GetContact Engellendi! Peki GetContact Nedir Ne İşe Yarar ve Neden Engellendi?

Son zamanlarda sosyal medyada çılgınlar gibi GetContact uygulaması aracılığı ile telefon numarasının hangi isimlerle kayıt edildiğinin ekran görüntüsü paylaşılıyor. Numaranızın nasıl kayıt edilmiş olduğunu öğrenmek kulağa eğlenceli geliyor değil mi?

Öncelikle GetContact uygulaması nedir bu konuya değinmek istiyorum.

GetContact için kısaca bilinmeyen numaralar hizmeti diyebiliriz. Rehberinizde kayıtlı olmayan bir numaradan çağrı aldığınızda daha telefon çalarken aynı anda ekranda numaranın kime ait olduğu bilgisini görebiliyorsunuz. Bunun yanında uygulama içinde telefon numarası girerek kime ait olduğu bilgisine erişebiliyorsunuz.

Tabiki bu bilgiler operatörlerde ki bilgiler değil. Bu bilgiler uygulamanın kendi veritabanında tutulan bilgiler. Uygulamayı telefonunuza yükleyip kişiler için erişim izni verdiğiniz anda tüm kişileriniz uygulama veritabanına ekleniyor. Sizin gibi bir çok kişi uygulamayı kurup kişilerini paylaşıyor. Böylece bir çok telefon numarası ve numaraların telefon rehberlerine kayıt edildiği isimleri içeren geniş bir veritabanına sahip olabiliyorlar.

Siz uygulamayı hiç kullanmamış olsanız bile sizin numaranızın kayıtlı olduğu bir akıllı telefon sahibi GetContact uygulamasını kullanıyorsa sizin de numaranız artık bu havuz veritabanında demektir.

Ayrıca bu uygulamalar ile telefon dolandırıcıları veya telefon sapıklarını SPAM olarak işaretleyebilirsiniz. SPAM olarak işaretlenmiş bir numaradan çağrı alırsanız aynı anda bir de uyarı göreceksiniz. Kimse dolandırıcılarla görüşmek istemez. Bu uygulamalar sayesinde numarayı reddedebilirsiniz.

Böyle bir hizmet gerçekten akıllıca olabilir fakat böyle büyük bir telefon numarası verisi elinizdeyse korunması ayrı sorun, satılması apayrı bir sorun oluşturmaktadır. Bu konuyla ilgili GetContact uygulaması web sitesinden bir duyuru yayınlanmış. Uygulama içi reklamlar ve ücretli abonelik ile gelir elde ettiklerini, Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Brezilya başta olmak üzere birçok ülkede hizmet sunduklarını, bu ülkelerin hükümetleri ile iş birliği içinde olduklarını, tüm kullanıcıların verilerinin özenle korunduğunu ve kullanıcı verilerinin 3. taraflarla paylaşılmadığı ve satılmadığı bilgisi verilmiş.

Bu veriler satılıyor mu, çalınıyor mu yoksa el altından birileriyle paylaşılıyor mu bununla ilgili yapılan açıklamaların çok da inandırıcı olmadığını söylemem gerekiyor.

GetContact gibi bir çok çağrı tanımlama hizmeti sunan uygulamalar uzun zamandır zaten var. Hatta benim yıllar önce duyduğum ilk uygulama CIA APP. Bunun dışında da TrueCaller isimli uygulama yaygın olarak bilinenler arasındadır. Ayrıca hatırlatmakta fayda var bu gibi uygulamaların web sitelerini kullanarak telefon numaranızı veritabanlarından kaldırma talebinde bulunabilirsiniz. (Gerçekten numaranızı veritabanlarından siliyorlar mı bilmiyorum)

Kullanıcı verilerinin güvenliği ile ilgili olarak BTK‘nın talebi üzerine GetContact ve TrueCaller gibi uygulamaların da bulunduğu 70 uygulama için Ankara 1. Sulh Ceza mahkemesi tarafından erişim engellemesi kararı verilmiş. An itibariyle Google Play Store üzerinde aramalarda GetContact’a erişilemiyor.

Alınan erişim engeli kararı doğru bir karar mı?

Bariz bilinen sahte uygulamalar ile yine bariz verileri satan uygulamalar için engelleme kararı doğru, ama GetContact ve TrueCaller gibi güvenilirliği biraz daha fazla olan daha profesyonel uygulamalar için doğru bir karar değil. Uygulamaların web siteleri engellendiği ve erişilemediği için numara kaldırma talebinde bulunamayacaksınız. Uzun zamandır toplanan veriler hala aynı yerinde duruyor. Uygulamaları ve web sitelerini engellemektense kullanılmaması ile ilgili ve telefon numarası kaldırma taleplerinin nasıl yapıldığı ile ilgili bilgilendirme yapılması daha doğru bir strateji olacaktı.

About Author

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: