Samsung Galaxy S9, S9 Plus, Note 9 ve iPhone 9 Çıkmayacak!

Samsung Galaxy S9, Samsung Galaxy S9 Plus, Samsung Galaxy Note 9, Apple iPhone 9 çıkmayacak! İddialı bir başlık değil mi?

Microsoft’un başı çektiği 9’u atla 10’a geç stratejisini bu sene Apple’da gördük. Windows 8 ve 8.1 den sonra Windows 10’a geçiş Microsoft tarafında basit bahanelerle geçiştirildi. Köklü bir değişim, farklı bir işletim sistemi vs.

iPhone 9’u atlayanıp iPhone 10’a geçen Apple’ın bahanesi ise iPhone’un 10. yılı olması. Bahanesi diyorum çünkü kutusundan bile 10. yıl ile ilgili tek satır yazı bulunmuyor ve özel hiçbirşey çıkmıyor.

Stratejik düşünürsek iPhone 8’i ve iPhone 10’u duyuran Apple, en ciddi rakibi Samsung’un önüne geçmiş oldu.

10, 8’den büyüktür!

Bu son kullanıcıyı aldatmanın en kolay yolu. Sadece sayılara bakara bir şeyin 8’ini mi yoksa 10’unu mu alırsınız? Bir ürünün üst modeli varsa ilgi ve talep her zaman için üst modele olur. Modellerin alt ve üst olması algısını da model numaraları sağlar. Apple için ciddi bir öne geçiş stratejisini ağzım açık izledim diyebilirim.

iPhone 9 Neden Çıkmayacak?

Çünkü hiç bir firma çıkarttığı ürünün alt modelini üretip piyasaya sunmaz. iPhone 9 üretip satarsa yapacağı en büyük hata olur ve Apple’ı komik duruma düşürmekle birlikte sonunu getirir. Hatta iPhone 8 ile birlikte iPhone 10’un aynı anda duyurulması bile büyük bir hatadan ibaret. Toparlamak için ise iPhone 10’un tedariğinin kasıtlı geciktirilmesi ve piyasaya geç sunulması sağlanıyor. Bu süre zarfında da iPhone 8’in satılması bekleniyor. Kimse iPhone 10 varken iPhone 8’i almaz. Bunu Apple çok geç fark etti!

Samsung Galaxy S9, S9 Plus ve Note 9 Neden Çıkmayacak?

Samsung, Apple’ın sayılarla öne geçtiğinin farkında. Arkasında kalmak istemeyecek ve bir sonraki Samsung telefonlar 9 olmayacak.

Samsung S serisi ile Note serisi telefonları için geçen senelerde aynı stratejiyi kendi içinde zaten yaptı. S5 ile Note 4, S6 ile Note 5 piyasaya sürüldü. Son kullanıcı tarafında S serisi telefonların model numaraları bir adım önde olması Note serisi telefonların alt seviye bir telefonmuş algısı oluşturdu. Bu sebeple S7’yi piyasaya sürdüğü sene Note 6’yı atlayıp Note 7’i duyurdu. Böylelikle Samsung model numaralarını eşitledi. Note 7’lerin patlaması konumuz dışında. Aynı hamleyi Samsung’dan tekrar bekliyorum. Apple’ın iPhone 10’u duyurmasından sonra Note10, S10 ve S10 Plus modellerinin piyasaya sürülmesi çok mantıklı.

Aslında Samsung tarafında bir sorun daha var. Apple, iPhone 10’u duyurması ve yakında piyasaya sürmesi sonrasında Samsung’un 2 adım önüne geçecek. Tahminlerimde yanılmıyorsam önümüzdeki sene Samsung, Note 9 ve S9 modellerini atlayıp Note10 ve S10’u tanıtsa bile kısa bir süre sonra iPhone 10 S, 10 Plus gibi ara modeller duyurmaz ve iPhone 11’i piyasaya sürerse Apple, Samsung’un bir adım önünde olmaya devam edecek.

Samsung Galaxy S Hayır! Samsung Galaxy Note Hayır!

İngilizce “Nine” yani “Dokuz”‘un telafuzu Almanca Hayır / Yok anlamına gelen “Nein” ile çok benzer. İngilizceden sonra en yaygın dillerden biri olan Almanca için böyle bir durum firmaların korkulu rüyalarından biri. Bu benzerlik sebebinden dolayı firmaların “Dokuz”‘lu modellerden kaçtığı düşünülmekte. 100% etki etmesede küçük bir payı olacağını düşünüyorum.

Samsung ve Apple yeni telefonlarını duyurana kadar internette sürekli 9 modelli sızıntı haberleri ve konsept tasarımlarını görmeye devam edeceksiniz ama piyasaya sürülmeyecek 😉

Bu yazı tamamen kişisel analizlerim ve fikirlerime dayanmaktadır.

3 thoughts on “Samsung Galaxy S9, S9 Plus, Note 9 ve iPhone 9 Çıkmayacak!

 1. ne kadar yanlış bir görüşte olduğunu bu tarihe kadar anlamışsındır. Teorileriniz tutmamış 🙂

  1. Merhaba,

   Rekabet içindeki büyük şirketlerin yol haritaları ve stratejileri büyük bir titizlikle kendi içlerindeki ekipler tarafından gizlilikle planlanır. Hal böyleyken şirketlerin görüşlerini ve planlanan stratejilerini tahmin etmek çok zor. Bazı şirketlerin bir takım girişimleri ve bazı adımları son kullanıcılar için absürt ve saçma bile gelebilir. X şirketin bambaşka bir sektörde faaliyet gösteren Y şirketini satın alması gibi örnekler gündeme gelebilmektedir.

   Samsung için yazımda öngördüğüm strateji şirket içinde tartışılıp olumsuz yanları ile değerlendirilmiş olabilir. Mantıklı bir strateji olmasına rağmen hayata geçseydi son kullanıcılarda uyandıracağı fikir, telefonların model numaralarının sayısal olarak eşitlenmesi değil, Samsung’un Apple’a yetişmeye çalışmasının çırpınışları şeklinde oluşabilirdi. S9 ve Note9 için model numaralarının sayısal olarak iPhone 10’un gerisinde kalması şuan için Apple’a yetişmek için hile yapmaktan daha doğru. Hatta bu konuyla ilgili “Samsung, S9 ve Note9 isminde telefon çıkartmalı!” başlıklı bir yazı hazırlamayı bile düşünmüştüm. (Sonra kendi üşengeçliğimden hazırlamadım 🙂 )

   Yine de model numaralarının bir şekilde eşitleneceğine şahit olacağımızı hala düşünüyorum. Belki bir sonraki modellerde belkide daha sonra.

   Son olarak size göre yanlış olan bu yazım ve düşüncelerim sektörde saygıdeğer üstadlar tarafından da destek gördüğünü söylemeliyim.

   Zaman ayırıp bloğumu ziyaret ettiğiniz, yazımı okuduğunuz ve yorumunuz için çok teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: