Bu Sene İçinde Gökyüzünde Yapay Bir Yıldız Görebilirsiniz. En Parlak Yıldız : “Humanity Star”

21 Ocak 2018 tarihinde alçak dünya yörüngesine insan yapımı bir yıldız gönderildi. Eğer biraz meraklı ve aynı zamanda da şanslıysanız siz de bu yıldızı gökyüzünde görebilirsiniz.

Rocket Lab. firması tarafından 21 Ocak 2018 tarihinde Elektron isimli bir roket test amaçlı yörüngeye fırlatıldı. Bu testlerde firmalar yörüngeye yük çıkartabilmeyi denemekteler. SpaceX firmasının da Tesla marka elektrikli bir otomobil göndermesi gibi. Rocket Lab.’ın test fırlatışında Elektron roketi dünya yörüngesine 3 küçük uydu gönderdi. Fakat aynı zamanda gizlice Humanity Star (İnsanlık Yıldızı) isimli insan yapımı bir yıldızı da alçak dünya yörüngesine çıkardığını söyleyebiliriz.

Humanity Star (İnsanlık Yıldızı) şuan için gökyüzündeki en parlak ve en ilginç nesne olma özelliğini taşıyor. Karbon fiberden üretilmiş ve dış yüzeyi güneş ışığını yansıtacak 76 adet çok parlak yüzeye sahip bir küre olarak tasarlanmış. 1 metre yüksekliğinde ve 10,34 kg ağırlığındaki Humanity Star dünya çevresindeki 1 turunu 90 dakikada tamamlayabiliyor. Humanity Star’ı çıplak gözle de izleyebilirsiniz.

Humanity Star, yaklaşık 9 ay boyunca dünya yörüngesinde sürekli düşüş halinde olacağı ve 9 ay sonunda da atmosfere girip yanarak yok olacağı düşünülüyor. Dünyaya veya uzaya hiçbir zararı olmayacak. Bu yazıyı yazdığım sıralarda yapay yıldız Humanity Star, yerden 433.857 km yüksekte ( sürekli düşmekte ) ve 7.611 km hız ile yol almakta. Bu gerçekten hızlı!

Siz de http://www.thehumanitystar.com web sitesi üzerinden gökyüzündeki en parlak nesnenin gerçek zamanlı konumuna, irtifasına ve hızına ulaşabilirsiniz.

Tahmin ediyorum ki bikaç dakika kadar bir gözlem süresi olan Humanity Star’ı en iyi sabah güneş henüz doğmadan ve akşam güneş battıktan hemen sonra gözlemlenebilecek. Türkiye üzerinden geçerken gökyüzüne bakarak izlemenizi tavsiye ederim. Hızla yol alan parlak bir yıldızı izlemek çok heyecan verici olacaktır.

Son olarak İnsanlık Yıldızı‘nın hiçbir bilimsel amacı olmadığını, sadece dikkat çekmek ve insanların küresel ısınma gibi konularda farkındalığını arttırmayı hedeflediğini söylemek gerekiyor.

En yakın tahmini gözlem zamanları (Güncellenecektir);

İZMİR : Yerel saat ile 03.03.2018 07:18:08, tahmini gözlem süresi : 2 dakika 30 saniye
İSTANBUL : Yerel saat ile 03.03.2018 07:16:30, tahmini gözlem süresi : 4 dakika 30 saniye

 


English Translate :

On January 21, 2018, a man-made star was sent to a low earth orbit. If you are a bit curious and lucky at the same time, you can see this star in the sky.

Rocket Lab. On January 21, 2018, the company launched an orbit for a rocket test named Elektron. In these tests, companies try not to be able to load orbit. SpaceX is also sending Tesla brand electric cars. In Rocket Lab’s test launch, the Electron rocket sent three small satellites to Earth orbit. But at the same time we can say secretly that a man-made star named Humanity Star is also orbiting the low earth.

Humanity Star is the most brilliant and interesting object in the sky for Shan. Made from carbon fiber, the outer surface is designed as a sphere with 76 very bright surfaces that reflect the sun’s rays. At a height of 1 meter and weighing 10.34 kg, Humanity Star can complete one round of the world’s circumference in 90 minutes. You can also watch Humanity Star with the naked eye.

The Humanity Star is expected to be in constant orbit around the world for about 9 months, and at the end of 9 months it will enter the atmosphere and disappear by burning. There will be no harm to the world or the world. As I write this article, artificial star Humanity Star is on the road at 433,857 km (constantly falling) and at a speed of 7,611 km. It’s really fast!

You can also get to the real time position, altitude and speed of the brightest object in the sky through the http://www.thehumanitystar.com website.

I guess that Humanity Star, which is a few minutes of observation time, will be best observed in the morning before the sun is yet born and right after the evening sun. I would recommend that you follow looking at the sky passing through Turkey. It will be very exciting to follow a bright star who is walking fast.

Finally, it should be said that the Star of Humanity is no scientific object, only to attract attention and aim to increase people’s awareness of issues such as global warming.

The closest estimated observation times (will be updated);

İZMİR: Local time with 03.03.2018 07:18:08, estimated time of observation: 2 minutes 30 seconds
ISTANBUL: Local time is 03.03.2018 07:16:30, estimated time of observation: 4 minutes 30 seconds

About Author

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: