İnceleme : Windows Phone 8 için GDR3 Güncellemesi

Preview for Developers

Windows Phone 8 için çok az güncelleme çıkmasından dolayı diğer kullanıcılar gibi bende şikayetçiyim. Son zamanlarda sıkça teknoloji sitelerine haberler olan Microsoft’un Windows Phone 8 platformu için çıkaracağı GDR 3 (Update 3) güncellemesi ile bir nebze de olsa gönlümüzü alıyor.

Güncelleme bu ay sonu veya önümüzdeki ay içerisinde Microsoft tarafından sunulacak fakat muhtemelen hemen telefonlarınıza gelmeyecek. Microsoft güncellemeleri, diğer güncellemelerde olduğu gibi telefon üreticileri tarafından kontrol edilip, ek özellikler ve güncellemeler ile biraz daha gecikerek yayınlanacak.

Windows Phone 8 Güncellemesi

Fakat bugün Microsoft, Windows Phone uygulama geliştiricilerine ve App Store kullanıcıları için ön değerlendirme sürümünü yayınladı. Bu ön değerlendirme sürümü tabi ki telefon üreticilerinden geçmiyor. Yani Lumia’lar için Bitter Swimmer güncellemesi dahil değil.

Eğer Windows Phone uygulama geliştiricisiyseniz veya App Store kullanıcısıysanız, Uygulama Mağazasında ki Preview for Developers uygulamasını telefonunuza yüklemeniz ve Preview olarak güncellemeyi kullanmak istediğinizle ilgili izinleri vermeniz yeterli. Daha sonrasında güncellemeleri denetlediğinizde GDR3 güncellemesi telefonunuza yüklenmeye başlayacak.

Windows Phone 8 Güncelleme Öncesi ve Sonrası

Güncelleme öncesi telefonumdaki işletim sistemi sürümü : 8.0.10327.77
Güncelleme sonrası telefonumdaki işletim sistemi sürümü : 8.0.10512.142

Aslında GDR3 güncellemesi toplamda 4 güncelleme birden içeriyor. Ara sürümler ise sırasıyla şöyle :

8.0.10328.78
8.0.10492.116
8.0.10501.127
8.0.10512.142

Windows Phone 8 gdr3 güncellemesi

5 inç ve 6 inç ekranlı akıllı telefonlara yönelik 1080p ekran desteği, dört çekirdekli Snapdragon 800 işlemci desteği, 6 sıra canlı kutucuk gibi özellikler tabi ki benim cihazım ve piyasadaki cihazlar için pek birşey ifade etmiyor fakat Windows Phone 8 işletim sistemi için harika özellikler.

6 inç üzeri cihazların desteklenmesi ile ilgili bir güncellemeyi de içeren GDR3 (Update 3) ile artık Windows Phone 8 işletim sistemli tabletlerin hayatımıza girebileceği de gündemde.

İnternet Paylaşımındaki geliştirmeler, Bluetooth geliştirmeleri ile birlikte yüzlerce kaportanın altında performans ve geliştirme de bu güncelleme ile telefonlarımıza geliyor.

Benim HTC Windows Phone 8s telefonuma gelen yeni ve dikkat çeken özellikler ise şöyle;

Ekran Döndürme Kilidi

Windows Phone 8 Ekran Döndürme Kilidi

Diğer tüm akıllı telefonda olup, Windows Phone 8 için büyük bir eksik olarak gördüğüm bu özelliği artık telefonumda kullanabileceğim. Otomatik ekran döndürme özelliği açık ve kapalı olarak ayarlanabiliyor. Açık seçerseniz telefonun yatay veya dikey durumuna göre ekran döndürülüyor. Kapalı seçerseniz de ekran döndürülmüyor. Tabi ki telefonunuzu yatay konumda tutup kapalı olarak ayarlarsanız ekran, uygulama listesi ve karoların bulunduğu ekran hariç yatay durumda kalacak.

Açık Uygulamaların Kapatılması

Windows Phone 8 Uygulama Kapatma

Geri tuşuna basılı tuttuğunuzda gelen açık uygulama listesi ile sadece uygulamalar arasında geçiş yapabiliyorduk. Artık açık uygulamaları X işareti ile tek tek kapatabiliyoruz. Bildiğiniz gibi açık uygulamaları kapatmak için açık uygulamaya dönüp geri tuşuna basarak çıkmamız gerekiyordu. Gerçi konuyla ilgili Microsoft, açık uygulamaları kapatmasak bile telefonumuzun performansı etkilenmeyecek demişti. Yani Windows Phone 8 telefonlarda istediğiniz kadar uygulamayı açık bırakabilirsiniz. Telefonunuz performansından birşey kaybetmiyor.

Sürüş Modu

Windows Phone 8 Sürüş Modu

Bu özellik açıldığı takdirde, siz araç kullanırken mesaj ve telefon aramaları dışındaki tüm bildirimleri kapatır. Ayrıca arama ve mesajları tamamen kapatabilirsiniz veya Sürüş Modu açıkken telefonunuzun otomatik bir yanıt mesajı gönderecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Depolama Alanı Yönetimi

Windows Phone 8 Yeni Depolama Yönetimi

GDR3 ile depolama alanı yönetimi biraz daha geliştirilmiş.

İlk dikkatimi çeken “diğer” kısmının kaldırılmış olması. Ama hemen sevinmeyin. Bu alan “Sistem” alanına eklenmiş. Gerçi şuan telefonumda güncelleme öncesine göre daha fazla boş alan mevcut.

“Geçici Dosyalar” kısmı gelmiş. Bu özellik HTC Windows Phone 8s ve Windows Phone 8X için Daha Fazla Alan Yarat uygulamasıyla temizlenebiliyordu. Şimdi bu uygulamaya gerek kalmadı. Depolama alanının yönetiminde Geçici Dosyaları silmeyi başlatabiliyoruz.

Kişilere Özel Zil Sesi ve Mesaj Sesi Seçebilme

Windows Phone 8 Kişiye Özel Zil Sesi

Eşiniz aradığında farklı bir zil sesi, eşiniz mesaj attığında farklı bir mesaj uyarı sesi düşünün. Bunu tüm listeniz için dilediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz.

About Author

10 thoughts on “İnceleme : Windows Phone 8 için GDR3 Güncellemesi

 1. developer olarak alınan güncellemenin telefonun garantisi üzerinde bir etkisi var mı? yani garantiyi etkiler mi bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Yazılım guncellemesi microsoft tarafından sunulduğu için telefonun garantisiyle ilgili hiçbir sorun çıkmaz.

  2. Erdinç bey,
   Sorunuzla ilgili olarak şöyle bir bilgi edindim. App Store üyesi olarak alınan güncellemede eğer telefonda bir problem çıkarsa garanti kapsamında sayılmıyormuş ama developers üyeliği olan ve cihazınızı geliştirici cihazı olarak kaydettiren kullanıcılarda gdr3 ile gelen güncellemede herhangi bir problem çıkması sonucu garanti kapsamında cihaz tamir ediliyor veya yeni cihaz temin ediliyormuş.

 2. iyi Günler ,
  İnternette araştırdım geliştirici sürümünü kullanıp resimlerinizi yorumlarınızı gorüşlerinizi paylaşsan ilk kişilerden birisiniz diyebilirim. Çok yardımcı oldu yorumlarınız Ben App Store üyesiolarak güncellemeleri indiriyorum suan benim telefonumda htc 8 s umarım bir sorun çıkmaz

 3. bu arada gelen orjinal gdr 3 güncellemesini soprunsuz alabilirz değil mi ?

  1. Murat bey,
   Teşekkür ederim ilginiz için. İlklerden olmak gurur verici 🙂 Bende HTC Windows Phone 8s kullanıyorum. İncelememide bu telefon üzerinden yaptım. Güncellemede herhangi bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Tek problem güncelleme sırasında yetersiz depolama alanı. Bunun için güncelleme öncesinde bir çok uygulamayı kaldırmak zorunda kalınabiliyor. İşlem bittikten sonra tekrar sildiğiniz uygulamaları yükleyebilirsiniz. Bunun dışında Orijinal güncelleme de yakında çıkacak. Çıktığı zaman telefonunuzda zaten gdr3 olduğu için ikinci defa güncelleme olmayacak. Windows Phone sitesinde ki güncel sürüm ile şuan telefonumda ki sürüm numaraları aynı. HTC güncellemeye birşeyler eklerse tabi ki tekrar bir güncelleme almış olacağız.

 4. Sayın chndkmn ,
  indireli epey oldu kusura bakmayın anca zaman bulabildim 🙁
  Neyse açık ve net söylemek gerekirse pek bir Htc 8s’te göremedim. Umut edelim de Htc biraz windows 8 platformunu hatırlarda güzel uygulamalar çıkarır. Windows 8 platformunun biraz daha gelişmesi gerek . Her şey ve cevabınız için tekrar tşk. ederim

  1. IOS’un ilk dönemlerinde kullanmaya başlamıştım, Android platformunuda ilk dönemlerde kullanıyordum. Mobil platform olarak blackberry, symbian gibi popüler mobil platform deneyimlerim oldu. Hatta Windows Mobile 6 bile kullandım. 3310 ları, 688 leri vb. saymıyorum bile. Bu yüzden deneyimli bir mobil platform kullanıcısı gözüyle, Windows Phone gerçekten çok başarılı. HTC hiçbirşey yapmasa bile çekirdek Windows Phone çok başarılı. Tabii HTC de birşeyler yapsa tadından yenmez 😉

 5. HTC Windows 8s telefonum var güncelleme yaptıktan sonra uygulama veya oyun yükledim kullanmadıklarımı sildim. Telefon depolama alanına giriyorum oradan telefona giriyorum sistem 2,90 mb kullanıyor gösteriyor. geçici dosya olarakta 18,03 mb gösteriyor. Daha Fazla alan yarat isimli arayüzden girdiğim zaman ise geçici dosyaları 715,19 mb gösteriyor. altındada geçici dosya silmeyi zamanlamak için dokunun yazıyor. Ama hiç bir şekilde işlem yapamıyorum ve geçici dosyaları silemiyorum şu anda 30 mb gibi bir alanım kaldı. bilgisi olan varsa yardım edebilirmi?

  1. Melih bey merhaba,
   Anladığım kadarıyla HTC’nin “Daha fazla alan yarat” uygulamasını kullanıyorsunuz. Bunun yerine Güncelleme 3 ile gelen Telefon Depolama Alanı ayarlarını kullanmanızı tavsiye ederim. Telefon Depolama Alanı kısmı ayarlar listesinde mevcut. Girdiğiniz zaman Telefon’u seçin sonra en altta Gereksiz Dosyalar kısmı var ama önce telefonun hesaplamasını bekleyin. Daha sonra gereksiz dosyalara basın açılan ekranda gereksiz dosyaları sile basın. Hemen silmeyecektir, arkaplan görevi açar ve bi süre sonra siler. Aynı zamanda yine aynı yerde Internet Explorer ayarları kısmı var. Ordan da Geçmişi Sil’i sık sık kullanmanızı tavsiye ederim. Benim telefonum da HTC Windows Phone 8s ve şuan 320 mb boş alan var (Whatsapp, Viber, Twitter, Facebook, Instagram, Foursquare gibi bi çok uygulama da yüklü ama oyun hiç yok). Çok değil ama video ve fotoğraflarımı hafıza kartıma yüklüyorum. Şuan benim için yeterli bir boş alan.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: