HTC 8s ve Windows Phone 8.1 GDR1 Sorunu!

Windows Phone geliştiricilerinin takip ettiği üzere geçen günlerde Microsoft, Windows Phone 8.1 geliştirici önizleme sürümü için GDR1 güncellemesini yayınladı.

Güncellemeyi Lumia tarafında birkaç modelde yaşanan küçük sorunlar dışında hepsi aldı. HTC tarafında ise ne 8X nede 8s güncelleme almadı.

Bu durum tabi ki de HTC kullanıcılarının canını çokça sıkmış durumda. Konu ile ilgili ilk açıklamayı Microsoft yaptı. Microsoft’un açıklamasına göre önce HTC’nin bir güncelleme ile ürettikleri telefonların donanım sürücülerini güncellemesi gerekmekte.

Akabinde bugünkü haberlerde de HTC’den gelen bir açıklama vardı. HTC; 8s modeli için donanım yetersizliği sebebiyle GDR1 alamayacağını fakat 8X modelinin alabileceği bilgisini verdi.

Öncelikle Microsoft’un açıklaması ile HTC’nin açıklamasında tutarsızlıklar mevcut. HTC Windows Phone 8s’in 4 GB depolama alanının yetersiz olması durumunda zaten Microsoft bunu ön görüp açıklamasına eklerdi diye düşünüyorum.

Küçük bir araştırma yaptım.

Lumia 520 GDR1 güncellemesini aldı. HTC 8s ile işlemci ve ram bellekleri aynı. Sadece 520 8 GB depolama ile geliyor. Bu açıdan bakarsak HTC 8s için işlemci ve ram miktarı güncellemeyi almasına engel değil. Güncellemeyi alan diğer Lumia modeli ise 530. Lumia 530’da HTC 8s gibi 4 GB depolama ile geliyor. Yani 4 GB depolama da GDR1 için engel değil. Zaten Windows Phone 8.1 ile uygulamaların SD kart üzerine kurulabilmesi ile telefonun depolaması kısmen (Haritalar, Eposta ve birkaç uygulama SD karta taşınamıyor) sisteme ayrılabiliyor. Şuan HTC 8s’in aldığı son güncelleme sürümü 8.10.12400.899 ve 2.72 GB yer kaplıyor. Bu durumda günellemenin 1 GB olması durumunda dahi depolama alanı yeterli gözüküyor.

Sonuç olarak, HTC ile Microsoft’un arası iyi değil. Bu sebeple HTC, 8s ile ilgilenmek istemiyor. Açık açık kullanıcılarını mağdur ediyor. Mağdur edilen kullanıcılar aynı zamanda Microsoft’un da kullanıcıları. Microsoft’un bu duruma el atması gerekiyor.

Bununla birlikte HTC cephesinde önümüzdeki aylarda tanıtılması beklenen HTC One W8 için de kötü bir durum. Kullanıcılar için telefonun satın alırken özelliklerinin yanında üretici güncellemelerinin sorunsuz alınıp alınmadığı kriterine de dikkat ediyorlar. HTC’nin 8s kullanıcılarını mağdur etmesi demek, HTC One W8 satışlarının beklentilerin altında kalması demektir.

Umarım bu yazıyı HTC ve Microsoft tarafında yetkili kişiler okurlar ve hem tasarım olarak, hemde işlevsellik olarak çok beğendiğim, kullandığım (Hatta 2 tane HTC 8s’im var) bu telefonun çöp olmaması için ellerinden geleni yaparlar. Türkiye ciddi bir pazar. Microsoft Türkiye’nin ve HTC Türkiye’nin global olarak söz haklarının olduğunu düşünüyorum.

Sevgiler.

Cihan

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: