Turkcell T-Fit İncelemesi

Tanıtılmasından yaklaşık bir buçuk ay sonra satışa sunulan ve sabırsızlıkla beklediğim Turkcell T-Fit incelemesi ile karşınızdayım.

Öncelikle bu ürünün akıllı saat olmadığını belirtmeliyim. Samsung Galaxy Gear gibi bir ürün değil. Bu bir aktivite bilekliği. FitBit gibi dersek daha doğru olur. Turkcell T-Fit, gün içinde kaç adım attığınızı, kaç metre yürüdüğünüzü, kaç kalori yaktığınızı size gösterebiliyor.

Kutusu ve tasarımından bahsetmek gerekirse, kutu şık ve kaliteli hazırlamış. Kutu içeriğinde kullanma klavuzu, mikro usb kablosu ve Turkcell T-Fit mevcut. Şarj adaptörü eklenmemiş. Çok da ihtiyaç duyacağınızı sanmıyorum. Üzerinde USB portu bulunan telefon şarj adaptörlerini veya bilgisayarınızı kullanabilirsiniz.

turkcell t-fit renkler

Turkcell T-Fit genel olarak şık ve kaliteli bir cihaz. Bileğinizde görenler özellikle ekranında hiç bir şeyin olmamasından dolayı merak edip soruyor ve şık olduğunu söylüyorlar. Cihazın kaliteli plastik bir kordonu, metal bir gövdesi var. 5 farklı renk seçeneği ile sunulan Turkcell T-fit’i bileğinize ayarlamak için kullandığınız toka kısmı da, üzerinde Turkcell logosu bulunan parlak bir metalden üretilmiş. Ekranı için çizilmeye karşı dayanıklı bir cam kullanılmış. Altında bulunan mikro USB portu için kapak eklenmemiş. Bu sebeple terden dolayı paslanmasından endişe edilebilir ama biraz içeride kalacak şekilde ayarlanmış, derinize temas etmiyor bu sebeple de çok kolay bir şekilde paslanması veya bozulması olası değil. Ayrıca cihaz suya dayanıklı ama siz yinede duş alıken kolunuzdan çıkartın.

turkcell-t-fit-1

Kullanımına geçersek, cihazı çok rahat bir şekilde bileğinize göre ayarlayıp tek elle takıp çıkartabiliyor ve ayarlayabiliyorsunuz. Bileğinizde takılıyken kendi kendine çıkması biraz zor. İnce yapısı sayesinde normal saatlerin tersine elinizin geriye doğru hareketinde bileğinizi acıtmıyor.

Cihazın ekranı sürekli kapalı duruyor. Bu durumun pil ömrüne etkisinin çok olacağı tartışılmaz. Kolunuzu kaldırıp saate bakacağınız pozisyona getirdiğinizde otomatik olarak ekranı açılıyor. Bu şekilde tasarlanmış bir kullanımı çok beğendim fakat nadiren de olsa bazen saate bakmak istediğinizde ekranı açılmayabiliyor. Bu durumda bileğinizi yavaşça tekrar döndürmeniz kafi.

Saat, adım sayısı, mesafe ve yakılan kalori ekranları arasında dolaşmak için ise kolunuzu çok hafif sallamanız veya ekrana parmağınızla hafifçe vurmanız yeterli. Bu şekilde ekranlar arasında geçişi kolayca sağlayabiliyorsunuz.

Uygulama arabirimi ile cihazınızda sessiz alarmlar tanımlayabiliyorsunuz. Ses çıkartmadan sadece titreyerek sizi uyarabiliyor.

Turkcel Fit Android Uygulaması

Turkcell T-Fit öncelikli olarak Android platformu için duyurulsa da iOS üzerinde de çalışabiliyor. iPhone ve iPad üzerinde kullanabileceginiz 2 adet uygulama var. Bunlar Zeroner ve Care724. Bu iki uygulama da hemen hemen benzer işler yapıyor. Android için yayınlanan Turkcell Fit uygulaması da zaten Care724’ün Türkçeleştirilmiş hali. Turkcell uygulama üzerinde birkaç düzenleme yaptı mı bilemiyorum. Ayrıca Turkcell’in bu yıl içinde iOS platformuna Fit uygulamasını yayınlaması muhtemel.

zeroner-app

Hem Android hemde iOS üzerinde benim tavsiyem Zeroner uygulaması. Hem daha güzel bir arayüzü var hemde kullanmaya başladığımdan beri ara ara güncelleme alıyor.

Mobil uygulamaları sayesinde cihazınızın pil durumunu, gün boyu attığınız adım sayısını, harcadığınız kalori miktarını, yürüdüğünüz mesafeyi, kaç saat uyuduğunuzu ve kaç saatini derin uykuda geçirdiğinizi anlık ve geriye dönük gün gün görebilirsiniz.

Uyku kalitesini hesaplaması için hergün tahmini yattığınız ve sabah kalktığınız saati uygulama üzerinden ayarlamanız yeterli. T-Fit size uyumanız gereken saatte titreyerek uyarıyor ve sabah uyanmanız gereken saatte de yine titreyerek uyandırmaya çalışıyor.

Bunun yanında Zeroner uygulaması ile oturarak çalışan biriyseniz belirleyeceğiniz gün ve saatler içinde her yarım saatte bir titreyerek sizi biraz yürümeniz konusunda hatırlatmalarda bulunabiliyor. Bu özelliğini çalıştıramadığımı da belirtmek isterim.

Cihazın kendi hafızasında kaç günlük bilgiyi sakladığı konusunda net bir bilgi bulamadım ama ben 1 hafta senkronizasyon yapmadım. 1 hafta sonra o haftanın tüm bilgilerini senkron edebildim.

Turkcell T-Fit’in bataryası ile ilgili, 7/24 kolunuzda ve ihtiyacınız oldukça saate baktığınızı düşünelim. Ayrıca hergün kullanacağınız 2 tane de alarm kurduğunuzu hesaba katalım. Günde 2 defa da uygulama ile senkronizasyon yaptınız. Bu tarz bir kullanım ile 4 güne kadar şarj etmeden kullanabiliyorsunuz. Ayrıca çok kısa bir şarj olma süresi var. 10 dk’lık bir şarj sizi 2 gün idare edebilir. Şarj süresi boyunca mavi led size bilgi verecek. Mavi led söndüğünde cihazınız tam olarak şarj olmuş demektir. Bu da yaklaşık 30 dakika kadar sürmekte.

turkcell-t-fit-3

Turkcell T-Fit’in, T50 ile birlikte tanıtılması sonucu oluşan algı cihazın sadece T50 ile birlikte çalıştığı yönünde oluştu. Bu tabiki yanlış. Android 4.3 ve üzeri, iOS 6 ve üzeri sürümlerinde başarılı bir şekilde çalışabiliyor. Henüz Windows Phone platformu için uygulaması mevcut değil.

iwown-i6-en

Araştırmalarıma göre cihaz iWOWN marka. (http://www.iwown.com/index-en.html adresinden de inceleyebilirsiniz.) SMART BRACELET I6 modeli. Üreticinin yayınladığı ürün özelliklerinde Arayan kişiyi gösterme, SMS bildirimi gibi özellikleri de mevcut fakat bu özellikleri kullanabilmek için cihazın firmware yazılımının güncellenmesi gerekiyor. Aynı şekilde yukarıda bahsettiğim oturarak çalışanlara yönelik bildirimlerin de firmware güncellemesi gerektirdiğini düşünüyorum. Pek ihtimal vermesem de belki Turkcell cihazın firmware yazılımını sunabilir. Böylelikle T-Fit, aktivite bilekliğinden bir üst sınıfa çıkartabilir.

Turkcell’in paylaştığı teknik özellikler ise şu şekilde;

Donanım:

 • USB Şarj
 • Pil Ömrü: 3 Gün
 • 0.49 inç OLED Ekran
 • Bluetooth v4.0
 • Hassas Hareket Sensörü

Özellikler:

 • Adım sayısı takibi
 • Harcanan kalori bilgisi
 • Saat gösterimi
 • Titreşimle uyandırma
 • Bilek hareketi ile ekran kontrolü
 • Uyku kalitesi takibi
 • Hedef Belirleme

Ürünün Satış fiyatı 119 TL. Fiyatı gerçekten uygun diyebilirim.

Ayrıca Turkcell müşterisiyseniz;

10 aylık kontratlı Turkcell T-fit ve aylık 20 MB internet paketine 10,9 TL‘ye,

24 aylık kontratlı Turkcell T-fit ve aylık 20 MB internet paketine 5,9 TL‘ye sahip olabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için : http://www.turkcell.com.tr/cihazlar/aksesuarlar/turkcell-t-fit#TurkcellTeklifleri

Eğer siz de spor amaçlı yürüyüş ve koşu yapıyorsanız, kendinize hedefler koyabilmek ve aktivitelerinizi kaydedebilmek için almanızı tavsiye ederim.

About Author

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: