Nikah Memuru Bahşiş İster mi?

Geçen gün (30.12.2012) abim evlendi. Hayırlı olsundediğinizi duyar gibiyim. Teşekkürler.

Bu yazımda abimin evlenmesinden çok, evlenen her çiftin başına gelen ve gelebilecek olan bazı sinir bozucu durumlardan bahsetmek istiyorum.

Özellikle nikah günü, aracın süslenmesi, kuaförü, zarfı, çiçeği böceği derken para akar gider gitmesi gerektiği gibi. Çocuklar gelin arabasının önünü keser içinde para olan zarflardan alabilmek için. Çocukları anlıyorum ama ya büyük adamlar?

Televizyonda bin tane reklamı dönen kurumsal olduğunu düşündüğüm bir benzin istasyonuna girdik. Süslü araca yakıt alacağız. Eşşek kadar pompacı “abi pompa çıkmıyo, adettendir” cümlesini kurdu. Arkadaş hiç mi utanman yok?

Hiç utanması olmayan ve bu yazıyı yazmama sebep olan Bayraklı Belediyesine bağlı nikah memuru hanıma gelelim.

Nikah salonuna girdik. Pazar günü son nikah olmasından dolayı misafirler yavaş yavaş yerlerine geçti. Nikah şahidi olacağım için abimle birlikte nikah memurunun yanına gittik. Memur hanım nikahtan sonra birinin görevlendirilmesini istedi. Kısaca bana birini gösterin, nikahtan sonra ben ona salça olayım, ondan para alayım demek istedi.

Abim de böyle birşeyin konuşulmadığını söylesede nikah memuru hanım ısrarla “bir yanlış olmasın, belediyede söylemeleri gerek” diyerek terbiye sınırlarını bence aştı.

Nikah kıyıldı…

Takı merasimi henüz başlamadan salonda ki bir görevli olduğunu düşündüğüm arkadaş abimin yanına gelip tekrar para istemiş (video kayıtlarımız mevcuttur) bir sürü misafirin önünde. Abim beni çağırdı 20 tl vermemi istedi rahat bırakmayacaklar gelip gidecekler sürekli anlaşıldı dedi.

Ben de hiç böyle şeylere gelemem. Gittim nikah memuru hanımın odasına konuştum. Utanmadan, konuşmanın sonuna kadar kendi haklılığını ispat etmeye yani parayı hakettiğini kanıtlamaya çalıştı. Devletin temsilcisi olan bir memur ancak bu kadar gözümde küçülebilirdi. (Umarım okuyorsunuzdur sayın nikah memuru hanım)

Pazar günü olmasından dolayı çalışma zorunluluğu yokmuş. Bizim için mesai harcamış gelmiş ( ki gün boyu nikah kıyıldı orada ). Pazar günü kıyılan nikahlardan para kazanmıyormuş. Madem çalışma zorunluluğunuz yok sayın nikah memuru, o zaman çalışmayın, evinizde oturun. Siz değilmisiniz paranızı gününde çatır çatır alan? Hepimizden çok para kazanan siz değilmisiniz? Daha da ısrarla bahşiş istemekde ne oluyor?

Çocuklara verilen zarflardan mı verelim? Yoksa banka hesabınıza havale mi geçelim sayın nikah memuru hanım?

Bu sizin yaptığınız suç değil mi? Devletin memurunun yapması gereken bir iş için zaten maaşını alıyorken bir de vatandaştan para istemesi suç değil mi?

About Author

14 thoughts on “Nikah Memuru Bahşiş İster mi?

 1. Belli ki görgüsüzlük yapmışsınız. Cumartesi pazar tatildir adı üstünde nikah MEMUR’u ve siz özel gününüzde adamın tatilini yemişsiniz para vermemişsiniz üstüne birde burada görgüsüzlüğünüzü millete duyurmuşsunuz. Bizde nikah kıydırdık hafta sonu ve 250 TL verdik memura eğer ki bir lükse kaçıyorsan bedelini ödersin.

  1. Cumartesi ve pazar günü tatil ise çalışmasın. Siz sanırım “250 TL verelim gelin nikahımızı kıyın” dediniz. Öyleyse diyecek birşey yok. Geçmiş olsun 🙂

  2. Belli ki siz de akılsızlık etmişsiniz yada nikah memuru yakınısınız. Kanunen suç olan bir şeyi nasıl savunabiliyorsunuz ilginç. Belediyeye ödenen 3-4 kat fazla harçlar ne için lükse kaçıp mekana nikah memuru çağırdığımız için, devlet memurlarının görevleri dışında kazanç sağlayacak işler yapması suçtur, görevlerini yapması da vatandaşın ona para vermesini gerektirmez. Ayrıca yaptığımız ödemeye karşılık makbuz veremiyorsa bu devlet memuru vergi de kaçırıyor demektir. Ha kendilerine çok güveniyorlarsa belediyenin resmi sitesindeki fiyat listesine bu ücreti de eklesinler, el altından iş halletmeye çalışmasınlar.

 2. nikahların normalde hafta içi mesai saatleri içerisinde yapılması esastır. hiç memur nikah kıymak için hafta sonu mesai saati dışında her hangi bir yere gitmeye mecbur değildir bu yüzden gittiği için de devletten her hangi bir ödeme almamaktadır. gittiği yere yol masrafı vs hepsini kendi karşılamaktadır.

  1. Belediye meclisi karar alıp haftasonu-lüks mekanda düğün yapma harcını ilan ediyor ve bu ücreti tahsil ediyorsa, nikah memurunun gelmeme gibi bir seçeneği olmuyor. Nikah memurunun devletten ödeme almıyor olması harcını ödeyen vatandaşa nikah memurunun masrafını ödeme yükümlülüğü vermez.

 3. Arkadaşlar nikah memuru sizden yol harcigahi yada yolluk yada mesai parası yada nikah parası alamaz.
  Belediye bu hizmet için sizden bir ücret alıyor. Bu hizmetin karşılığı olarakta memur pazar dahi gelip nikahı kıymak zorunda . Alınan her kuruş rüşvete girer.
  Bunu ben demiyorum yönetmelik der.
  Devlet memurunun rüşvet almasının cezası ağırdır.
  Şikayet ederseniz . Mahkemeye verirseniz anası ağlar.
  Avukat olarak yazdım yukariyi.
  Zaten düğün dernek işine girenin anası ağlıyor. Birde ülkemizde insanlar bunu resmen ranta çevirmiş ama herkes . Ben evleniyorum abi şu lazım sizde varmış dedin mi herkes yontma peşinde. Kimse bu düğünü yapan ne durumda diye sormaz. Ondan kimseye para vermeyin. Para verince iyi olmayacaksınız. Yada başımız göğe etmeyecektir. Guzel bir üslupla herkese yol verin.
  Kalın sağlıcakla

  1. Nikah memurlarının almış olduğu maaş 8_5 çalışan memurlarla aynı maaşı alıyor ve hafta sonu veya tatil günlerinde ne belediye nede devlet ekstra ücret vermiyor, ne mesai nede vs. Esas olan medai saatlerindedir. Ama siyasi bir yer oldugundan dolayı mejburen gidiliyor… Şimdi size soruyorum elinizi vijdanınıza koyun ve öyle düşünün 8_5 mesai gece ve hafta sonu özel olarak devletin memurunu salsanat olzun çevreye hava atmak için çagırıyorsunuz, peki hiç düşündünüzmü bu devletin memurunun ailezi çoluk çocuğu yokmu herkes evinde huzurla otururken veya ailesi ile gezip tozarken sizce yaptığınız açıklama doğrumudur… Hangi nikah memuruna devlet veya belediye ekstra ücret ödüyormuş merak ediyorum… Ayrıca belediyeye yatırılan ücret tamamiyle belediyeye gelir oluyor memuruna degil bilginiz olsun saygılar…

   1. bu günlerde benim de başıma gelen sey bu konuda yanlış düşünüyorsunuz. biz yaklaşık 1 hafta önce üsküdar belediyesinden nikah memuru talep ettik. oradaki nikah memurunun bize verdiği bilgiye göre 173 lira belediyede kıyılan ücret, 473 lira dışarıya mesai saati içinde memur çağırmak ve benim ihtiyacım olan saat 20:00 de olduğu için mesai saati sonrası için dışarıya memur çağırma ücretinin 648 lira olduğunu öğrendik. bu ücretlerde kesinlikle indirim olamayacağını belediye meclisinin bu kararı verdiğini belediye başkanının bile bu tarifei değiştiremeyeceğini ifade ettiler. bu gün üsküdar beediyesi ile tekrar telefonda görüştüm. nikah memuru olarak karşıma çıkan kişi 648 lira belediyeye ödedikten sonra nikah memuru mesai sonrası bana zaman ayırdığı için hediyeleşmem gerektiğini ifade etti. yani extra para vermem gerekiyor niye mesai sonrası bana nikah kıydığı için. sen de bana yada benim gibi mağdur olan insanlara vicdan edebiyatı yapıyorsun. 1 madem çalışma zorunlulukları yok mesai saati dışında ve hafta sonu çalışmasınlar
    2- nikah dairesinde 173 lira olan ücret mekanda mesai saati sonrası 648 lira yani arada 500 lira fark var ben vicdan yapmam gerekiyorda benden fazladan çıkan 500 liranın vicdanını km yapıyor,
    3- 173 liralık normal ücrete belediye kararı ile 650 lira para ödüyorsam ben belediyeye kardeşim o nikah memuru hakkın belediyeden istesin benden niye extra para istiyor?

 4. bu arada nikah memurlarının extra para almasını isteyen arkadaşım “ben de sağlık personeliyim 8-5 çalışan memurların çogundan daha az maaş alıyorum ve gün aşırı gece nöbetine gidiyroum o zaman hastaneye geldiğiniz zaman soyal güvenceniz olsa bile biz sağlık personellerine 100 er 200 er lira hediyelerde bulunun sabahlara kadar sizin sağlığınız için nöbet tutuyoruz sonuçta” siz muhtemelen nikah memuru yada yakınısınız milleti haraca bağlamaktan bunları düşünecek zamanınız çok olmuyordur. ama devlet hastanelerine geldiğinizde sizden hediye isteyen sağlık personelleri genelde bulamazsınız çünkü biz aldığımız eğitimde haraç kesmeyi değil diğer hasta ve yakınlarına objektif yaklaşmamıza engel olur diye verilen hediyeyi mümkünse kabul etmemeyi öğrendik. biz katıksız onun bunun çocukluğunu değil hastalarımıza gerçekten vicdanla yaklaşmayı ilke edindik. ikimiz de devlet memuruyuz ama aramızda çok fark var

 5. Nikah günü almak için gittik ve düğünümüzde olsun istedik nikahımız. Lükse kaçıyorsanız nikah memuruna bahşişi gözden çıkaracaksınız die bir tabirde bununlar var.
  Biz zaten bu ücreti fazlasıyla ödedik. Normal bir oda nikahı 90 tl iken biz 400 tlye yakın tutar ödeme yaptık ve nikah memuru ben aslında haftasonu gelmek zorunda değilim ama zarfa beni mağdur etmeyecek kadar para koymalısınız dedi !!!
  Pardon ama zaten binbir zorluklarla evleniyoruz evet düğünde olsun istedik ücretinide ödedik bu ne terbiyesizliktir?
  Makbuzda dış nikah harcı yazıyor alınan ücretle ilgili ve nasıl gelmek zorunda olmuyor memur, ve memur bu şekilde nasıl konuşabiliyor gerçekten yasak değil mi ?

 6. nikah memuru normalde bu nikahlara gitmek zorunda değildir hafta sonları gece vakti bayramda ama belediyeler tarafından gitmeye zorlanmaktadırlar. memur bu iş için ekstra hiçbir ücret almamaktadır. çünkü devlet memurluğu kanununda nikah memurluğu için mesai ücreti tanımı yapılmamaktadır. bu durumda memur ile vatandaş zor durumda kalmaktadır. maalesef üzücü olayla yaşanmaktadır. acil bu duruma bir çözüm bulunması gerekmektedir.

  1. Kenan bey sanırım nikah memurusunuz. Günün farklı saatlerinde hemen hemen aynı içeriğe sahip dört yorum bırakmışsınız yazının altına. Yorumunuz için teşekkür ederim. Belediyelerin nikah memurunu mesai saatleri dışında çalışması için zorladığını söylemişsiniz. Böyle bir durumun olduğunu sanmıyorum. Bu benim kişisel görüşüm. Eğer varsa bunu nikah memurunun belediyeyle çözmesi ve sizin de diğer yorumlarınızda bahsettiniz gibi yasada düzenlemelerin yapılması gerekir. Her ne olursa olsun ucunun vatandaşa dokunması yanlıştır. Vatandaşların ödediği vergilerle memurların maaşı ödeniyor. “Hava atacağız diye kırk takla atıyorsunuz” fikrini savunmuyorum. Mesai saatleri dışında nikah memurları çalışmasın bencede. Ama çalışıyorsa parasını devletten istesin. Vatandaşın sorunu değil. Fazla mesai ücreti alamayan bir kasiyer kasaya gelen müşteriden “bana para verin yoksa ürünlerinizi geçirmem” diyebiliyor mu? Yasal haftalık çalışma saatlerinden fazla çalıştırılan bi garson siparişinizi getirirken “ben burda fazladan çalışıyorum işyerim fazla mesai parası vermiyor, şu kadar para verin yoksa yemeğinizi getirmem” diyebiliyor mu? Herkesin işinden olma korkusu var. Özel sektörde çok daha fazla. Bu yüzden nikah memurlarının işlerinden olma korkusuyla ve belediyelerin baskısıyla haftasonları gidip nikah kıydığına kusura bakmayın ama inanmıyorum. Hepsini geçtim. Yasa düzelmedi, nikah memurları mağdur. Mesai saatleri dışında zorla çalıştırtılıyorlar. Ben de haftasonu nikah istiyorum. O halde nikah işlemlerimde bana desinler nikah memuru mesai saatleri dışında şu kadar bir ücret ile gelebilir. Salon nikahı için ek ücret istenmesi gibi dışarıya gelecek nikah memuru için de istenen ek ücreti bana söylesinler. Bende ona göre planımı yapayım. Hatta orda hemen parasını ödeyeyim konu kapansın.

 7. Gökalp ne yazmıssın ama haaaa… Nikah kıydırıcak kişi nikah günü pazar ı seçmiş mi ? Evet… Peki nikah memuru HAYIR Kardeşim ben HAFTA SONU nikah falan kıyamam diyebilir mi? EVET diyebilir…
  Yani bu insiyatif memura ait.. Bir nikah salonun da istenirse PAzar günü hiçbir nikah kıyılmaz.. Peki neden kıyıyorlar.. ÇÜNKÜ AVANTA PARA gelecek de ondan.. Peki nikahı olacak kişi bu parayı vermek zorunda mı ? HAYIR
  Memur devletten maaş alıyor mu EVET..
  Peki devlet memura diyor mu : SENİN Haftanın hergünü nikah kıyma ZORUNLUĞUN var. PAZAR günü gerekirse gelip O nikahı kıyacaksın diyor mu ? HAYIR..
  Eeeee o zaman bu nikah memurun gxxxx rahatmı batıyorda geliyor yoksa paranın tadı var da ondan mı geliyor..
  Pazar günü nikah kıyılması Lüks değil.. Sadece Nikah memurunun para sevdası ile gerçekleşen bir düzen bu ..
  Bak sana şunu söyleyeyim.. Nikah memurları Belediye başkanı adına yetkilidir ve nikahı Belediye başkanının ona verdiği yetki ile kıyar.. Peki sen hiç Pazar günü nikah kıyan bir belediye başkanı gördün duydun mu ?

  Para ne tatlı beee.. Nikah memuru sadece hafta sonu değil hafta içi her nikahtan avanta alıyor..
  100 tl bir nikah…
  GÜnde 5 nikah yapsa 500 TL ve bunu 6 gün yapsa 3000 tl
  Makbuz yok bişey yok…

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: