Apple iPhoneları Bilerek Yavaşlatıyor. Peki neden?

Apple iPhoneları Bilerek Yavaşlatıyor

Apple iPhoneları bilerek yavaşlatıyor mu?

Geçtiğimiz günlerde performans testlerine sokulan iPhone’larda, eski bataryalı modellerin düşük, yeni bataryalı modellerin ise yüksek skorlarla testi tamamladığı ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine ise Apple resmi bir açıklama yayınlayarak telefonları bilerek yavaşlattığını açıkladı.

Peki eski batarya kullanan iPhone’ların yavaşlatılmasındaki amaç nedir?

Apple iPhoneları bilerek yavaşlatıyor ama amacının iPhone sahiplerine en iyi deneyimi sunmak olduğundan da bahsediyor.

Günümüz akıllı telefonlarında Li-Ion batarya kullanılmakta. Bu bataryalar zamanla performans kaybı yaşamakta. Bu durum sadece iPhone için değil her hangi bir akıllı telefon ve tablet için de geçerli.

Apple tarafından yapılan işlem yazılımsal olarak bataryanın sağladığı akıma göre işlemci gücünü sınırlamak. Böylelikle telefonun zaten kısa süren kullanım ömrünü daha uzun tutabilmek. Yani bataryanın performansı azalmış olsa bile telefonu hala bir günü çıkartabilecek kadar kullanmanıza imkan sağlayabiliyor.

Aslında bu yapılan işlem bir çok akıllı telefonda “güç tasarrufu modu” olarak geliyor. Tabi ki bu özelliği kullanıp kullanmamak kullanıcıya bırakılıyor. Telefonlardaki güç tasarrufu modunu açarsanız benzer bir şekilde bataryada depolanan enerjinin belirli bir sınırın altına düşmesi ile devreye giriyor ve işlemci hızını, ekran parlaklığını, koyu arayüz seçeneği, bir çok sensörün kapatılması, ekran çözünürlüğünün düşürülmesi vb. şekilde daha az güç tüketimi ve daha uzun kullanım sağlanmaya çalışılıyor.

Apple Bizi Yeni Bir iPhone Almaya mı Zorluyor?

Aslında hem evet hemde hayır. iPhone’un bilerek yavaşlatılması, kullanıcıların yeni bir iPhone almasına yönelik bir strateji olduğunu düşünmüyor. Bunu zaten Apple, cihazlarına güncelleme desteğini keserek yapıyor. Güncelleme almayacak bir telefon kullanmak istemezsiniz.

Siz siz olun iPhone’nunuzun yavaşladığını düşünüyorsanız yeni bir iPhone yerine yeni bir batarya almayı düşünün.

Telefonunuzun pil ömrünü uzatmaya yönelik hazırladığım yazıma da göz atmayı unutmayın -> Telefonunuzun Pil Ömrünü Uzatmak

 

English Translate :

Do you knowingly slow down Apple iPhones?

In the past few days, it was revealed that the iPhone, which had been put into performance tests, had been tested with low scores on old battery models and high scores on new battery models. On top of that, Apple announced an official announcement that it deliberately slowed down the phones.

What is the purpose of slowing iPhones using old battery?

Apple is deliberately slowing down iPhones, but the goal is to provide the best experience for iPhone owners.

Today’s smartphones use Li-Ion battery. These batteries are losing performance over time. This applies not only to the iPhone, but also to any smartphone or tablet.

The process performed by Apple is to limit the processor power according to the current supplied by the battery. Thus, the phone is already short-lived to last longer. This means that even if the performance of the battery is reduced, you can still use the phone so that it can still take out a day.

In fact, this is done as a “power saving mode” on many smartphones. Of course, it is left to the user to use this feature. Similarly, if you turn on the power saving mode on the phone, the energy stored in the battery falls below a certain limit and the processor speed, screen brightness, dark interface option, shut down many sensors, decrease screen resolution, less power consumption and longer usage.

Does Apple Challenge Us a New iPhone?

Actually, yes and no. The deliberate slowing of the iPhone does not think it is a strategy for users to buy a new iPhone. Apple is already doing this by cutting off support for updating devices. You do not want to use a phone that does not get updated.

If you think your iPhone is slowing down, consider buying a new battery instead of a new iPhone.

About Author

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: