Güncel Instagram Boyutları – 2021

Fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram için 2021 yılı itibariyle güncel ve doğru fotoğraf ve video paylaşım ölçüleri aşağıdaki gibidir.

1- Instagram Profil Fotoğrafı Ölçüsü
Öncelikle profil resimlerine bakalım, birçok Instagram kullanıcısı profil resminin optimum resim çözünürlüğüne sahip olduğunun farkında değil. Instagram profilinizin estetiğini etkileyeceğinden en net profil resmini elde etmek için bu ölçülere dikkat etmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Şimdi boyutların standartlara göre kare biçiminde olacağını aklınızda bulundurun, ancak görüntünüz profil resminizin dairesel çerçevesine uyacak şekilde kırpılacaktır.


*Instagram profil fotoğrafı 320 piksel x 320 piksel (1:1 kare) boyutlarında olmalıdır.

2- Instagram Fotoğraf ve Video ölçüleri
Instagram ilk piyasaya sürüldüğünde, kare görüntü formatına öncülük etti. Ancak birkaç yıl önce kalıbı kırmaya ve kullanıcıların hem portre hem de manzara standartlarında fotoğraf yüklemelerine izin verdi. Fotoğrafınızın hangi çözünürlükte olduğu önemli değil, Instagram aşağıdaki boyutlara uyacak şekilde otomatik olarak yeniden boyutlandırılacak. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken aşağıdaki ölçülerden daha küçük bir fotoğraf paylaşmamanızı öneririm.


*Kare fotoğraf ve video paylaşımları için Instagram boyutları 1080px X 1080px (1:1 kare)


*Portre fotoğraf ve video paylaşımları için Instagram boyutları 1080px X 1350px (4:5 portre)


*Manzara (Landscape) fotoğraf ve video paylaşımları için Instagram boyutları 1080px X 566px (1.91:1 landscape)

3- Instagram Hikaye Ölçüleri
Instagram Hikayeleri profil paylaşımlarından farklıdır. Ekranınızın tamamını kaplıyor ve sadece 15 saniye sürüyorlar. 2018 sonundaki yeni bir güncellemede Instagram hikayesi olarak paylaşacağınız fotoğraf ve videoları yakınlaştırabilir, döndürebilir veya büyütebilirsiniz. Bu aşamada siz yine de aşağıdaki ölçülerde hikayeler paylaşmaya özen göstermelisiniz.


*Instagram hikaye boyutları 1080px X 1920px (9:16)

About Author

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: