutu yazın ve çalıştırın.

msconfig w/admin privileges

windows-10-gorev-yoneticisi-yeni-gorev-olusturma

4 – “System Configuration (Sistem Yapılandırması)” penceresi açılacak. “Boot (Önyükleme)” sekmesini açın, “Boot Options (Önyükleme Seçenekleri)” başlığı altındaki “Safe Boot (Güvenli Önyükleme)” seçeneğini ve “Network (Ağ)” seçeneğini işaretleyin, Apply (Uygula) ve Ok (Tamam) butonlarına tıklayın.

windows-10-sistem-yapilandirmasi-onyukleme-secenekleri

5 – Karşınıza gelen onay penceresindeki “Restart (Yeniden Başlat)” butonuna tıklayarak bilgisayarınızı bu ayarlar ile yeniden başlatın.

6 – Bu işlemlerden sonra bilgisayarınız yeniden başlayacak. Yukarıdaki ilk 3 adımı tekrar uygulayarak “Sistem Yapılandırması“, “Önyükleme” sekmesine kadar gelin. “Safe Boot (Güvenli Önyükleme)” seçeneğini devre dışı bırakın, “Uygula” ve “Tamam” butonlarına tıklayın. Yani ayarları eski haline getirin. Tekrar bilgisayarınızı yeniden başlatın.

 1. Merhaba,
  3 çözüm denemiştir olmadı sizinkini demedim oldu çok teşekkürler, bu arada site dizayni çok cool, kolay gelsin.

  1. microsoft hesap şifrenizi gireceksiniz. kendi belirlediğiniz PIN ya da şifreyi değil, microsoft hesabınızın şifresini. yazıya eklemeyi unutmuşlar,

   Güvenli modda başlayan bilgisayarlar, kendi belirlediğiniz şifreyi değil; Microsoft hesabınızın şifresini gireceksiniz.

   1. güvenli önyükleme seçeneğindeyken çalışıyordu ekran arkaplanı siyahtı sonra seçeneği devre dışı bıraktığımda eski haline döndü yine çalşmıyor ne yapmam gerekiyor?

 2. Tweaking.com – Windows Onarım v3.9.26 bu puroram vindowsta ne arıza varsa düzeltiyo kin yaptıysa emeğine sağlık.

 3. Ben de bu yöntemi denedim şimdi bilgisayarı açamıyorum 🙁 parolama sürekli yanlış diyor internet bağlantısı da görünmüyor bir şeyler oldu ve ben anlamıyorum 🙁 yardım edin

  1. Ben de bu yöntemi denedim şimdi bilgisayarı açamıyorum parolama sürekli yanlış diyor internet bağlantısı da görünmüyor bir şeyler oldu ve ben anlamıyorum yardım edin

 4. 5. Adımı yaptıktan sonra yeniden başladığında parola ekranı geldi. Ancak benim parolamı kabul etmiyor. Ne yapacağım?

 5. ya birşey sorucam benim sürüm windows 10 Pro İnsider Preview sürümü bu sürümde ayarlar menüsü açılmıyor yalvarırım bir çağre bulun admin bey hiçbir özel işlevimi halledemiyorum çıkmak istiyorum ayarlardan bu sürümden çıkılıyor ama ayarlar menüsü açılmıyor açılıyor 1 2 saniye durup geri kapanıyor direk

 6. gencolar iobit malware fighter indirin taratın sorun cozuluyor tamamen virusten kaynaklı virusü engellemeyelim diye başlat menusunu devre dısı yapıyor önerim budur

 7. bende güvenli modda çalıştırınca okey mis gibi çalısıyor başlat menüsü olsun arama menüsü olsun fakat gel gelelim güvenli moddan çıkınca yine aynı çalışmamaya devam ediyor çözümü nedir?

 8. Benim başlat menüsü ile windows 10 kısayolu işlevsiz. dolayısıyla bilgisayarımı kapatamıyorum. Yardıma ihtiyacım var

 9. Bu sayfayı çok beğendim.Microsoft bile adam akıllı çözümler üretemiyorken sayfanızdaki çözüm tek de çalıştır.Keşke ilk bu sayfayı bulsaydım da 2 saat saçma saçma sitelerde dolaşmasaydım.

  1. Benim ayarlar hiç açılmıyor mesela masaüstünde sağ tık kişiselleştir diyorum hata veriyor yardım nolur

 10. birçok uğraştan sonra sizin sitenizi gördüm tarif ettiklerinizi harfiyen uyguladım ve makinede herşey geri geldi.nekadar teşekkür etsek azdır.
  çok teşekkürler ve sevgilerimle
  Tayfun Kadıoğlu

 11. Nasıl iş yapıyosunuz anlamıyorum madem bilgi vericeksiniz tam verin dediklerinizi yaptım şuan bilgisayarım şifremi kabul etmiyor ben nerden bileyim microsoft şifesini aldığımda yazılım yüklüydü şimdi bunu ben nasıl düzelticem ? Bu şifreyi nasıl alıcam bin pişman oldum denediğime

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir