Almanya’da analog yayınlar bugün sona eriyor!

Almanya'da analog yayınlar bugün sona eriyor!
Almanya'da analog yayınlar bugün sona eriyor!

Almanya bugün itibariyle anten kullanılarak görüntü alamayacak, çanak anteni ve uydu alıcısı olmayanlar tv izleyemeyecek.

Almanya aylar önce dijital yayınlara geçmek için hazırlıklara başlamıştı. Bugün itibariyle de analog uydu yayınları tamamen sona eriyor.

Yayıncıların anlaşması sonucunda tüm ülke dijital yayına geçiyor. Bu kararın alınmasının elbette bir sebebi var. Son yıllarda özellikle dijital uydu alıcıları ve yeni nesil televizyonlar inanılmaz satış rakamlarına ulaştılar. Alman halkı bu yıl içinde yaklaşık 2 milyon dijital uydu alıcısı satın aldı. Bu rakam geçen yılla kıyasladığımızda, iki kat daha fazla. Benzer bir durum LCD/LED televizyonlar için de geçerli. Ocak-Nisan ayları arasında 1.5 milyon cihaz satıldı.

Almanya’da yaklaşık 17 milyon hane televizyon yayınlarını uydu üzerinden seyrediyor. Yaklaşık 1.8 milyon hane bu yayınları analog olarak alıyor. En azından şimdiye kadar. HD yayınların artması ve yeni nesil televizyonlarda uydu alıcısının da içine gömülü olarak gelmesi Analog yayınlarını bitirdi.

Tabiki bu uygulamanın Türkiye’de hayata geçmesi biraz uzak. Çünkü mutfaklarda duran ikinci küçük televizyonlar hala çatal antenlerle kullanılıyor. Gerçi ben bile küçük televizyonumda hatta dev ekran LCD televizyonumda bile çatal anten ile gayet başarılı bir şekilde görüntü alabiliyorum 🙂

About Author

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: