Metin Yazarlığı Üzerine…

copywriter

Metin Yazarı kimdir? Ne tür işler yapar?
Çevrenizde gördüğünüz çoğu slogan, marka adı, kampanyalardan tutun da gazetelerde okuduğunuz her satırın, televizyonlarda gördüğünüz her bir harfin yaratıcısıdırlar. Yazıyı ve edebiyatı sanat olarak görüp, geleceğe daha güzel yazınlar bırakmak isteyen metin yazarları, “metin yazarı” olarak kalır, fakat bitmek tükenmek bilmeyen mesailerde “yaratıcı” fakat sabah 9da ofiste olması beklenen kreatif ekip ile “yaratıcı” yazınlar üretilmesi beklenen “reklam yazarı” vasfına kavuşmak istemezler. Kısacası Obama’ya oy vermenizi sağlayan kampanyaların , Avon’dan yeni maskara almanızı sağlayan reklamların kurgusunu reklam yazarı yapabiliyorken; geri kalan ve daha özgür düşünceye dayalı hayal dünyasına sizi sürükleyebilecek kadar kalemi güçlü olanlar da metin yazarıdır.

Kısaca, metin yazarı; dijital dünyanın yok etmek istediği kalem tozlarını bize hatırlatan ve hayal gücünden beslenen yazardır.

Kendisini yakından tanıdığım ve 2012 yılından bu yana kendisini yazarlığa adamış birinden söz edeceğim; Fatma Sesim Kurt.  Onedio, Sosyalmedyahit, milliyet blog gibi platformlarda özgün makaleler yazan hanımefendi, açıyı biraz daha genişletip basibosmakaleler.com adresinde sanat yönü ağır basan ve daha şahsi yazılar da yazmaya başlamış.
İlk olarak yüzlerce global ve ulusal takipçi kazanarak sosyalmedyahit’te yazmaya başlayan Fatma Sesim, bu aralar basibosmakaleler’e ağırlık vermiş ve daha özel yazılarını sosyal medyada da paylaşmak için facebook sayfası oluşturmuş.

Aylardır bir kurgu üzerinde inşaa ettiği yeni uzun soluklu hikayesini ilerki günlerde paylaşacağını belirtti ve merakla bekliyoruz.

Fatma Sesim Kurt 1989 doğumlu ve tam bir İzmir’li.  Bilgisayar Programlama mezunu ve UI konusunda epey bilgisi olmasına rağmen Metin Yazarlığı dalına yönelmiş. İlerleyen yıllarda kaleminden bahsedilen bir yazar olma yolunda yavaş ve emin adımlarla ilerlemeyi tercih etmiş.

Ülkemizde genelde iletişim mezunlarının hatta hiç kitap okumayan insanların yapmaya çalıştığı o yüzden ülkemizde kıymeti henüz bilinemeyen bir meslek olduğu için Fatma Sesim bu sıralar fark edilmeye değer bir isim olarak adından söz ettirmeye başlayacak gibi. İstanbul’daki birkaç ajans ile görüşmüş  fakat istediğini bulamadığı için bu aralar yurtdışındaki bazı firmalara freelancer olarak metin yazarlığı yapıyor.

Fatma Sesim Kurt’u takip edebileceğiniz bazı kanallar :
https://www.facebook.com/basibosmakaleler
https://twitter.com/FatmaSesimKURT
http://basibosmakaleler.com/
http://www.sosyalmedyahit.com/author/fatma-sesim-kurt/
http://onedio.com/profil/voce
http://blog.milliyet.com.tr/voce

About Author

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: