Facebook’ta 220 Milyon Sahte Gönderi Var!

Rakamlara göre “sosyal mühendislik” Facebook kullanımının önemli bir parçasını oluşturuyor. Bu sosyal mühendislik kavramı ise zaman zaman kirli oyunlara yenik düşebiliyor.

“Bunu mutlaka görmelisin”, “Çok komik” şeklinde çok klişe mesajlar içeren bu gönderiler, bedava ürünler veya ünlülerin adının kullanıldığı bu ‘yem’ gönderiler, kullanıcıların tuzaklara düşmesine yol açıyor.

Sosyal ağ devi Facebook üzerinde yapılan bu araştırmaya göre, sitede 220 milyon sahte gönderi ve 2 trilyona yakın tıklanma başarısına tanık oluyoruz.

Bu başarının altında, kullanıcıların dikkatsizliği ve sanal alem ustalarının kurnazlığı bulunuyor. Kandırmak için kullanılan sahte mesajlar, olmayan bir ödül için gönderiyi beğenmeniz ve paylaşmanız gerektiği ya da linkte bir ünlünün sızdırılmış bir görüntüsü olduğu gibi dikkat çekecek unsurlar barındırıyor.

Olaya istatistiksel olarak bakarsak, bir kullanıcın ortalama 130 arkadaşı olsa, ve bunlardan 5’i bu tuzaklara düşerse, yalnızca birkaç saat içerisinde 10 milyonlarca kullanıcı kendini bu zincirin içersinde bulabiliyor.

Pek çok kullanıcı, kendilerinin bu eylemlerden zarar görmeyeceğini düşünse de bu doğruyu yansıtmıyor.

Bu şekilde toplanan profil bilgilerinin paraya dönüştüğü yer ise reklamcılık sektörü. Bu şekilde ele geçirilen bilgilerin %74’ü reklam ve anket bilgisi amacıyla kullanılıyor. Öte yandan bu mesajların %6’sı ise doğrudan sizin bir malware ile bağlantı kurmanızı sağlıyor.

Tavsiyemiz ise, arkadaşlarınızdan bile geliyor olsa, heyecanla videoyu başlatma, beğenme, veya uygulamaları çalıştırmadan önce, sizden istedikleri bilgileri dikkatlice okumanız.

About Author

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: