iMessage : iPhone’un varsa sana SMS bedava!

iOS iMessage özelliği ile ücretsiz SMS
iOS iMessage özelliği ile ücretsiz SMS

Aslında kendi gözlemlerime dayanarak söylüyorum bir çok iphone kullanıcısının haberi bile yok. Ne işe yaradığını bile bilmiyor!

iOS 5 ile birlikte gelen iMessage özelliği, iOS 5 yüklü iPhone ve iPad cihazları arasında ücretsiz SMS göndermeyi sağlıyor. Bunun için sadece iPhone veya iPad’iniz den iMessage özelliğini aktif etmeniz yeterli. SMS mesajlarını almanız ve göndermeniz için ekstra bir uygulamaya gerek kalmaksızın kullanabiliyorsunuz.

Ayarlar > Mesajlar > iMessage

adımlarını izleyip 1 defa aktif etmeniz yeterli. Operatörünüze bağlı olarak aktivasyon ücreti alınıyor ( sanırım sadece 1 sms ile ücretlendiriliyor ). Daha sonra ise internet erişiminizin olduğu heryerden hiçbir ücret ödemeden iMessage aktifleştirmiş herkesle mesajlaşabiliyorsunuz.

Peki karşı tarafta iMessage var mı? Aktifleştirmiş mi? Gönderdiğim SMS ücretlendirilecek mi? sorularının cevabı ise aşağıda ki satırlarda saklı…

iMessage kullanmak için farklı bir uygulamaya gerek yok demiştik. Yapmanız gereken sadece normal sms atmak. Kişinin telefon numarasını yazdığınızda veya rehberinizde kayıtlı bir arkadaşınızı seçtiğinizde mesaj yazma alanı iMessage olarak değişecek. Gönder butonu da mavi renk olacak. ( Sizde ve mesaj göndereceğiniz kişide iMessage aktif ama mavi olması diyorsanız telaş etmeyin. Biraz bekleyin. İnternet bağlantınız varsa mavi olacaktır.) Bu da demek oluyorki karşı taraf iMessage kullanıyor ve bu sms ücretsiz 🙂

Not : Eğer hattınızla 1 defa iMessage özelliğini aktif ettiyseniz artık cihazınızda hat olmasa bile ( yurt dışı iPhone’ların kullanıma kapanması da dahil. ) internet olan heryerden hatsız iMessage kullanarak mesaj gönderebilirsiniz.

Güle güle kullanın…
Bol bol kullanın…

About Author

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: