Turkcell’in websitesi çalıntı mı?

Cevap hayır!

flexible web tasarım firması arayüzü
http://www.flexiblewebdesign.com

İlk fotoğraf FLEXBLE Web tasarım firmasının ana sayfası.

Aşağıda gördüğünüz ise TURKCELL’in ana sayfası.

turkcell web sitesi arayüzü
http://www.turkcell.com.tr

Arkaplan renginde ki farklılık dışında neredeyse birbirinin kopyası iki site.
Peki kim kimden tasarımı çaldı?

İlk iş olarak iki siteninde sayfa kaynak kodlarına baktım.
turkcell.com.tr sitesinde içerikle alakalı bazı etiketler dışında neredeyse tüm etiketler ingilizce. Bu biraz ilginç. Yani bir türk firmasının, türkçe bir sitenin kodlarında ki etiketlerinin de türkçe olması beni mutlu ederdi. Ancak bir çok tanıdığım programcıda da gördüğüm şey şu ki ingilizce etiketler kullanmak moda!

flexiblewebdesign.com sitesinin kaynak kodlarına gömülelim şimdi de.
Bu da ne? 115. satır da birşey buldum : class=”tl-yukle-icon top-links”
202. satırdan sonra 5 – 6 tane <!– basliyor –> <!– bitiyor –> yorum satırları da var.
347. satırda ki div nesnesinin etiketine bakın! class=”anasayfa”

Yabancı bir web tasarım firmasının sitesinin kodlarında türkçe kullanılmış bazı satırlar bulduk. Bu durumda ya Flexible firmasında türk çalışıyor ve bu tasarımı o türk yaptı, Turkcell burdan çaldı. Ya da Flexible firması, Turkcell’in arayüzünü çaldı.

Bunu da şöyle kanıtlayabiliriz :
Turkcell’in yeni arayüzü 16 Temmuz 2011 de Web archives tarafından indexlenmiş, ( http://web.archive.org/web/20110716075433/http://www.turkcell.com.tr/Sayfalar/anasayfa.aspx ) Yani 16 Temmuz da turkcell şuan ki tasarımını kullanıyordu.

Flexible web tasarım firmasının sitesinde görsellerin olduğu klasöre eriştiğinizde, ( http://www.flexiblewebdesign.com/templates/flexiblewebdesign/images/ ) ( bu klasörde biraz gezinirseniz türkçe isimli dosyaları da görebilirsiniz )
dosyaların 25 Ekim 2011 günü sunucuya yüklendiğini görüyoruz. Yani Turkcell yeni arayüzünü kullanmaya başladıktan yaklaşık 3 ay sonra. Bu da Turkcell’in web sitesini bire bir yabancı bir firmanın çaldığının kanıtıdır.

Son olarak flexible firmasının sitesinde bulunan şu görsel de aslında herşeyi özetliyor : http://www.flexiblewebdesign.com/templates/flexiblewebdesign/images/icons_navigation.png

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: