Yurtiçi Kargo API PHP Örnek Kodları

İnternette aradım fakat Yurtiçi Kargo entegrasyonu ile ilgili php dilinde hazırlanmış örnek kodları bulamadım. Bu sebeple çalışan TEST ortamı örnek PHP kodlarını paylaşmak istedim. Umarım birilerinin işine yarar ve kolaylaştırır.

Öncelikle 3 farklı php dosyası mevcut. Bunlar;

orderShipment.php ; Kargolar şubeye gitmeden önce bilgilerini göndermek için kullanıyoruz. orderShipment metodu ile gönderilen kargo bilgileri arasında cargoKey değişkenine sipariş numarasını atarsanız işiniz daha kolay olacaktır.

queryShipment.php ; Fiziksel olarak şubede işlem görmüş kargonun bilgilerine erişim için kullanıyoruz. orderShipment metodu ile gönderdiğimiz cargoKey yani sipariş numarasını gönderiyoruz geriye kargo takip numarası gibi bilgileri alabiliyoruz. keys dizisi içinde cargoKey değerlerini toplu bi şekilde gönderip sonuçları yine toplu bir şekilde alabilirsiniz. Bu işlemi sunucuda cronjob ile her gün 1 defa akşam 8 den sonra tetikleterek takip numarası olmayan siparişleri veritabanınızdan döndürüp kargoya verdiğiniz ama takip numarası olmayan siparişler için topluca takip numaralarını çekebilir ve veritabanınızda güncelleyebilirsiniz.

cancelShipment.php ; orderShipment metodu ile gönderdiğimiz bilgileri fiziksel kargomuz şubede işlem görmeden önce silebilmemizi sağlıyor. queryShipment sonucu dönen kargolar için iptal işlemi yapılamıyor. Fiziksel kargonun şubeye gitmemiş ve işlem yapılmamış olması gerekiyor. cargoKeys dizisi içinde göndereceğiniz sipariş numaraları için topluca işlem yapabilirsiniz. Dilerseniz diziyi iptal edip tek tek işlem yapacak şekilde de kodlarınızı düzenleyebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo Entegrasyonu PHP örnek kodları test ortamı bilgileri içerir. Aynı zamanda test ortamının çalışabilmesi için Yurtiçi kargo tarafından sunucunuzun ip adresine erişim yetkisinin verilmesi gerekir.

Canlı ortada Yurtiçi kargo işlem türüne göre farklı kullanıcılar tanımlamaktadır. Örneğin gönderici ödemeli normal kargo için farklı, alıcı ödemeli tahsilatlı kargo için ayrı kullanıcılar tanımlanır. Kargonuzun teslim şekline göre php dosyaları içindeki $webUser ve #webPass değişlenlerine aktardığınız bilgileri değiştirmeniz gerekiyor. Ayrıca alıcı ödemeli tahsilatlı kargo gönderileri için ayrıca ttCollectionType değeri ile tahsilatın kredi kartı ile mi yoksa nakit mi olduğu bilgisini, bunun yanında yine tahsilatlı kargo gönderileri için zorunlu alanları tanımlamayı unutmamanız gerekiyor. Bu zorunlu alanlar Yurtiçi kargodan size gelecek olan entegrasyon dökümanlarında mevcut.

Umarım işinize yarar. Takıldığınız, hata aldığınız durumlarda yorum bırakabilirsiniz.

Yurtiçi kargo API PHP Örnek kodları indirmek için tıklayın.

About Author

4 thoughts on “Yurtiçi Kargo API PHP Örnek Kodları

  1. Kargo sorgulamak istediğimde aşağıdaki hatayı veriyor.

    Fatal error: Cannot use object of type stdClass as array in C:\Users\tracoskun\Documents\EasyPHP-12.1\www\yurt\queryShipment.php on line 64

  2. Merhaba
    Sisteme $order->ttInvoiceAmount = 165.25 gibi değer gönderiyorum. Fakat “Hatalı yada Eksik bilgi girişi”şeklinde hata alıyorum.
    Siz string göndermişsiniz aynısını hatta birçok varyasyonu denedim ama olumlu dönüş alamadım.
    Yardımcı olursanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: