Apple IOS 6’yı duyurdu!

Apple IOS 6'yı Tanıttı!
Apple IOS 6'yı Tanıttı!

Apple’ın mobil işletim sistemi iOS, altıncı sürümü ile bugün Türkiye saati ile 20.00’da düzenlenen WWDC 2012 konferansında resmi olarak duyuruldu.

Her yıl yeni bir iOS sürümü duyuran Apple’ın 2012 model mobil işletim sistemi iOS 6 oldu. Tim Cook’un iOS’e dair açıkladığı dikkat çekici rakamlar ise şöyle:

– Bugüne kadar 365 Milyon adet iOS’li cihazın satıldı.
– Kullanımda olan cihazların %80’e yakını iOS 5 sürümünü kullanıyor.
– 140 Milyon kullanıcı iMessage kullanıyor.
– iOS 5’li cihazlardan 10 Milyar Tweet gönderilmiş.
– Twitter’da paylaşılan fotoğrafların da %47’si iOS 5’li cihazlar üzerinden gönderilmiş.
– 150 Milyon GameCenter hesabı ve haftalık 5 Milyar skor kaydı.

Apple’ın etkinlikten günler öncesinde duyuracağı yönüne iddiaların olduğu iOS 6 sonunda resmiyet kazandı. Önemli yenilikleri ve görsel düzenlemeleri beraberinde getiren güncelleme, özellikle Facebook ve iCloud Tabs entegrasyonu ile fark yaratıyor.

Siri
Yeni özelliklere kavuşan Siri artık kullanıcılara aradığınız filmi bulma ve detaylarını listeleme, Tweet gönderme, istediğiniz uygulamayı çalıştırabilme gibi özelliklere sahip olmuş durumda. Bunun yanında BMW, Mercedes, Toyota, Audi, Honda gibi dünyanın lider otomobil üreticileri ile iletişime geçen Apple, otomobillere Siri entegrasyonunu getirerek, sürücülerin tek bir tıklama ile Siri’ye komut verebilmesini sağlamayı planlıyor.

Yeni dil desteklerine de kavuşan Siri Almanca, Korece, Fransızca gibi 15 yeni dil desteğine kavuşmuş. Bunların içinde Türkçe ise ne yazık ki bulunmuyor.

IOS 6 ile birlikte facebook entegre hale gelecek.
IOS 6 ile birlikte facebook entegre hale gelecek.

Facebook
iOS 5 ile birlikte Twitter entegrasyonuna kavuşan Siri artık tıpkı Twitter’da olduğu gibi Facebook desteğine de kavuşmuş oldu.

Fotoğrafları dostlarınız ile paylaşabilmeniz için özel bir arabirim
Fotoğrafları dostlarınız ile paylaşabilmeniz için özel bir arabirim

Photo Stream
PhotoStrema özelliği ile Apple, telefonunuzda yer alan fotoğrafları dostlarınız ile paylaşabilmeniz için özel bir arabirim geliştirmiş oldu. Yine iCloud üzerinden görevlerini yerine getiren bu hizmet, sosyal ağlara gerek kalmadan hızlı bir şekilde fotoğraf paylaşabilmeyi sağlıyor. Paylaşılan fotoğraflar, karşı tarafta bildirim olarak ekrana geliyor.

Bilet ve rezervasyon bilgilerini saklayabileceği özel bir işlev
Bilet ve rezervasyon bilgilerini saklayabileceği özel bir işlev

Passbook
Modern ihtiyaçları göz ardı etmeyen Apple, kullanıcıların bilet ve rezervasyon bilgilerini saklayabileceği özel bir işlevi de iOS 6’ya dahil etmiş. Bu sayede tüm biletleriniz ve rezervasyonlarınız bu ekranda görüntüleniyor. Ayrıca telefonunuz randevularınız için buradaki bilgiler doğrultusuna sizi uyarmayı da ihmal etmiyor.

Yeni navigasyon ve haritalar özelliği
Yeni navigasyon ve haritalar özelliği

Yeni Haritalar Ekranı
Yeni haritalar özelliği ile iOS6’da Google Maps’e veda edilmiş. Apple artık kendi haritalarını kullanacak. Hizmet şu an geliştirilme aşamasında ve birçok özelliği sadece ABD’de kullanılabiliyor. Bu hizmet ile Apple kullanıcılarına ücretsiz navigasyon hizmeti sunmaya başlayacak. Ayrıca kullanıcılara gerçek zamanlı trafik bilgisi de verilecek. Elbette ki şimdilik bu hizmet de kısıtlı bir alanda kullanılabiliyor. Apple’ın haritaları 3D görünüme sahip ve üzerinde gerçek görselleri barındırıyor.

Tüm bu özellikler Siri ile entegre çalışacak.

Diğer Özellikler

– iOS 6’da reddettiğiniz çağrılar için özel bir anımsatıcı seçeneği getirilmiş. Sonra hatırlat seçimini yaptığınızda 1 saat, eve gittiğimde gibi seçimler yapabilmeniz mümkün.
– Bir diğer iOS 6 yeniliği ise Do Not Disturb seçeneği olmuş. Bu özellik ile programladığınız süreçlerde iOS’li mobil cihazınız hiçbir bildirim ile sizi rahatsız etmiyor.
– FaceTime artık şebeke üzerinden de arama yapabilmeye imkan tanıyor.
– Çevrimdışı okuma özelliği sayesinde iCloudTabs destekli olarak istediğiniz bağlantıları sonradan çevrimdışı okumak için bulut alanınıza yedekleyebiliyorsunuz.
– Özelleştirilmiş titreşimler atayabilme.
– Şarkıları alarm olarak atayabilme
– Geliştirilmiş kişisel güvenlik yetenekleri.

Desteklenmeyen Cihazlar
Apple, iOS 6 ile birlikte desteklenen cihazlar listesinde bir takım değişiklikler yaptı. Bu sürüm ile birlikte birinci nesil iPad’e verilen destek kesilmiş oldu. Bunun yanında iPhone 3GS ve öncesi ile iPod Touch dördüncü nesil de iOS 6 güncellemesini alamayacak cihazlar olarak listelendi.

About Author

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: