Facebook.com’un Engellenmesi An Meselesi!

facebook-engeli

Geçen hafta erişimi engellenen Twitter’ın ardından bugün de Youtube.com’a erişim engellendi.

Konuyla ilgili ortada bir mahkeme kararı şimdilik yok. Kapatma şekli şu geçen aylarda kabul edilen yeni yasa ile oldu. Hani TİB istediği siteye veya adrese erişimi anında engelleyebilecekti. İşte o şekilde engellendi Youtube. Malum ses kayıtları ve ortaya çıkması muhtemel videolar sebebiyle engellemelerin yapıldığı ortada. Bu kayıtlar Youtube üzerine yükleniyor sonra twitter ve facebook üzerinden de dağılıyordu. Youtube engellense de bu videolar facebook gibi bir çok sosyal ağın kendisine, video upload sitelerine ve bulut depolarına yüklenmeye devam edebilir. Bir şekilde yüklenen video paylaşımlarının önüne geçebilmek adına hükümetin bir sonraki adımı bence Facebook.com’u engellemek olacak. Facebook.com’un engellenmesi an meselesi!

Twitter’a erişmek için kullandığınız envai çeşit yöntem ile Youtube’a da erişebilirsiniz. Zaten bi çoğunuz da erişim engelini Facebook’daki arkadaşlarınızdan gördünüz.

DNS değiştirerek erişim bi yere kadar sağlanabilir fakat kesin çözüm VPN kullanmak. Telefonunuza, tabletinize ve bilgisayarınıza VPN uygulaması kurabilirsiniz. Ücretsiz versiyonları yavaş ve arada sırada çıkartacağı reklamlarla sizi biraz yorabilir ama şu dönemde yabancı büyük VPN firmaları Türkiye’ye özel sürümler ve daha fazla bant genişliği sağlamaya çalışıyorlar. Bu fırsatları da takip edebilir ve kullanabilirsiniz.

Son olarak Twitter ve Youtube’un erişim engeli, Türkiye’deki bir çok firmaya para kaybettireceği gibi, Türkiye’nin Dünya üzerindeki itibarını düşürmekte olduğunu hatırlatmak isterim. Tabi en önemlisi de artık gerçek bilgiye ulaşmanız gittikçe zorlaşıyor!

VPN kullanımı ile ilgili Teknoseyir.com’un hazırladığı video :

http://www.teknoseyir.com/100224/vpn-ile-guvenli-internet-baglantisi-nasil-yapilir/

TİB Site Erişim Sorgulama :

http://eekg.tib.gov.tr/

About Author

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: