En Popüler Sosyal Oyunlar

FarmVille
FarmVille

Ünlü oyun sitesi PopCap, Amerikan ve İngiliz kullanıcılar arasında internette oyun oynayan oyuncuların profilini belirlemek için yaptığı araştırmada haftada 15 dakikadan fazla sosyal ağlar üzerinden oyun oynayan 1200’den fazla deneğe 38 sorudan oluşan online anket uyguladı.

Sonuçta deneklerin %91’inin Facebook’u, %17’sinin Google+’yı, %15’inin MySpace’yi ve %7’lik bir kısmının da Bebo’yu tercih ettiği ortaya çıktı. Araştırmada sosyal oyun müdavimlerinin en çok sırasıyla FarmVille, Bejeweled Blitz, Mafia Wars, City Ville, Cafe World, Farm Town ve Pet Ville oyunlarını tercih ettiği ama en çok zamanı da Texas Holdem Poker, The Sims Social ve Gardens of Time oyunlarının başında harcadığı saptandı.

Araştırmada oyuncuların bağımlı oldukları oyunlara en çok sosyal ağlar üzerindeki reklamlar üzerinden ulaştığı görüldü. Bunu internet araştırması, blog okumaları ve kitle iletişim araçlarından öğrenme gibi kriterler takip etti. PopCap’in araştırmasına göre oyuncuları çekmenin en tercih edilen yönteminin sosyal ağlar üzerinde verilen reklamlar olduğu görüldü. Reklamları tanıdık tavsiyesi ve oyun bildirimleri takip etti.

Bir diğer önemli veri ise oyun bağımlılarının oynadıkları oyunlar üstünde yaptıkları harcamalar oldu. Sonuçlara göre bu oyuncuların harcama oranları 2010 yılındaki verilere göre %14’ten %26’ya çıkarak neredeyse yüzde yüzlük bir artış gösterdi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: