Android Neden iOS Kadar Başarılı Değil?

Android İşletim Sistemi
Android İşletim Sistemi

Android işletim sistemi iOS’un tutucu yapısına alternatif olarak ortaya çıkmış bir platform. Bunu Google da bu şekilde dile getiriyor. Fakat Android satış konusunda iyi olsa da sunduğu deneyim ile henüz iOS kadar başarılı değil. Bunun sebeplerini bir Google çalışanı açıkladı.


Google mühendislerinden Andrew Munn, Android arayüzünün neden iOS ve WP7 kadar başarılı olamadığının sebeplerini açıkladı. Google+’daki blogunda konuya değinen Munn’a göre Android, bilgisayar benzeri bir mantık ile çalışıyor. Bu mantık, grafik işlemler ve arka planda yürütülen temel işlemleri bir arada sürdürmeyi esas alıyor. Fakat iOS ve WP7, grafik işlemleri öncelikli olarak işliyor ve bu sayede daha akıcı ve hızlı tepkiler veriyor.

Andrew Munn, bu konuya şöyle bir örnek vermiş:

”iOS’ta bir web sayfası yüklenirken parmağızla ekranda işlem yaparsanız eş zamanlı olarak sayfanın yüklenişi durdurulur ve işlemci grafiklere öncelik verir. Siz parmağınızı ekrandan çekmedikçe diğer işlemler devam etmez.”

Andew Munn, grafik işlemlere öncelik vermeleri sebebiyle iOS ve WP7′nin daha akıcı bir yapı sunduklarını, buna rağmen Android’in her zaman daha yavaş ve tepkisiz kaldığını belirtiyor. Munn’a göre eğer grafik öncelikli işleme tercih edilmezse Android, deneyim açısından hep iOS ve WP7′nin gerisinde kalacak.

Android’in dezavantajları konusunda açık sözlü bir yaklaşım sergileyen Andrew Munn, Android 4.0′dan ise övgüyle bahsediyor. Bazı işlemcilerde görülen bant genişliği sorununu aştıklarını ve donanım hızlandırmalı grafikler kullandıklarını belirten Munn, Android 4.0′ın şimdiye kadar ki en iyi Android deneyimini sunacağını söylüyor.

Bu arada Andrew Munn’ın bu kadar açık sözlü olmasının sebebini merak ediyorsanız; kendisi yakında Microsoft için Windows Phone ekibinde çalışacak.

About Author

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: