Blesh : İşletmeler için yerli iBeacon hizmeti

Apple’ın tanıttığı yeni protokolü iBeacon ile birlikte bluetooth teknolojisi alanında yeni iş modelleri oluştu.

iBeacon teknolojisi konusundaki gelişmeleri yakından takip ederek beacon cihaz üretimi ve mobil yazılımları konusunda çalışmalar yürüten ve Türkiye’de geliştiren Blesh, Türkiye’deki ilk onaylı iBeacon üreticisi konumunda.

Peki nedir bu beacon cihazlar?

Kısaca bu cihazlar, yakınındaki akıllı telefonlar ile bluetooth üzerinden haberleşebilen ve bu sayede akıllı telefonlara bildirimler gönderebilen, veri alışverişi sağlayabilen cihazlar.

iBeacon Apple’ın NFC’ye bir anlamda karşılık gelen çözümü ve NFC teknolojisine göre daha fazla özellik barındırıyor. Temel olarak iBeacon, çevresindeki Bluetooth LE uyumlu akıllı telefonların duyabileceği ve belirli bir menzili olan sinyaller yayar. O lokasyonda olduğu belirlenen akıllı cihazlarda lokasyon bazlı kampanya, tanıtım vs. bilgiler gerçek zamanlı olarak push bildirimler olarak gönderiliyor.

Bu muazzam teknolojinin kullanımı ile ilgili örneklerle çok daha iyi anlaşılabileceğini belirtip hemen beacon kullanım alanı ile ilgili bir senaryoyu paylaşayım.

Bir cafe sahibisiniz. Dükkanınızın içine Blesh Beacon cihazlarından (ki şekerleme kutusu kadar küçük) bir tane yerleştiriyorsunuz. Bundan sonra akıllı telefonlarıyla dükkanınızın önünden geçen müşterilerinize o gün ücretsiz bir kahve içebileceklerini hatırlatabiliyorsunuz.

Kullanım alanı tabi ki sadece cafelerle sınırlı değil. Banka şubelerinde otomatik sıra aldırabilir, havalimanlarında hiç bir işlem yapmadan otomatik check-in yaptırabilir, müzelerde ziyaretçilere yönlendirme hizmeti verebilirsiniz.

Blesh firmasının hazırladığı videoyu mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

Ayrıca teknik destek ve aklınıza takılan soruların cevaplarına da blesh beacon web sitesinden ulaşabilirsiniz.

About Author

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: