Windows Phone Neden Popüler (Değil) ?

Deneyimli bir Windows Phone kullanıcısı olarak bugün bu platformun üzerinde oynanan oyunları ve neden popüler olamadığı ile ilgili fikirlerimi dile getirmek istiyorum.

Daha öncesinde Android, iOS ve Blackberry OS kullandığım için platformlar arası kıyaslama yapmam çok da zor olmuyor. Öncelikle Windows Phone tamamen olmuş bir işletim sistemi değil. Bunu kabul etmek gerekiyor ama hızla ilerliyor ve rakiplerine göre eksikleri aynı hızda kapanıyor. Bunu kendimi kandırmak için söylemiyorum 😉 Windows Phone 8 ile başladığım bu yolculukta şuan Windows Phone 8.1 sürümündeyim ve ilk hali ile şuanki hali arasında dağlar kadar fark var. Bu çok açık ve ortada. Windows 10’u hiç söylemiyorum bile.

Bunun yanında Windows Phone işletim sistemi görebileceğiniz en stabil işletim sistemidir. (Paragrafın başında diğer platformları kullandım demiştim sanırım)

Şimdi Gelelim Bu İşletim Sistemi Neden Popüler Değil.
Aslında popüler! Ciddiyim. Şimdi yola çıkın, otobüse binin, bir kafeye oturun, kahve için ve etrafınıza bakın. Muhtemelen birden fazla Windows Phone cihazı görebilirsiniz. Yayınlanan istatistiklerde de Windows Phone platformunun hızla yaygınlaştığını görebilirsiniz.

Neden Uygulama Sayısı Az?
Geçenlerde okuduğum bir söylendi var. Şöyleki “Google” (ki kendisi YouTube uygulamasının Windows Phone platformuna gelmesini en baştan beri engelliyor.) hiç bir servisini Windows Phone platformuna taşımayacağını en baştan söylemişti (gerçi buna rağmen kıçı kırık hiç bir işe bir arama uygulaması yayınladı). Söylentiye göre Google, popüler uygulamaları geliştiren firmalara para verip, bunun karşılığında da uygulamalarının Windows Phone versiyonlarını yapmamalarını istiyormuş. Örnek vermek gerekirsede ilk aklıma gelen YouTube, Snapchat, Tinder ve 1 yıldır güncelleme almayan ve beta durumunda olan Instagram uygulaması.

Bu tabi ki sadece evrensel uygulamalar için geçerli. Yerel popüler uygulamaların Windows Phone platformu için yayınlanmaması da Google’ın işi değil tabi ki. Bu durum ise şu şekilde açıklanabilir. Bankaların uygulamaları üzerinden örnek verelim. Teknolojinin nimetlerini sonuna kadar kullanan bazı bankalar (Garanti Bankası, Denizbank vb.) çok kısa bir süre içinde Windows Phone için uygulama yayınlattı. Ama hala Windows Phone platformunda olmayanlar ise bu iş için bütçe, zaman, personel vs. planlamaktan aciz diyebiliriz. Başına iş açmak istemeyen çalışanlar, üstlerine “Windows Phone için de uygulamamız olsun” demiyor olabilirler.

Çok mu zor peki? Hayır. Aslında belkide en kolay uygulama geliştirilebilen platform Windows Phone diyebilirim ve bu platformda harikalar yaratabilen geliştiricilerimiz de epeyce fazla.

Uygulama sayısı artık bahane de değil. Aradığınız her uygulama neredeyse mevcut. Hatta Android market gibi de çöplük değil.

Kullanıcılar korkuyor mu?
Evet korkuyorlar. Kimi, birinden uygulama sayısının az olduğunu duymuş yanaşmıyor, kimi arkadaşından “ben hiç alışamadım” dediği için vazgeçiyor, kimi de cep telefonunu bir gösteriş aracı olarak gördüğü için iPhone veya Samsung’un pahalı modellerine yöneliyor. Aslında olumlu veya olumsuz Windows Phone deneyimlerini paylaşan ne kadar da çok insan var farkındamısınız 😉 Tek sorun şu ki bahse konu o arkadaş Windows Phone’u ilk zamanlarında biraz kullanmış sonra androide geçmiş. O arkadaşın eski yorumlarına kulak asmayın bence…

Korkulduğu gibi bir platform değil Windows Phone. Alışamamak da bence bir bahane değil. Telefon arkadaş bu. 55 doğumlu babam bile çok rahat kullanıyor Windows Phone’u. Gösteriş ise harika Lumia cihazlar piyasada…

Elektronik Mağazalar Sizi Yanıltmasın!
Süper lüks elektronik mağazalarında ki satıcıların bi b..k bildiği yok. İşleri güçleri Samsung ve iPhone satmak. Windows Phone standlarının yanına yaklaştığınız anda sizi kolunuzdan tutup götürüyorlar. Sizden daha iyi anlamıyorlar buna emin olabilirsiniz! Bildikleri tek şey telefonların yanında basit birkaç özelliğin ve büyük puntolarla fiyatın yazılı olduğu etiketleri. Belki de biraz bütçenizi de düşünmelisiniz. Çünkü Windows Phone’lu cihazlar gerçekten uygun fiyatlı! Kasmaktan başka bir işe yaramayan Android’li cihazdan daha ucuza yağ gibi çalışan bir Windows Phone tercih edebilirsiniz.

Uygulama geliştirmek isteyenler, sözüm size!
Söyledim ya bu platformda gelecek var. Windows Phone için (yakın gelecekte Windows 10 için) uygulama geliştirerek çok güzel paralar kazanabilirsiniz. Yapacağınız tek şey Windows 8.1 yüklü bir bilgisayar ve 1 defa ödeyeceğiniz uygulama geliştiricisi üyeliği ücreti (ki öğrenciyseniz çok çok uygun bir ücretle üye olabiliyorsunuz). Söz geliştirici üyeliği ücretine gelince söylemeden geçemeyeceğim diğer platformlarda bu ücret her yıl alınıyor. Bunun yanında YouTube üzerinde türkçe anlatımlı eğitimleri izleyebilir ve yine ücretsiz Visual Studio Express ile uygulamalarınızı geliştirip Windows mağazasında kolayca satabilirsiniz.

Sonuç olarak Windows Phone platformuna geçmekten korkmayın. Çok hızlı bir yükseliş grafiği ile bu platform sizi asla üzmeyecek 😉 Eninde sonunda henüz olmayan uygulamalar da bu platformda yerini alacak.

Herkese selamlar…

Cihan

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: