Manul : Web Siteleri İçin Ücretsiz Antivirüs Yazılımı

Web siteniz için ücretsiz antivirüs yazılımı manul kurulumu ve kullanımı.

Her zaman güvenlik önemli bir konudur. Şifrelerinizin güvenliği, bilgisayarınızın güvenliği, kişisel bilgilerinizin güvenli vs.

Web sitesi olanların başını ağrıtan konulardan biri de zararlı kodlardır. Kötü niyetli kişiler bir şekilde sitenizdeki açıktan faydalanarak sunucunuza zararlı kod içeren dosyalar yükleyebiliyorlar. Bu aşamada açık kaynak bir CMS kullandığınızı varsayarsak, ücretli temaların yasadışı dağıtılan dosyalarında, yine ücretli eklentilerin yasadışı dağıtımlarında zararlı kod enjekte edilmiş olması çok yüksek ihtimal.

Bu zararlı kod içeren dosyalar eğer sunucunuz iyi bir şekilde yapılandırılmadıysa kötü niyetli kişiler tarafından tüm sunucuya tam yetki ile erişim sağlayabiliyor. En zararsız olanı bile sizin siteniz üzerinden spam mail gönderimi yapabiliyor.

Bunların temizlenmesi ile ilgili benim en çok kullandığım yöntem tüm siteyi download edip bilgisayarımda ki güncel bir antivirüs programı ile taramak oluyordu. Bu yöntem işe yarıyor. Çünkü zararlı kodlar içeren dosyaları genelde antivirüs programları tespit edebilir.

Henüz yeni keşfettiğim Manul, Yandex’in geliştirdiği açık kaynak bir yazılım. Web sitenize bulaşan zararlı kodları kolayca bulup temizlemenize yardımcı oluyor.

manul-1

Manul uygulamasını root dizininize ftp’den yüklüyorsunuz. Sonrasında siteadresiniz.com/manul adresi ile giriş yapıyorsunuz. İlk girişinizde sizden bir şifre oluşturmanız isteniyor.

manul-2

Uygulama açıldıktan sonra taramayı başlat a basarak işlemi başlatın. Herhangi bir ayar yapmanıza gerek yok.

Tüm dosyalarınız tarandıktan sonra uygulama size bir rapor dosyası oluşturacak. Bu rapor dosyasını bilgisayarına indirin.

Not : Bilgisayarınızda antivirüs programınız varsa rapor dosyasını indirme işlemini iptal edebilir. Önce antivirüs programınızı kapatınız.

manul-5

Manul tarafından edindiğiniz rapor dosyasını linkteki sayfayı kullanarak analiz edeceğiz.

http://antimalware.github.io/manul/

İndirdiğiniz dosyayı zip’den çıkartmadan direk yükleyebilirsiniz.

Analiz sonrasında muhtemelen bir çok dosyayı zararlı olarak işaretlediğini göreceksiniz. Burada benim tavsiyem bayrak filtresinden kırmızı olarak işaretlenmiş dosyaları süzmeniz. Manul’un kırmızı olarak işaretlediği dosyalar %100 zararlı kodlar barından dosyalardır.

manul-6

Eğer karşınıza ekran görüntüsünde ki gibi bir zararlı dosya çıktıysa bunu sunucunuzdan kendiniz de silebilirsiniz. Bunun yanında isterseniz Sil butonuna basarak bir komut oluşturulmasını sağlayabiliriz.

Komut cümlesi de yine belirtilen dosyayı sunucudan silme işlemini gerçekleştirecektir.

Komut cümlesini kullanmak istediğimizi varsayarsak analizden oluşan kodu kopyalayıp sitemize yüklediğimiz manul içerisinde ki Virüslerden Arınma sayfasına yapıştırıp çalıştıracağız.

manul-7

Sonrasında bu dosyalar silinecektir.

Güvenlik sebebiyle manul sunucunuzdan silin. Kendinize göre belirli zaman aralıklarıyla bu işlemi tekrar edebilirsiniz. Tabi ki en güncel versiyonunu kullanmanız önemli.

Kullanımı ile ilgili sorularınızı yorum olarak sorabilirsiniz.

Manul’un güncel versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz : http://download.cdn.yandex.net/manul/manul.zip

Cihan

About Author

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: