Windows Phone’ları Gelecekte Neler Bekliyor?

logo-windows-phone-8

Windows Phone işletim sistemi tam donanımlı bir işletim sistemi değil. Windows Phone işletim sisteminin, Microsoft’un mobil cihazlarda ki deneyimsizliğinden kaynaklı eksiklikleri ortada. Nokia ile yapılan anlaşmada, nokia tüm mobil cihaz deneyimlerini Microsoft ile paylaşıyor. Nokia’nın ve kullanıcıların istekleri doğrultusunda Windows Phone cihazlarına gelmesi muhtemel özellikleri sizler için toplarladık.

 

SMS, MMS, E-Posta ve bildirimler için özel zil sesleri atanması.

Facebook bildirimleri için farklı bir ses, kişilere özel farklı bir zil sesi hoş olmazmıydı?

Dosya Yöneticisi

windows-8-file-manager

Bence de bir mobil cihazın olmazsa olmazı. Gerçekten çok işe yarayacaktır. iOS sistemlerde olmaması büyük eksiklik fakat Android bu konuda gerçekten ideal. En azından harici hafıza kartına bir dosya yöneticisi ile erişmek kullanıcıların hayali.

Açık uygulamaları kolayca kapatabilme özelliği.

Windows-Phone-Multitasking

Geri tuşuna basılı tuttuğunuzda çıkan açık uygulamaları kolayca kapatabilmek işleri kolaylaştıracaktır. Bu özellik iOS ve Android sistemlerde mevcut. Haliyle Windows Phone kullanıcıları da bu özelliği çok istiyor.

Harici hafızanın daha verimli kullanılabilmesi için geliştirmeler.

Explorer ile indirilen dosyaların, mail ile gelen ekli dosyaların, bluetooth ile alınabilecek dosyaların,  harici karta kopyalanabilmesi, hatta uygulamaların harici hafıza kartından çalışabilmesi Windows Phone yüklü cihazlarda hafıza sorununu ortadan kaldırabilir. Hafıza kartından uygulama çalıştırma ile ilgili bazı makaleler gördüm fakat çalıştırabilen var mı bilmiyorum…

Bildirimleri topluca görebileceğimiz bir özellik.

26542996notifications

iOS ve Android platformlarında ki gibi ama Windows Phone için soldan kaydırılarak açılabilmesi muhtemel bir bildirim merkezi olmazsa olmazlardan.

Durum çubuğunda pil yüzdesi.

MarketPlace

Pil yüzdesini görmek, son kullanıcının istediği ve işine yarayacak bir özellik. Bunu bazı uygulamalar sayesinde canlı kutularda kullanabilirsiniz fakat durum çubuğunda pil simgesinin yanında yüzde değerinde kalanı görmek isteyenler sayıca çok fazla.

Wifi, Uçuş Modu, Bluetooth, GPS gibi özellikleri hızlıca kapatıp açma kısa yolu.

20422442

Windows Phone kullanıyorsanız bu özellikleri açıp kapatmak için ayarlara menüsüne ordan da açıp kapatmak istediğiniz işlevin menüsüne girmeniz gerekiyor. Bu işleri kolayca ulaşabileceğimiz bir yerden hızlıca yapabilmek önemli.

VPN ve DirectAccess özellikleri.

Profesyonel kullanıcılar için işe yarayacak özellikler.

Blacklist özelliği.

İstemediğiniz kişiler sizi arayamasın, mesaj atamasın. İnsanların rahatsız oldukları kişilerden çağrı ve mesaj almak istememeleri sıkça karşılaşılan bir durum. Bu özellik hayat kurtarıcı da olabilir.

Özel LED bildirimleri ayarlama.

Bu özellik BlackBerry kullanırken hoşuma giderdi. Windows Phone cihazlarında neden kullanılmasın? Kişilerden gelen mesajlar için özel led bildirim rengi veya yanıp sönme tipi ayarlanabilir.

Instagram

Instagram-WP

Akıllı telefon kullanan tüm kullanıcıların merakla beklediği uygulama. Şuan için Windows Phone platformunda büyük bir eksiklik.

Daha gelişmiş alarm seçenekleri.

WakeUp_Alarm

Çalan alarmın ertelenme süresi, kurulan farklı alarmlar için farklı alarm sesleri kullanabilme, uyandırmaya yarayacak küçük bulmacalar veya aktiviteler eklenebilir.

Bluetooth cihazları kullanabilme, klavye vb.

Vazgeçemedikleri bluetooth cihazlarını telefon veya tabletlerde de kullanmak isteyen kullanıcılar var.

İşletim sistemi fontlarını büyütüp küçültebilme.

Görme sorunu yaşayanlar için fontları büyütebilsek güzel olurdu. Daha fazla kullanıcı dostu bir arayüz.

Ekran dönmesi kilidi.

wp8horizontalstart1-560x463

iOS işletim sistemlerinde sıkça kullanılan özelliklerden biri. Bazen araçta yolculuk yaparken viraja girince bile ekran dönebiliyor veya insanlar yattıkları yerden telefonlarını kurcalamak isteyebiliyor. Ekranın dönmesi bu durumlar için çok rahatsız edici bir durum.

Ekolayzer.

url

Müzik veya radyo dinlerken kulağımıza hoş gelecek önceden tanımlı ve düzenlenebilir ekolayzır ayarlayabilmeliyiz.

Bu özellikler Microsoft’un özelliklik kutusuna yazılan ve en çok oy alan özellikler arasında. Muhtemelen de Microsoft kullanıcıların bu güzel ve işeyarar özellik isteklerini geri çevirmeyecek ve ilerleyen dönemlerde işletim sistemine ekleyecektir.

Bu özellikler ve çok daha fazlası için Microsoft’un oluşturduğu Özellik Öneri Kutusu sayfasına gözatabilirsiniz. Aklınızda ki özellikleri de paylaşabilirsiniz. http://windowsphone.uservoice.com/forums/101801-feature-suggestions/filters/top

Cihan.

About Author

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: