Bu gece Orionid meteor yağmuru var.

Bu gece Orionid meteor yağmuru var.

Her yıl ekim ayında gözlemlenen Orionid meteor yağmuru, en son 1986 yılında Dünya’dan gözlemlenen Halley kuyruklu yıldızının kuyruğu dersek yanlış olmaz. Orionid meteor yağmuru, Halley kuyruklu yıldızının enkaz bulutundan Dünya atmosferine giren göktaşlarından oluşuyor.

‘Orionid’ olarak anılmasının sebebi ise, bu meteorların Orion takım yıldızının (Avcı takım yıldızı) bulunduğu yerden geliyorlarmış gibi görünmeleri…

Orionid Meteor Yağmuru Gözlemi

Orion meteor yağmuru

Hava bulutsuz ve açık ise Orion’un doğudan yükseldiği saat 23.00’ten itibaren gözlemlenmeye başlayacak. 01.00 ile 04.00 saatleri ise en iyi gözlem yapılabilecek saatler.

Saat 23.00’ten sonra doğu yönünde birbirlerine yakın, belirgin bir şekilde, ‘Orion kemeri’ (Orion kuşağı) olarak anılan, üst üste dizilmiş üç yıldız görürsünüz (üstte yuvarlak içinde). Bu yıldızları bulduktan sonra onların soluna doğru baktığınızda yine kuvvetli bir şekilde parıldayan kızıl bir yıldız görülür. Bu yıldız, Avcı Takımyıldızı’nın en parlağı olan Betelgeuse yıldızıdır.

Orionid meteorlarının dağıldığı nokta yaklaşık olarak Betelgeuse yıldızının bulunduğu bölgedir. Bu bölgeden 01.00 ile 04.00 saatleri arasında saatte yaklaşık 30 kadar meteor gözlemleyebilirsiniz.

Orion meteor yağmuru

Meteor yağmurunu daha iyi izleyebilmek için, şehir ışıklarından ve güçlü ışık kaynaklarından mümkün olduğunca uzakta olmak gerekiyor. Gözlerinizin karanlığa alışması için biraz zaman ayırmak yararlı olabilir. Gözlem süresi uzadıkça, görme olasılığı da artacaktır.

Güneş etrafındaki bir turunu 76 yılda tamamlayan Halley’in kuyruğundan kaynaklanan bir diğer meteor yağmuru ise Mayıs ayında gerçekleşecek Eta Akuarid meteor yağmuru. Takviminizde yerini almasını tavsiye ederim.

Orionid meteor yağmurundan sonra 4-17 Aralık’ta Geminid meteor yağmuruna sıra gelecek.

Meteor Yağmuru Nedir?

Göktaşları, Dünya atmosferine girmesi ile sürtünme ve ısınmadan dolayı oksijeninde etkisiyle yanmaya başlarlar. Böylece “yıldız kayması” dediğimiz görüntüyü oluşur. Bu göktaşlarının toplu bir şekilde Dünya atmosferine girmesi sonucu ise meteor yağmuru oluşur. Bazı meteor yağmurları birkaç saat bazıları ise birkaç hafta boyunca izlenebilir.

About Author

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: