Microsoft Edge Browser Tanıtıldı!

Microsoft’un bir süredir Internet Explorer web tarayıcısının yerine konumlandırdığı kod adıyla Spartan web tarayıcısının adı Microsoft Edge olarak Build 2015 etkinliğinde açıklandı.

Microsoft Edge’in öne çıkan özellikleri arasında hızlı olması, kişiselleştirilebilir sekme sayfaları ve Cortana sesli asistan ile entegre olması yer alırken yeni özelliklerinden de bahsedildi. Teknik önizleme sürümü içerisinde sunulan versiyonu bile an itibariyle en hızlı web tarayıcısı.

Bunlardan en önemlisi ise diğer popüler internet tarayıcıları gibi geniş bir eklenti desteği olması ve Chrome tarayıcı eklentilerinin küçük bir düzenleme ile Microsoft Edge üzerinde de kolayca çalışabilmesi oldu.

Ayrıca Microsoft Edge ile gezindiğiniz web sayfaları üzerinde notlar alabilir, önemli bulduğunuz yerleri işaretleyebilir ve kolayca paylaşabileceksiniz. Bu da diğer internet tarayıcılarında olmayan özelliklerden birtanesi. Ayrıca tarayıcınızı istediğiniz gibi özelleştirebilecek ve kişiselleştirebileceksiniz. Bu da muhtemel bir tema özelliğinin olacağı anlamına geliyor.

Bunun yanında hali hazırda Microsoft Internet Explorer’da da kullanılabilir durumda olan kaldığın yerden devam edebilme özelliği daha da iyileştirilip kullanışlılığı arttırılacak. Bu özellik, bilgisayarınızda açtığınız bir web sitesini kaldığınız yerden telefonunuzdan veya tabletinizden gezinmeye devam edebilmenizi sağlıyor.

Microsoft Edge evrensel uygulama olarak yayınlanacak. Evrensel uygulama olmasının anlamı ise Windows Phone cihazlarında, Windows yüklü tabletlerde ve Windows yüklü bilgisayarlarda hemen hemen aynı kullanım deneyimi yaşanabilecek.

windows edge
windows edge

Web tasarımcıları ve web programcılarını da üzmeyecek olan Microsoft Edge, HTML 5, CCS3, Javascript gibi popüler teknolojilere de tam uyumlu olacak. Böylelikle tarayıcılar arası uyumsuzluk en aza indirilecek.

Microsoft Edge, Windows Phone 8.1 için yayınlanıp yayınlanmayacağı konusunda bir açıklama yapılmazken windows uygulama mağazasından indirilebileceği paylaşıldı.

Bunun yanında Internet Explorer rafa kalkmayacak ama muhtemelen geliştirilmesi durdurulacaktır.

Yeni nesil teknolojiler içermesi ve tüm Windows platformlarında yer alması ile bence gerçekten heyecan verici bir web tarayıcısı. Önümüzdeki günlerde de Microsoft Edge ile ilgili gelişmeleri takip edip sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Microsoft Build 2015 etkinliği canlı yayınlarını ve etkinlik ile ilgili tüm bilgilere bu adresten ulaşabilir siniz : http://channel9.msdn.com/

About Author

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: