Youtube yeni arayüzünü gördünüz mü?

youtube.com yeni arayüzü
youtube.com yeni arayüzü

Bugün itibarı ile Youtube.com arayüzünde değişiklikler yaptı. Değişikliklerden en önemlisi, kategorilerin ana sayfada göze çarpacak bir şekilde tipografik hazırlanması. Fakat arayüzün dışında ve ilk defa burada okuyacağınız 2-3 özellik eklenmiş.

Önceleri youtube’da video izlerken kategorilerin nerede olduğunu hatırlayan var mı? Evet biz video yüklerken kategori belirtiyoruz fakat kullanıcı kategorileri bulamıyordu. Uzun yıllar sonra aldığı bu önlemi de arayüzü geliştirdiğinde alan youtube bu haliyle de çok güzel olmuş.

Daha önce kırmızı ve beyaz ana renkleri kullanan youtube bu sefer grinin kurumsallığı ve mavinin sosyalliğini de renklerinde buluşturmuş.

Bulunla birlikte yeni eklenen bir kaç önemli özellik geliştirmişler :

1- Video player’ı değiştirmişler. Eğer videoda sorun olduğunu düşünüyorsanız sağ tıklayarak çözüm arayabiliyorsunuz.

2- Video oynarken sağ tıkladığınızda “Take Speed Test” eklendiğini göreceksiniz. Bu sizin bilgisayarınızın bağlantısı mı yavaş yoksa youtube’a yüklenen videoda sorun mu var onu ölçüyor. Sizi http://www.youtube.com/my_speed bu adrese yönlendiriyor.

3- Videoya sağ tıkladığınızda Copy video URL at current time ‘a tıklarsanız eğer, tam da o saniyeyi baz alarak url’yi kopyalıyor. Bu demek oluyor; linki gönderdiğiniz kişi direk videoyu sizin istediğiniz saniyeden itibaren izlemeye başlıyor. Bu müthiş bir yenilik ve çok başarılı.

4- (Videoda sağ tıkladığınızda) Pop out ise videoyu ayrı pencerede küçük boyutta açıyor.

kaynak : http://www.hknkrt.com

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: