Uluslararası Lojistik Nedir?

Uluslararası lojistiğin tanımından önce Lojistik nedir bunu açıklamak istiyorum. Lojistiğin tanımı ile ilgili olarak da Vikipedia’da çok güzel bir açıklama var.

“Lojistik, ürün, hizmet ve insan gibi kaynakların, ihtiyaç duyulan yerde ve istenen zamanda temin edilmesi için bir araç olarak tanımlanabilir. Herhangi bir pazarlama veya üretim organizasyonunun lojistik destek olmadan başarılması çok zordur. Lojistik, nakliye, envanter, depolama, malzeme idaresi ve ambalajlama bilgilerinin birleştirilmesini kapsar.”

Lojistik ilk olarak askeri bir fonksiyonu tanımlamak için 1905 yılında Albay Chauncey B. Baker tarafından Malzeme ve personel taşıma, tedarik, bakım ve yenilenmesini için kullanıldı. Askeri anlamda lojistik, orduların erzak ve mühimmat desteğinin düşünülerek hareket ettirilmesi sanatı olarak değerlendirilir.

En genel tanımıyla bir ürünü tedarikçilerden, müşterilere ulaştırmak için gerekli tüm faaliyetler olarak tanımlanabilir. Doğru ürünün, doğru şartlarda, doğru miktarda, doğru yerde, doğru zamanda, doğru maliyetle, doğru müşteri için kullanılabilirliğini sağlamaktır.

Lojistiğin günümüzde ki tanımı ise, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere ürünlerin üretildiği veya kaynaklandığı noktadan, son kullanımının bulunduğu tüketim noktasına kadar olan tedarik zinciri içindeki malzemelerin, servis hizmetlerinin ve bilgi akışının etkin ve verimli bir şekilde iki yöne doğru hareketinin ve depolanmasının, planlanması, uygulanması ve kontrol edilmesidir.

Piramitlerinin yapımı, lojistiğin kullanımı açısından en eski ve en büyük projedir.

Uluslararası lojistik ise lojistiğe göre çok daha yeni bir olgudur. Uluslararası alandaki taşıma işleminin tüm faaliyetleri olarak tanımlanabilir.

Uluslararası lojistik hizmeti günümüzde büyük bir sorumluluk ister ve profesyonel firmaların altından kalkabileceği bir sektördür. Ülkeler için ithalat ve ihracatın can damarlarıdır.

Türkiye’de ise uluslararası lojistik sektöründe gerçekten başarılı firmalar hizmet vermektedir.

18 yıllık geçmişi ile Vira Taşımacılık sektörün en eski firmalarından biri. Bir çok ülke liman ve havaalanlarında ithalat ve ihracat taşıması yapmakta. Vira Taşımacılık, otomotiv, makine, inşaat, demir-çelik, mutfak eşyaları, hammade, hırdavat, züccaciye, oyuncak, gıda sektörlerinde faaliyet gösteren köklü müşterilerinin yüklerini aksatmadan ve profesyonel bir şekilde taşımaktadır.

Vira, uluslararası lojistik alanında; Komple Konteyner Taşımacılığı, Parsiyel Konteyner Taşımacılığı, Havayolu Taşımacılığı, Proje / Özel Ekipman / Tehlikeli Yük Taşımacılığı, Çapraz Ticaret ve firmanız için daha bir çok lojistik hizmeti bünyesinde barındırıyor. Vira Forwarding’in tüm hizmetlerini incelemek için web sitesini ziyaret edebilir siniz.

About Author

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: