Siri Bu Kez Yasal Yollardan Kırıldı

Tüm iOS 5 lerde çalışan SIRI. Yani Spire...
Tüm iOS 5 lerde çalışan SIRI. Yani Spire...

Apple’ın iPhone 4S’e özel olarak sunduğu Siri özelliği, bu aralar hackerların gözdesi. Birçok ünlü hacker aylardır Siri özelliğini iPhone 4 ve iPad gibi eski modellere yüklemek için çalışıyor.

Son olarak Spire adlı yeni bir yazılım geliştiren hackerlar, tüm iOS 5 kullanan cihazlara Siri özelliğini getiriyor. Tabii bunun için cihazların kırılmış yani Jailbreak’li olması gerekiyor. Zira Spire, Jailbreak edilen cihazlarda bulunan Cydia mağazasından indirilebiliyor.

Teorik olarak 100 MB’lık Spire yazılımını indirdiğinizde Siri özelliğini kullanmanız mümkün oluyor. Üstelik bu yöntemin Apple’ın telif haklarını da ihlal etmediği belirtiliyor. Spire yazılımını iPhone 4S, iPhone 3GS, iPod touch, iPad ve iPad 2’ye yüklemek mümkün.

Fakat bu yöntemin de bazı sorunları var. Apple sunucularına ulaşmak için Proxy ayarlarını değiştirmek gerekebiliyor. Ünlü hackerlardan Steven Throughton Smith’in verdiği bilgiye göre kolayca kullanılabilen bir sürüm için öncelikle iPhone 4S’in kırılması gerekiyor ki Apple’ın kullandığı Proxy bilgilerine ulaşılabilsin.

Not : Jailbreak işlemi gerçekleşmiş iPhone 3Gs nin geçenlerde donanımsal olarak arızalandığına şahit oldum. Jailbreak sebebiyle mi bilemiyorum?

About Author

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: