Akıllı Ev Teknolojileri ve İnsanların Akıllı Ev Teknolojilerine Bakışı

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte akıllı ev sistemleri de iyiden iyiye evlerimizde yerini almaya başladı. Peki siz akıllı ev teknolojileri kullanıyor musunuz? Ya da daha özele inersek seviyor musunuz?

Her ne kadar pek çok kişi akıllı ev teknolojilerini sevdiğini belirtse de hâlâ bazı problemler var. Yapılan araştırmalara göre insanların ortalama %40’ı akıllı ev teknolojilerini sevdiğini ve kullanmak istediğini söylüyor.

Dünyanında önde gelen teknoloji perakendecileri tarafından yaptırılan araştırmada, farklı ülkelerde yaşayan 6 milyondan fazla insan incelenmiş. Bu araştırma, insanların akıllı cihazlar hakkında ne düşündüğü ve modern teknolojiyi evlerimize dahil etmenin önündeki engelleri bulmak için yapılmış.

Buna göre araştırmaya katılan insanların %46’sı önümüzdeki altı ay içerisinde akıllı ev teknolojisine sahip bir cihaz satın almayı planladıklarını belirtmiş. Bununla birlikte araştırmaya katılan insanların %31’i ise bu konuda endişeli olduklarını belirtmiş. Ancak her şeye rağmen kitlenin büyük çoğunluğunun evlerini modern yaşama adapte etmek konusunda açık olduğu sonucu çıkmış.

Gaz ve elektrik için akıllı sayaçlar lider teknoloji markalarının yatırım yapmak istediği en popüler akıllı ev teknolojilerinin başında geliyor. Bunu güvenlik kameraları, Amazon Dot ve Google Home gibi sesle komut alan hoparlörler izliyor.

Geçtiğimiz yıllarda büyük takipçi sayılarına sahip profillerin ihlali ile birlikte akıllı teknoloji konusunda kaygılar da artmaya başladı. Kişisel verilerin sızdırılması kullanıcılar tarafından en büyük sorunlardan biri olarak görülüyor.

Bununla birlikte ürünlerin maliyeti, akıllı cihazların tam anlamıyla benimsenmesindeki en büyük engel olarak öne çıkıyor. Katılımcıların üçte biri (%34) ürünlerin aşırı pahalı olduğunu iddia ediyor.

Katılımcıların akıllı cihazlarla ilgili en büyük endişeleri şunlardı:

1. Pahalı (% 34)

2. Hack veya siber saldırılar (% 31)

3. İnternet olmadığında kullanılamaması (% 30)

4. Veri gizliliği (% 29)

5. Hatırlamak için daha fazla şifreye sahip olmak (% 25)

Akıllı ev teknolojisinin hayatlarını daha kolay hale getirdiğini belirten katılımcıların oranı %14. Bazı özelliklerin çok kullanışlı olduğunu belirtenlerin oranı ise %11. %8’den fazla katılımcı da sadece akıllı teknolojileri denemeyi sevdikleri için yatırım yaptıklarını belirtmiş.

Akıllı cihazlar ve teknolojiler, teknoloji şirketlerinin büyük miktarlarda yatırım yaptıkları bir alan. Akıllı teknolojinin korsanlığa ve veri gizliliği sorunlarına açık olması, bu konudaki en büyük endişelerden bazılarıydı. Ancak dikkatli olmak ve şifrelerin güvenliğini sağlamak bu tehditleri minimumda tutacaktır.

kaynak : https://www.barkodicmimarlik.com/blog/insanlarin-akilli-ev-teknolojilerine-bakisi/151

About Author

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: