Telefonunuzun Pil Ömrünü Uzatmak

Bu yazımda akıllı telefonunuzun pil ömrünü uzatmak için yapılacak doğru ve yanlış şeylerden bahsedeceğim.

Telefonunuzun Pil Ömrünü Uzatmak
Telefonunuzun Pil Ömrünü Uzatmak

Telefonlarınızla bulunan piller, lityum kobalt oksit esaslı Li-ion (lityum-iyon) pillerdir. Bu piller yüksek enerjili yoğunluk sunarlar. Ancak Galaxy Note 7’de olduğu gibi, sıkıştırılırsa bombaya dönüşebilirler. Günümüz telefonlarında pilin çıkartılamaması artık yeni bir pil alıp telefonunuzun pilini değiştiremeyeceğiniz anlamına gelir ve telefonunuzun pil ömrünün bitmesiyle birlikte servis yoluda gözükecektir. Bu sebeple doğru kullanım ile telefonunuzun pil ömrünü uzatmak çok önemlidir.

Pili tamamen bitirmeyin.

Akıllı telefonunuzun pilini asla tamamen bitirmemeye özen gösterin. Akıllı telefonlar genelde pili sonuna kadar tüketmeyecek şekilde tasarlanmıştır. Genelde bir çok telefon %5’lik bir şarjın altına düşeceği durumda telefonunuz kapanır. Telefon üreticileri böyle bir önlem almış olsalar da siz yine de telefon kapanana kadar beklemeyin. Özellikle oyun oynarken şarjın bitmesi gibi telefonun yoğun pil tüketmesi esnasında bitmesi pile fazlasıyla zarar verecektir. Benim tavsiyem telefonun düşük pil uyarısı vermesi telefonunuzu şarj etmeniz için uygun bir zamandır.

Pili tamamen doldurun.

Telefonunuzun pil ömrünü uzatmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri de pili tamamen doldurmaktır. Telefonunuzun pili tamamen dolduğunda uyarı verecektir. 100% dolu uyarısını görene kadar telefonunuzu şarjdan çıkartmamaya özen gösterin. Kısa süreli şarjlar pil ömrünüzü olumsuz etkileyecektir.

Telefonunuzun Pil Ömrünü Uzatmak
Telefonunuzun Pil Ömrünü Uzatmak

Gece yatarken telefonunuzu şarja takmayın!

Telefonlarımıza o kadar çok bağımlı ve bağlıyız ki bir dakika olsun yanımızdan ayıramıyoruz. Durum bu olunca da herkes gece yatağının yanında uzanabileceği mesafede telefonunu şarja takıp uyuyor. Bu kullanım şekli uzun vadede bataryanızın performansını olumsuz etkileyecektir. Pil ömrünü olumsuz etkilememesi için akıllı telefonunuzun pili 100% dolduğunda şarj olması otomatik olarak durur. Fakat sabaha kadar piliniz tükenmeye devam edecek ve bir süre sonra tekrar 100%’e ulaşabilmek için şarj olacaktır. Bu döngü sabaha kadar tekrarlanacağı için sık sık şarj edilmesi söz konusu olacak ve pil ömrü azalacaktır. Bunun yanında oluşabilecek olumsuz durumlar da var. Yazımın başında bahsettiğim gibi piller birer saatli bomba gibidir. Sandığınız kadar güvenli değildir ve gözetimsiz şarj etmemeniz yani telefonunuz şarj olurken gözünüzün önünde olması yapacağınız en sağlıklı şarj etme yöntemidir.

Pilinizi kalibre edin.

Bazı durumlarda akıllı telefonlar, pilin ne kadar dolu olduğunu doğru bir şekilde gösteremeyebilir. Pil %20 iken siz telefonda %50 görebilirsiniz. Durum bu olunca da bir anda şarjınızın bittiğini düşünebilirsiniz. Bunun birkaç sebebi var. Nadiren de olsa yazılımsal olarak hesaplamada sorun olabilmektedir. Bu durumda üreticiler yazılım güncellemesiyle bu sorunu düzeltebilir. Piliniz gerçekten ömrünü bitirmiş olabilir veya pilinizin hafıza etkisinden kaynaklı kalibre edilmesi gerekebilir.

Pilinizi sürekli %25’e düştüğünde şarj eder ve her defasında %75’e çıktığında şarjdan alırsanız, telefon %50’lik alanı temel alır. Bunun anlamı, hiçbir zaman kullanılmayan 0-25 ile 75-100’lük kısımların unutulacağıdır. Bu da zamanla, pilinizin %25’te %0, %75’de ise %100’müş gibi göründüğü anlamına gelir. Bu durumda telefonunuzun pilini birkaç defa tamamen bitirip 100% şarj etmeniz yeterli. Ama yukarıda yazdığım gibi pilinizi tamamen bitirme işlemini her zaman yapmamaya özen gösterin.

Orijinal şarj adaptörü ve şarj kablosu kullanın.

Telefonunuzun kutusundan çıkan şarj adaptörü ve şarj kablosunu kullanın. Şarj adaptörü ne kadar önemli ise kullanacağınız şarj kablosunu da o kadar önemlidir. Bunların arızalanması durumunda yine üreticinizin ürettiği veya önerdiği şarj aleti, kablo ve pil kullanmaya özen gösterin. Bunların dışında kalitesi kanıtlanmış markaların ürünlerini kullanmanızda bir zarar yoktur. Sadece telefonunuz için üretilmiş olması ve orijinal şarj ekipmanlarınızın üzerinde yazan değerlerde ürünler seçmeniz çok önemli.

Telefonunuzun Pil Ömrünü Uzatmak İçin Tavsiyeler

  • Geceleri telefonunuzu şarja bırakmayın. Mümkünse geceleri telefonunuzu kapatın.
  • Düşük pil uyarısı aldığınızda şarj edin ve tamamen dolduğunda şarjdan çıkartın.
  • Telefonu kapalı şarj etmek veya uçuş modunda şarj etmek daha hızlı şarj etmenizi sağlar.
  • Telefonunuz şarj olurken mümkün olduğunca kullanmayın ve şarj süresince gözünüzün önünden ayırmamaya çalışın.
  • Telefonunuzun yanında verilen orijinal şarj adaptörü ve kabloyu kullanın. Acil durumlarda mümkün olduğunca kendi şarj aletinizin değerlerinde markalı bir şarj adaptörü ve kaliteli bir şarj kablosu kullanın.
  • Power Bank sadece acil durumlarda kullanılmalıdır. Acil durumlar dışında kullanmamaya özen gösterin.

 

 

About Author

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: