iPhone'umu Daha Ucuza Nasıl Hızlı Şarj Ederim?

Apple, iPhone 8 ve sonraki model telefonlarında hızlı şarj özelliği mevcut. An itibariyle bu modeller iPhone 11 Pro Max, iPhone 11 Pro, iPhone 11, iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 PlusiPhone XS, iPhone XS Max ve iPhone XR.

Apple yeni telefonlarına hızlı şarj özelliğini ekledi fakat bu sene çıkan iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max dışında hiçbir telefonun kutusuna hızlı şarj adaptörü eklemedi.

Not : Bu yazıda iPhone 11’in hızlı şarj edilmesi ile ilgili yazılanlar iPhone 8 ve sonraki tüm modeller için geçerlidir.

Apple’ın en yeni modellerinden olan iPhone 11, hızlı şarj özelliği olmasına rağmen kutusundan çıkan 5W adaptör ile neredeyse 4 saate yakın bir sürede şarj oluyor.

iPhone 11’imi nasıl hızlı şarj ederim?

Öncelikle bu güne kadar söylenen, anlatılan şu iphone’u şarj ederken uçak moduna alın, telefonu kapatın, telefonu açın gibi şeylerden bahsetmeyeceğim. Bir iPhone’u hızlı şarj etmenin tek yolu yeni bir güç adaptörü satın almaktan geçiyor.

Apple’a göre, önce Apple marka 18 W, 29 W, 30 W, 61 W veya 87 W USB-C Güç Adaptörlerinden birini satın almalısınız. Tabi ki kutudan çıkan USB – Lightning kablosu bu adaptörlerle kullanılamıyor. Bu yüzden bir de Apple marka USB-C – Lightning kablosu satın almalısınız.

iPhone 11’inizi 30 dakikada %50 şarj etmek için 18W şarj adaptörü ve USB-C – Lightning kablosu için toplam 378,00 TL ödemeniz gerekiyor.

iPhone 11’imi nasıl daha ucuza hızlı şarj ederim?

Alternatif markaların ürettiği güç adaptörleri ile iPhone’unuzu hızlı şarj edebilirsiniz. Fakat 18 W, 29 W, 30 W, 61 W veya 87 W güce sahip alternatif marka bir adaptör ile iPhone 11’inizi hızlı şarj edemeyebilirsiniz. Hatta üzerinde “Hızlı Şarj”, “QuickCharge” gibi metinler yazan adaptörlerle de hızlı şarj edemeyebilirsiniz. iPhone’unuzu hızlı şarj etmek istiyorsanız almanız gereken 18W ve üstü USB PD (Power Delivery)* özelliği olan olan bir güç adaptörüdür. Güç adaptörlerinin Watt değeri Volt X Amper ile hesaplanır. iPhone 11 Pro Max’in kutusundan çıkan güç adaptörü 9V 2A, yani 18W bir güç adaptörü. USB-PD özelliği olan 9V 2A çıkış verebilen bir güç adaptörü sağlıklı bir şekilde iPhone’unuzu 30 dakikada %50 şarj edecektir.

Not : Sahte güç adaptörleri kullanmayın. Sahte güç adaptörleri telefonunuza ve telefonunuzun piline çok ciddi zararlar verir. Pilin şişmesi, patlaması ve alev almasına sebep olabilir.

Bu güç adaptörleri ile birlikte yine PD özelliği olan USB-C – Lightning kablosu satın almalısınız.

Önerdiğim iPhone hızlı şarj uyumlu güç adaptörleri:

Spigen SteadiBoost 27W Hızlı Şarj Cihazı USB-C PD 3.0 (Power Delivery) Duvar Şarjı F210 – 89,90 TL

Anker Atom PowerPort PD 1 Type-C 30W Ultra Küçük Power Delivery USB-C Hızlı Şarj Aleti A2017 – 189,90 TL

Baseus Hızlı Şarj Aleti Type-C Pd 30W (Lightning Kablosu içerir) –  139,20 TL

Önerdiğim iPhone Hızlı Şarj Kablosu :

Spigen Essential Apple USB-C to Lightning PD (Power Delivery Destekli) Hızlı Şarj ve Data Kablo MFI Lisanslı (1 Metre) C10CL – 59,90 TL

Önerdiğim bu ürünler ile toplamda 140 – 150 TL gibi bir maliyet ile telefonunuzu hızlı şarj edebilirsiniz.

Neden 30 dakikada %50 şarj?

Çünkü hızlı şarj özelliğine sahip iPhone’larda şarj süresi ile şarj olma yüzdesi doğru orantılı değil. Yani 30 dakikada %50 şarj oluyor fakat %100 şarj olması yine 2 saat kadar sürüyor. Bunun sebebi ise iPhone’unuzun pil sağlığı için yazılım ile %80 oranından sonra şarj olma hızının yavaşlatılması hatta durmasıdır. Bu sebeple tanıtımlarda, incelemelerde, testlerde 30 dakikada %50 şarj dile getiriliyor. %100 şarj olma süresine bakıldığında rakiplerinden geri kalabiliyor.

Ama dilerseniz %80’den sonra uygulanan yavaş şarj olma özelliğini kapatabilirsiniz.

Ayarlar -> Pil -> Pil Sağlığı -> İyileştirilmiş Pil Şarjı seçeneğini kapatmanız yeterli.

Not : Apple tarafından pil sağlı için bu özeliğin açık kalması öneriliyor. Bu özelliği kapatmanızı bende önermiyorum.

Sonuç olarak herhangi bir marka 18W ve üstü USB DP özelliğine sahip güç adaptör ve USB-C Lightning kablosu ile iPhone’unuzu 30 dakikada %50 şarj edebilir siniz.

Çok çok daha güçlü bir güç adaptörü ile şarj olma süresini daha fazla azaltabilir miyim?

Bu sorunun cevabı şarj edilen cihazın kapasitesine bağlıdır. iPhone 11 için 18W güç adaptörü ile 87W güç adaptörü arasında şarj süresi için çok fazla bir fark olmaz. Şarj edilen cihaz, gelen gücü kullanabildiği kadarı ile şarj olur. Bu sebeple sadece iPhone 11’inizi şarj etmek istiyorsanız en fazla 18W güç adaptörü alabilirsiniz. Hem telefonu hemde bilgisayarınızı tek bir güç adaptörü ile şarj etmek istiyorsanız en çok güce ihtiyaç duyan cihaza yani bilgisayarınıza göre güç adaptörü seçmelisiniz. Daha fazlası için boşuna para vermiş olursunuz.

* USB PD (Power Delivery) nedir?

Daha yüksek güç kullanımı ile cihazı USB bağlantısı üzerinden hızlı bir şekilde şarj olmasını sağlar.

USB Power Delivery, 5V ile 20V arasında yapılandırılabilir. Standart bir USB-C kablosu kullanarak, 60W’a kadar destekler. Bu değer EMCA kablosu kullanarak 100W’a kadar çıkabilir.

USB Power Delivery, gücün her iki yönde de akmasına izin verebilmektedir. Örneğin, Power Delivery özelliğini destekleyen bir USB kablosu ile iki telefonu birbirine bağlarsanız, bir telefon diğerini şarj edebilir ve bunun tersi de geçerlidir.

About Author

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: