HTC Windows Phone 8s ve 8X Güncellemesi

htc windows phone 8s

18 Temmuz günü akşam saatlerinde HTC firması Windows Phone 8s ve Windows Phone 8x telefonları için 2 güncelleme birden yayınladı. Windows Phone için 8.0.10327.77 güncellemesi Microsoft tarafından daha önce yayınlanmıştı fakat üretici firmaların cihazlarına güncellemeyi uygulaması için bekliyorduk.

Microsoft kaynaklı güncelleme açıklamasında

Xbox Music iyileştirmeleri,

FM radyo özelliği (donanımsal olarak radyo barındıran cihazlar için),

Skype ve Lync için iyileştirmeler,

Data Sense özelliği ( mobil ve wifi ağları için gelen-giden verilerin takip edilmesi ve limitlendirilebilmesi özelliği),

Internet Explorer için HTML5 desteği ile birlikte sistem ile ilgili bir çok küçük iyileştirme yapıldığı bilgisi geçiliyor.

Güncellemenin HTC ayağında ise çok önemli bir özellik eklenmiş.

Windows Phone 8 daha fazla alan yarat

HTC imzalı “Daha Fazla Alan Yarat” uygulaması daha önceden sadece telefonda ki fotoğraf, video ve uygulamaların ne kadar yer kapladığını listeler ve başka da bir işe yaramazdı. Yeni güncelleme ile birlikte tam bir baş belası olan ve gün geçtikçe şişen “Diğer” diye adlandırılan ve yüklü uygulamalarla ilgili dosyaların bulunduğu alanı temizleyebileceksiniz. Artık, Diğer adı altında ki dosyalar içinde “Geçiçi Dosyalar“ı tek bir dokunuş ile temizleyebiliyorsunuz. Konuyu netleştirmek için tekrarlamak istiyorum. “Diğer” alanını tamamen silmiyor, bu alan içinde ki kullanılmayan gereksiz dosyaları temizliyor. Buna benzer bir özellik Nokia Lumia serisinde zaten mevcut olduğunu da hatırlatmak isterim.

Ayrıca HTC Windows Phone cihazlarında donanımsal radyo olmasına rağmen radyo özelliği yoktu. Aslında bende bu özelliği güncelleme ile birlikte öğrendim. Çünkü HTC ile yazışmalarımda cihazlarda donanımsal olarak radyonun bulunmadığını iletilmişti. Bunun üzerine radyonun varlığı ilginç oldu. Belki HTC’nin bir stratejisi, belki Microsoft’un belki de HTC çalışanlarının deneyimsizliği ile ilgilidir bu yanlış bilgilendirme.

Güncellemede yanılmıyorsam uygulamalarda ve menülerde geçiş animasyonları hızında da iyileştirme yapılmış. Geçişler artık biraz daha hızlı ve seri gibi geldi bana.

Microsoft’un açıklamalarında ki Data Sense özelliğini henüz bulamadım. Uygulama listesinde Data Sense uygulaması olması gerekiyormuş ama 8s için gelmedi. Konuyla ilgili Microsoft, her operatör bu desteği sunmaz demiş ama uygulamayı yine de görebilmem gerektiğini düşünüyorum.

Güncellemeyi yüklemekle ilgili HTC Windows Phone 8s de çok sıkıntı çekeceğinizi baştan söyleyeyim.

Güncellemeler esnasında telefon hafızanız muhtemelen yetmeyecektir. Bunu daha önce TeknoSeyir.com dan Levent abiye de söyledim. Windows Phone 8, cihazlar üzerinde çok yer kaplıyor. 4 GB hafızası olan 8s üzerinde şuan 2 GB sistem gözüküyor. Sadece en popüler uygulamaları bile yüklemiş olsanız boş alan yetersiz kalacaktır. Bu yüzden telefonunuzdaki resim ve videoları bilgisayarınıza veya sd kartlarınıza taşımalısınız. Daha sonra da silebildiğiniz kadar uygulama silmenizi öneririm. Sildiğiniz uygulamaları güncelleme sonrası tekrar yükleyebilirsiniz. Aksi durumda güncelleme için yeterli alan olmayacak ve güncelleme  yapılamayacak.

Son olarak ilk güncelleme tamamlandıktan sonra tekrar ayarlar kısmından yazılım güncelleme ekranına dönüp ikinci güncellemeyi başlatmalısınız.

NOT :Her cihaz için çift güncelleme çıkmamış olabilir ve güncellemeden sonra cihazınızı restore etmenizi tavsiye ederim. Restore edilmeyen cihazlarda küçük sıkıntılar çıkabiliyor. Benim telefonumda güncellemeden bir hafta sonra çektiğim fotoğrafları çift çift gösteriyordu. Benzer problem bazı cihazlarda müziklerde yaşanıyormuş. Çözüm için cihazı restore etmek gerekiyor.

Cihan

About Author

1 thought on “HTC Windows Phone 8s ve 8X Güncellemesi

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: