Samsung Galaxy S9 ve S9+ Neden Çıktı?

31 Ekim 2017 tarihinde yazdığım Samsung Galaxy S9, Note9 ve iPhone9 çıkmayacak yazımda (yazıma aşağıdan ulaşabilirsiniz.) lider teknoloji firmalarının gelecekteki ürün stratejileri ile ilgili muhtemel senaryoyu paylaşmıştım.

Samsung Galaxy S9, S9 Plus, Note 9 ve iPhone 9 Çıkmayacak!

Bu yazıma sosyal medyada teknoloji duayenlerinden destek geldiyse de karşı görüşlü arkadaşlarda oldu. Sonuçta fikirlerimi paylaşmıştım ve olası bir senaryoydu.

Samsung Galaxy S9 ve Samsung Galaxy S9+ tanıtıldıktan sonra yazımın altına bir okurum yorum bırakmış. Bende kendisine aşağıdaki cevabı yazmıştım. Cevap biraz uzun olmasından dolayı bunu bir de blog yazısı olarak paylaşmayı uygun buldum. Ayrıca eklemek isterim ki iPhone 9 ile ilgili hala şüphelerim var fakat yeni Note serisi telefonun modeli 9 olacağı kesin.

Çıkacak telefonların isimlerinden ziyade teknolojiye yön veren büyük şirketlerin stratejileri ve müşteri psikolojisi hakkında biraz fikir verebilecek cevabım aşağıdaki gibidir.

Merhaba,

Rekabet içindeki büyük şirketlerin yol haritaları ve stratejileri büyük bir titizlikle kendi içlerindeki ekipler tarafından gizlilikle planlanır. Hal böyleyken şirketlerin görüşlerini ve planlanan stratejilerini tahmin etmek çok zor. Bazı şirketlerin bir takım girişimleri ve bazı adımları son kullanıcılar için absürt ve saçma bile gelebilir. X şirketin bambaşka bir sektörde faaliyet gösteren Y şirketini satın alması gibi örnekler gündeme gelebilmektedir.

Samsung için yazımda öngördüğüm strateji şirket içinde tartışılıp olumsuz yanları ile değerlendirilmiş olabilir. Mantıklı bir strateji olmasına rağmen hayata geçseydi son kullanıcılarda uyandıracağı fikir, telefonların model numaralarının sayısal olarak eşitlenmesi değil, Samsung’un Apple’a yetişmeye çalışmasının çırpınışları şeklinde oluşabilirdi. Samsung Galaxy S9 ve Note9 için model numaralarının sayısal olarak iPhone 10’un gerisinde kalması şuan için Apple’a yetişmek için hile yapmaktan daha doğru. Hatta bu konuyla ilgili “Samsung, S9 ve Note9 isminde telefon çıkartmalı!” başlıklı bir yazı hazırlamayı bile düşünmüştüm. (Sonra kendi üşengeçliğimden hazırlamadım 🙂 )

Yine de model numaralarının bir şekilde eşitleneceğine şahit olacağımızı hala düşünüyorum. Belki bir sonraki modellerde belkide daha sonra.

Son olarak size göre yanlış olan bu yazım ve düşüncelerim sektörde saygıdeğer üstadlar tarafından da destek gördüğünü söylemeliyim.

Zaman ayırıp bloğumu ziyaret ettiğiniz, yazımı okuduğunuz ve yorumunuz için çok teşekkür ederim.

About Author

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: