Şifrenizi nasıl çalıyorlar?

Şifre kırma yöntemleri
Şifre kırma yöntemleri

Hacker ve Lamerlerin başvurduğu 5 şifre çalma yöntemi.

1 – Sık kullanılan parolaları deneme yöntemi :

Parolanızı kırmak isteyen her hacker, öncelikle herkesin kullandığı parolaları dener. “şifre”, isminiz, “1234” gibi tahmin edilmesi çok kolay olan parolalar, hala sıkça kullanılıyorlar. Örneğin email adresinizde bjk, fb gibi futbol takımı isimleri geçiyorsa şifrenizin içinde o futbol takımının kuruluş yılı olma olasılı çok fazladır.

Nasıl korunabilirsiniz: Parolanız bir kelimeden, sıkça kullanılan anlamlı cümlelerden ve basit birleşimlerden oluşmasın. En iyi parola oluşturma yöntemleri küçük harf, büyük harf, rakam ve özel karakterlerden oluşan parolalardır.

2 – Sosyal mühendislik yöntemleri :

Hacker sosyal ağlar yoluyla parolanızı elde etmeye çalışabilir. Parolanız, bir hayvanınızın adı veya favori müzik grubunuzun adından oluşuyor olabilir. Bu yöntem de işe yaramazsa size parolanızı girmeniz gerektiğini söyleyen, gerçek gibi görünen sahte bir e-posta gönderebilir.

Nasıl korunabilirsiniz: Sosyal ağınızı sadece arkadaşlarınıza açabilirsiniz. Bunun yanında kişisel hayatınızla ilgisi olmayan bir parola seçebilirsiniz. Ayrıca kullandığınız sosyal sitelerinde parola ve özel bilgilerinizin girildiği ekranlarda adres satırına bulunduğunuz sayfaya dikkat edin. Sahte bir sayfada bulunduğunuzu düşünüyorsanız sakın parolanızı yazmayın. Ayrıca hiçbir kurum ve kuruluş eposta yoluyla şifrenizi ve kişisel bilgilerinizei güncellemenizi istemez.

3 – En zayıf halka yöntemi :

Hacker, “hack’leme yeteneklerine” başvurabilir. Birçok kullanıcı, farklı sitelerde aynı parolayı kullanmaktadır. Sizin üye olduğunuz farklı siteleri tespit edip o sitelerde ki kayıtlı kullanıcı bilgilerine erişebilirler. Bu basit forum siteler, güvenliksiz arkadaşlık siteleri vs. olabilir.

Nasıl korunabilirsiniz: Her web sitesi için aynı parolayı kullanmayın. En azından e-posta hesabı gibi daha önemli hesaplarınız için farklı parolalar kullanın veya bir parola yöneticisi yazılımından yardım alın.

4 – Kablosuz ağ paketlerini izleme yöntemi :

Şifresiz, açık kablosuz ağlar büyük bir güvenlik riski oluşturabilir. Bu ağlardan gönderilen veriler, ağın sinyalinin alınabildiği her yerden dinlenebilir. Halka açık şifresiz veya şifresi çoğu insan tarafından bilinen ( örneği cafelerde ki kablosuz ağlar şifrelidir fakat şifresini tüm müşterileri bilebilir ) kablosuz ağlarda yazdığınız tüm yazılar, şifreler, siteler herşey izlenebilir.

Nasıl korunabilirsiniz: Açık kablosuz ağ bağlantısını kullanıyorsanız, önemli bilgilerinizin olduğu hesaplarınıza buradan giriş yapmayın. Mümkün olduğunca HTTPS bağlantısını kullanın ( facebook https, hotmail https vs. )

5 – Keylogging yöntemi :

Hacker, parolanızı elde etmek için size iyi niyetli gibi görünen ancak aslında bir keylogger taşıyan e-posta gönderebilir. Bazen bir mp3 dosyası, bazen bir fotoğraf olabilir. Bu araç yüklendikten sonra parolalarınızı girdiğinizde onları kayıt altına alacaktır. Kaydedilen veriler, parolaların toplandığı bir alana gönderilir. Bazı keylogging saldırıları, sadece tek kişiyi değil çok sayıda kişiyi hedef alabilir, ancak böyle bir saldırının sonuçları da yıkıcı olabilir.

Nasıl korunabilirsiniz: Ücretsiz antivirüs yazılımları bile keylogger’lara karşı etkili bir güvenlik sunuyor. Bu tür yazılımları kullanmamanız için bir neden yok. Ayrıca tanımadığınız insanlardan gelen emaillerde ki ekleri açmayın, sosyal ağlarda yayılan “bu programı indirip izleyebilirsiniz” tarzında olan hiçbir yazılımı bilgisayarınıza indirmeyin.

Not : Korumanız gereken en önemli şey epostanızdır. E-postanız bir kere elinizden alınırsa üye olduğunuz bir çok yere erişilebilir! Web sitelerine üye olurken kullandığınız şifre ile email için kullandığınız şifrenin aynı olmamasına dikkat etmelisiniz.

About Author

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: