Siri, Android Market’te! Aslında Sadece Bir Kısayol!

Sahte SIRI Uygulaması Android Markette
Sahte SIRI Uygulaması Android Markette

Apple’ın geliştirdiği ve iPhone 4S’te yer verdiği Siri özelliği, henüz diğer iOS cihazlarına bile resmi olarak gelmemişken Android Market’e gelmiş. Uygulamayı markete yükleyen geliştiriciye göre bu ”resmi” bir uygulama. Elbette tecrübeli kullanıcılar bunun resmi bir uygulama olmadığını hemen anlayacaktır. Fakat bazı kullanıcılar yazılanlara kanabilir.

Sahte Siri uygulaması, logo olarak gerçeğiyle aynı. Fakat aslında Siri özelliğini taklit bile etmiyor, sadece bir kısayol görevi görüyor. Uygulamaya tıkladığınızda karşınıza Google’ın sesli arama özelliği çıkıyor. Bu özellik tüm Android cihazlarında mevcut ve arama butonuna basılı tutulduğunda da açılabiliyor. Uygulama sadece bir kısayol olmasına rağmen yükleme esnasında detaylı izinler istiyor. Dolayısıyla bazı zararlı özellikleri de olabilir.

Google, uygulama mağazasında denetleme yapmak yerine sadece zararlı olduğu bildirilen uygulamaları kaldırıyor. Dolayısıyla birçok çalışmayan, zararlı ya da sahte uygulamaya rastlamak mümkün. Son dönemin en popüler konularından olan sahte Siri uygulamarı konusunda da dikkatli olmak gerek.

About Author

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: