Cosplay nedir?

Oyun, çizgi roman ve film tutkunları arasında bir süredir giderek popülerleşen bir trend var. Hayran kitleleri artık sadece eserlerin tadını çıkarmakla yetinmiyor, aynı zamanda sevdikleri yapımlarda yer alan karakterlerin kılığına da giriyorlar.

Bu akımın adı ‘cosplay’. Kostümlü hayranlardan oluşan topluluklara Comic-Con, Gamescom ya da PAX gibi etkinliklerde sıkça rastlıyoruz.

25 yaşındaki İtalyan Mayu da cosplay akımına kendini kaptıranlardan. Gündüzleri video prodüksiyonu alanında çalışan Mayu boş zamanlarını, kurgusal kahramanlar için detaylı kostümler hazırlayan ve günden güne büyüyen bir topluluğun parçası olarak geçiriyor.

Neden Cosplay?

El işi ve yaratıcılık, Mayu’nun hayatının hep bir parçası olmuş. Yetenekli birer terzi olan annesi ve anneannesi bu işi kendi kendilerine öğrenmişler. Mayu da kostümlerini oluştururken onlardan çok şey öğrendiğini anlatıyor. Elleriyle bir şeyler üretmekten aldığı keyif, Mayu’nun cosplay’e ilgi duymasında rol oynamış.

“Doğru kumaşı, malzemeleri ve araçları saatler boyunca araştırmak hâlâ hoşuma gidiyor.” diyor Mayu. “Masaya oturup bir şeyin nasıl yapıldığını öğrenmeyi seviyorum.”

Mayu bu tutkusu sayesinde günden güne büyüyen ve her türden hayrana kucak açan bir cosplay ekibine katılmış. “En iyi arkadaşlarımdan bazılarıyla fuarlarda tanıştım.” diyor Mayu.

“Mutlu bir aile gibiyiz ve birbirimize çok yakınız. Bir araya gelmek, cosplay fotoğrafları çekmek veya kostümlerimiz üzerinde çalışıp birbirimize yardım etmek için fuarları beklememize gerek yok. Cosplay sayesinde sahip olduğum en güzel şey bu.”

Yaratım süreci

Transistor’dan Red, Mayu için güçlü bir cosplay adayıymış. “Transistor’ı piyasaya çıkar çıkmaz oynamaya başladım,” diyor. “Dokunaklı bir hikayesi, muhteşem karakterleri ve harika müzikleri vardı. Kısa sürede en sevdiğim oyunlardan biri haline geldi.”

Mayu, Red kılığına girebilmek için kostüm ve aksesuarları tüm detaylarıyla planlamış, kumaş ve malzemeler satın almış, ardından dikiş dikmeye başlamış. Oyuna adını veren Transistor’ı da (kılıca benzeyen bir silah) üretmiş ve boyamış.

Tüm bunları en iyi şekilde yapmak, elbette çok zaman alıyor. “Tek bir kostümü hazırlamak, her gün üzerinde çalışmıyorsan, genellikle bir ila üç ay kadar sürüyor.” diyor Mayu.

Bazen işler ters gidebiliyor. “Lazer kesim bir pleksiglasın üzerine kazara bir şişe tutkal döktüğümde her şeyi camdan aşağıya atmak istedim.” diyor Mayu. “Ama babam beni durdurdu.”

Sen de cosplay’e başlamak ister misin?

Mayu’ya cosplay ile yeni tanışanlara ne tavsiye verebileceğini soruyoruz. “Kendini geliştirmeye devam edebilmen için, senden daha yetenekli olan insanlardan ilham alman çok önemli.” diyor Mayu.

“Başkalarının işlerini gördüğünde hevesin kırılmasın. Yaratım süreci boyunca motivasyonunu yüksek tutacak basit bir tasarım ile başla. Ve tabii ki, eğlenmeyi ihmal etme!”

About Author

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: