Samsung Galaxy Note8 : İncelemesi & Kimsenin Bahsetmediği Özellikleri

Kuşkusuz ki tasarımı, donanımı ve özellikleri ile Samsung Galaxy Note8, Android işletim sistemi ile çalışan bu güne kadarki en iyi akıllı telefon.

Ayrıca Note8, tasarımını beğendiğim ilk Samsung marka telefon 🙂

Bir çok youtube kanalında, teknoloji sitesinde ve bloğunda Samsung Galaxy Note8 incelemesi izlemiş ve okumuşsunuzdur. Fakat kimsenin bahsetmediği özelliklere sadece bu yazıda öğreneceksiniz.

Samsung Galaxy Note8 ile ilgili ekran boyu, ağırlığı, kalınlığı, kullanılan malzemesi, donanımı vb. özelliklerine küçük bir Google araması sonucunda edinebilirsiniz. Bu sebeple yazımda hiç birine değinmeyeceğim.

1- Performans Modları:

Samsung tarafından ayarlanmış 4 farklı mod bulunuyor. Bunlar Optimize Edilmiş (önerilen), Oyun, Eğlence ve Yüksek Performans.

Optimize edilmiş durumunda günlük kullanımınıza bağlı olarak telefon kendisi ayarları yapar. Optimize edilmişin dışına seçebileceğiniz diğer modlar şu şekilde;

Oyun Modu;
Ekran parlaklığı %10 daha fazla,
Ekran çözünürlüğü FHD+ (2220×1080),
Game Launcher Açık

Eğlence Modu;
Ekran parlaklığı %10 daha fazla,
Ekren çözünürlüğü WQHD+ (2960×1440)
Video geliştirici Açık,
UHQ ölçekleyici (Bit ve bant genişliği ölçekleme) Açık

Performans Modu;
Ekran parlaklığı %10 fazla,
Ekren çözünürlüğü WQHD+ (2960×1440)

Dilerseniz Game Launcher içinde oyun oynarken çalışmasını istediğiniz modu da ayarlayabilirsiniz. Böylelikle Note8, oyun oynarken farklı, günlük kullanımda farklı bir mod ile çalışabilmekte.

Herhangi bir modu seçmiş olsanız bile dilerseniz ayrıca telefonun ekran çözünürlüğüne müdehale etmeniz mümkün. Seçebileceğiniz ekran çözünürlükleri HD+ (1480×720), FHD+ (2220×1080), WQHD+ (2960×1440)

Ekran çözünürlüğü, ekran parlaklığı, video geliştirici, UHQ ölçekleyici, telefonunuzun pil ömrünü azaltabilecek özelliklerdir. Bu sebeple Optimize edilmiş durumunda bırakmak en mantıklısı.

2 – Basınca Duyarlı Home Tuşu

Bilindiği üzere Note8 sonsuz ekrana (çerçevesiz tasarım) sahip. Bu sebeple fiziksel home tuşu bulunmuyor. Ama onun yerine sanal home ikonu mevcut. Üstelik bu sanal home tuşu basınca duyarlı bir tuş.

iPhone 7 üzerinde home tuşu yerinde fiziksel parmak izi okuyucu bulunuyordu ve bu parka izi okuyucu aynı zamanda basınca duyarlı home tuşu görevi görüyordu. iPhone 7 ile bilinen bu özellik Samsung Galaxy Note8’de biraz daha farklı. Ekran kilidini home ikonuna iki defa arka arkaya dokunarak veya tuş varmış gibi bastırarak açabilirsiniz. Eğer ekrana tuş gibi bastırırsanız, uyguladığınız basınç algılanıyor ve telefonun titreşim motoru size fiziksel bir butona basıyormuşsunuz hissi yaratıyor.

3- Farklı Farklı Samsung Galaxy Note8 Modelleri?

Samsung Galaxy Note8 dediğinizde aklınıza tek bir telefon geliyor. Fakat Samsung, Galaxy Note8 için tam 14 farklı model sunuyor.

Bu modeller;

Galaxy Note8 SM-N9500 (Snapdragon 835)
Galaxy Note8 SM-N950F
Galaxy Note8 SM-N950T (Snapdragon 835)
Galaxy Note8 SM-N950S
Galaxy Note8 SM-N950K
Galaxy Note8 SM-N950L
Galaxy Note8 SM-N950P (Snapdragon 835)
Galaxy Note8 SM-N950A (Snapdragon 835)
Galaxy Note8 SM-N9509
Galaxy Note8 SM-N9508
Galaxy Note8 SM-N950R4 (Snapdragon 835)
Galaxy Note8 SM-N950V (Snapdragon 835)
Galaxy Note8 SM-N950FD
Galaxy Note8 SM-N950W8

Aralarındaki en büyük fark Samsung’un bazı modellerinde Qualcomm Snapdragon 835 işlemci, bazı modellerinde de Samsung Exynos 8895 işlemci kullanmış olması. Bunun yanında bazı modeller çift sim kart destekli ve yine bazı modeller satışa çıkacağı ülkenin GSM bandı özelliklerine destek verecek şekilde tasarlanmış olması.

4- Tek LED Fotoğraf Flaşı

Akıllı telefonların kameraları geliştikçe düşük ışık çekimlerinin kalitesini arttırmaya yönelik olarak led flaşları da geliştiriliyor. Bunlar beyaz ve sarı tonlu çift led, veya 3 farklı tonda led kullanılabiliyor. Microsoft Lumia 950XL telefonumda 3 tonlu led flaş bulunuyor. Daha soğuk beyazdan daha sıcak sarıya doğru ışık veren birden fazla led flaş sayesinde en doğal renklerde fotoğraflar elde edebiliyoruz.

Fakat Samsung Galaxy Note8’de tek led flaş bulunuyor. Kullanılan led, beyaz ile sarı tonları arasında kalan güçlü bir ışık veriyor. Çok tonlu flaşlara göre daha iyi mi daha kötü mü bu kişiye göre değişebilir. Fotoğraf çekerken genelde flaş kullanmadığım için çok önemli olmayan bir durum.

Yeri gelmişken, Samsung Galaxy Note8’de kameralar telefonun arkasında çıkıntı yapmıyor. İşte bu çok güzel olmuş.

5- Güvenlik: Yüz Tanıma, İris Taratıcı, Parmak İzi Bir Arada

Samsung Galaxy Note8’de aynı anda Yüz Tanıma, İris Tarayıcı ve Parmak İzi sensörü bulunuyor. Yüz tanıma teknolojisi fotoğraf eşleştirme yöntemi ile çalıştığını söyleyebilirim. Gözlük takarsanız sizi tanımıyor 🙂
İris tarayıcıyı çok uzun zamandır Microsoft Lumia 950XL telefonumda kullanıyordum. Aynı şekilde göz bebeği içindeki iris bölgesini tarayıp eşleştirmeyle çalışıyor. Bunun için ön tarafta ayrı bir sensör barındırıyor. Parmak izi sensörü de bilindiği gibi telefonun arka tarafında kameraların yanında bulunuyor. Böylelikle neredeyse tüm güvenli kilit açma ve güvenlik doğrulama teknolojilerini barındırıyor denilebilir.

6- Parmak İzi Sensörü Hareketleri:

Parmak izi sensörünü sadece telefonunuzun kilidini açmak için mi kullanıyorsunuz? Samsung Galaxy Note8’in parmak izi sensörü ile bildirimlerinize de gözatabilir siniz.
Bildirim panelini açmak veya kapatmak için parmak izi sensöründe parmağınızı yukarı veya aşağıya kaydırmanız yeterli.

7- Doğrudan Arama

Ekranda mesaj veya kişi bilgileri varsa telefonu kulağınıza götürdüğünüzde otomatik olarak arama başlatılır. Bu özellik gerçekten hoşuma gitti 🙂 Bunun yanında çalan telefonun üzerine elinizi getirdiğinizde veya telefonu ters çevirdiğinizde sessize alma gibi jestler de mevcut.

8- Dual Messenger

Bir Samsung Galaxy Note8’e sahipseniz aynı uygulama için iki ayrı hesap kullanabilirsiniz. Bu özellik uygulama içinde hesap değiştirmekten farklı çalışıyor. Birbirinden bağımsız iki farklı facebook uygulaması, 2 farklı facebook messenger uygulaması hatta iki farklı Whatsapp uygulaması düşünün. Dual olarak kullanmak istediğiniz desteklenen uygulama ikonu ana ekranda iki adet görünür ve istediğiniz hesap ile çalışan uygulamanıza giriş yapabilirsiniz.

9- Video Geliştirme

Telefonunuzda video oynatma uygulamaları için görüntü kalitesini arttırır. İşlemci gücü gerektiren bu özellik ile videonun renkleri, kontrası ve keskinliği artar. Açıkcası kullanmasanız eksikliğini hissetmeyeceğiniz bir özellik olmasının yanında kullanırsanız, telefonunuzun normalden fazla güç tüketmesine sebep olabilirsiniz.

10- Yenilenen S Pen

S Pen yenilenmiş olsada eski Note serisi telefonlarda da çalışabilmekte. Hatta eski Note serisi S Pen, Note8’de de çalışabilmekte. Yeni S Pen’in arkasında tükenmez kalemlerin ucunu açıp kapatıyormuş gibi bir his veren mekanizma mevcut. Bu mekanizma S Pen’i telefona takıp çıkartmanızı sağlıyor. S Pen’i elinize aldığınızda çıt çıt çıt oynaya biliyorsunuz. Stres atan bir S Pen 🙂 S Pen’in arkasındaki bu mekanizma, nadiren de olsa telefon cebinizdeyken çıkıntılı olduğu konuma gelebiliyor.

Samsung Galaxy Note8’de yeni S Pen’i kaybetmeniz çok zor. S Pen takılı değilken telefonu cebinize soktuğunuzda S Pen’in olmadığı ile ilgili bildirim alıyorsunuz.

5,8 mm genişliğe ve 108 mm uzunluğa sahip olan yeni S Pen, 0,7 mm kalınlığındaki ucuyla kullanımını çok daha kolay bir hale getiriyor. Suya ve toza karşı dayanıklı olan yeni S Pen 4096 basınç seviyesiyle kalın veya ince çizgi çizmek istediğinizde işinizi büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Kutu içerisinde yedek uçlar ve uç değiştirme aparatı mevcut.

11- Gece Siyahı Tasarımı

Çok şık olduğunu düşündüğüm için gece siyahı rengini tercih ettim. Fakat bu rengin bir handikapı var. Telefonu cebinizden çıkarttığınızda veya karanlıkta telefonun önünü, arkasını, altını, üstünü algılamak biraz zor olabiliyor. Baş aşağı veya ters tutup açmaya çalışabiliyorsunuz.

Telefonun parlak siyah olması çok fazla parmak izi kalmasına ve bariz bir şekilde parmak izlerini görebilmenize sebep oluyor fakat telefonu cebinizde durduğu sürece temizleniyor. Yani telefonu sürekli silip temizlemenize gerek yok.

12- Kutu İçeriği

Samsung Galaxy Note8 zengin bir kutu içeriği ile geliyor diyebiliriz.

1. Galaxy Note8 ve S Pen
2. Cımbız ve Kalem Uçları
3. USB Güç Adaptörü
4. Micro USB Bağlantı Adaptörü
5. USB Bağlantı Adaptörü
6. USB Kablo
7. SIM Kart Pimi
8. AKG Kulaklık
9. Şeffaf Kılıf

Samsung.com’da yayınlanan kutu içeriğinde şeffaf telefon kılıfı gösteriliyor fakat ülkemizde bu kılıf malesef mevcut değil. Ayrıca kutu içeriğindeki AKG kulaklığın beklentilerimin altında olduğunuda söylemem gerekiyor.

13- Diğer Konular

  • Youtube incelemelerinde, haber ve blog sitelerinde Samsung Galaxy Note8’in isminin sürekli yanlış yazıldığını fark ettim. Telefonun isminde Note ile 8 arasında boşluk yok. Note8 bitişik yazılmalı.
  • Telefonun ekranının normal bir oranda olmamaması ve daha uzun olmasından kaynaklı Instagram hikayelerinde fotoğraflar ve videolar sağdan, soldan kırpılıyor. O kadardan birşey olmaz diyorsanız yanılıyorsunuz. Diğer kullanıcıların paylaştığı hikayelerde yanlara doğru taşan bir yazı varsa malesef okuyamıyorsunuz. Bunun dışında bazı uygulamalarda ve oyunlarda üstten ve alttan boşluklar kalabiliyor. Yine aynı şekilde youtube videolarında telefonu yan tuttuğunuzda sağdan ve soldan boşluklar kalıyor. Ekrana sığdır dediğinizde ise videonun üstten ve alttan bir bölümünü feda ediyorsunuz.
  • Sesli asistan Bixby Türkçe desteklemiyor. Önümüzdeki yıl için destek gelecek diye söylentiler var.

Sonuç :

Samsung Galaxy Note8, gerçekten çok pahalı olsada, şuan için alınabilecek gelmiş geçmiş en iyi akıllı telefon diyebilirim.

About Author

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: