Sahte ürün aldığınızı nasıl anlarsınız?

İnternetten satılan her 3 üründen 1’inin sahte olduğu ile ilgili bir haber okudum. Bu gerçekten ciddi bir oran. Peki sahte ürün satın alıp almadığınızı nasıl anlarsınız?

Öncelikle eğer ikinci el bir ürün aldıysanız mutlaka faturasının olmasına dikkat edin. Satın aldığınız ürünün seri numarası ile faturada ki numarayı kontrol edin.

İkinci el cep telefonlarında imei sorgulatmanızda fayda var. Ayrıca popüler telefonların orijinalleri ve sahteleri ile ilgili videoları youtube.com’dan izleyebilirsiniz.

Replika cihazlar da sahtedir. Aksini anlatılanlara ve yazılanlara inanmayın.

Satın aldığınız ürünün markasına ait başka bir ürünü mağazada daha önce denemiş olmanız, aldığınız ürün hakkında fikir edinmenizi sağlar. İçinize sinmeyen birşeyler varsa, şüphelendiyseniz, ürünün sahte olma olasılığı çok yüksektir.

Ürünü satan yetkili bir mağazaya götürerek inceletmek ürünün orijinal olup olmadığını anlamanın bir yoludur. Mağaza görevlileri size yardımcı olacaklardır. Tabi ki bizden almadıysanız yardımcı olamayız deme ihtimalleri de var.

Ürünün ambalajında ve malzemesinde olağan dışı bir hafiflik, ağırlık, doku farkı veya koku fark ediyorsanız, aldığınız ürünün sahte olmasından endişe edebilirsiniz.

İnternet ile mağaza satış fiyatı arasında uçuk fiyat farkı olması pek mümkün değil. Önce ürünün mağaza / piyasa fiyatını öğrenin. Yeni piyasaya çıkmış bir ürün olup olmadığını araştırın. Yeni bir ürünün, indirime girmesi mümkün değildir. Eğer çok ucuza aldıysanız sahte olması ihtimali var.

Aldığınız ürünün, o markanın internet sitesinde yer alıp almadığını kontrol edin. Biraz araştırma yaptığınızda internette satılan birçok ürünün, markalar tarafından aslında hiç üretilmemiş olduğunu fark edebilirsiniz. Böyle bir ürünle karşılaşırsanız uzak durmanızda fayda var.

Satın alacağınız ürünün markasını ve modelini dikkatlice okuyun. Küçük harf oyunları ile sahtesini satıyor olabilirler. Sqny, ipone, samsumg gibi.

Alışveriş yapacağınız web sitesini, firmayı sikayetvar.com’dan veya ekşisözlük’den inceleyebilirsiniz. Bunun dışında alacağınız ürün ile ilgili alışveriş yapacağınız sitedeki yorumlara çok da fazla güvenmeyin.

n11.com, sahibinden.com, gittigidiyor.com gibi sitelerde satılan ürünlerin aslında köşe başında ki bir dükkan tarafından satıldığı ihtimali unutmayın. Tabi ki bu siteler aracılığı ile yaptığınız alışverişlerde sizi koruyacak hizmetler mevcut.

About Author

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: