Sadece bir harfi hatalı yazmanız nelere sebep olabilir?

Güvenlik firması Sophos‘un bir araştırmasına göre tarayıcımızın adres çubuğuna yazdığımız her 10 yanlış URL’den 8’i, bizi bu hatalara özel hazırlanmış, sahte sitelere yönlendiriyor.

Sophos Güvenlik Firması, Facebook, Google, Twitter, Apple ve Sophos giriş sayfalarının web adreslerinde yapılabilecek tek harfli tüm hataların izini sürmüş. Bunlara URL’deki bir harfi atlamak da dahil edilmiş (sophos yerine sopos gibi). Toplamda 14.495 URL’yi kontrol eden Sophos, bunlardan bazılarının gerçek siteler olduğunu keşfetmiş (racebook.com adlı bahis sitesi gibi).

Bu tür yanlış yazımlara yönelik satın alınan domainler, sahiplerine tıklama geliri yoluyla veya bazen daha farklı yollarla para kazandırabiliyor. Sophos, yanlış URL’lerin yüzde 15’inin reklam sitelerine çıktığını söylüyor. Yüzde 20’si IT ve hosting sayfalarına yönlenirken, 20 yanlış yazılan URL’den biri siber suç veya yetkişkin sayılan içeriklere gidiyor.

Bir çok site, bunların önüne geçebilmek için alternatif domain adreslerini de kendi sitelerine yönlendirmiş durumda fakat tüm yanlış yazılabilme ihtimali olan domainleri almaları mümkün değil. Örneğin gooogle.com yine google.com a gidiyor veya facebok.com yine facebook.com a gidiyor.

Sophos’un önerisi ise web sitelerini parmaklarımızla yazmak yerine yer imlerini kullanmamız yönünde.

About Author

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: