PTT Messenger Ne Kadar Yerli ve Milli?

Geçen günlerde Başbakan Binali Yıldırım, “milli mühendislik ürünü” denilen PTT Messenger uygulaması ile Hatay’daki Zeytin Dalı Harekat Merkezine canlı olarak bağlandı. PTT Messenger uygulaması için muazzam bir PR hareketi.

Uygulama ilk etapta APK dosyası bu adresten yayınlanmıştı https://messenger.ptt.gov.tr/apps/PttMessenger.apk fakat “lifesteal3r” isimli bir Twitter kullanıcısı uygulamanın APK dosyasının içini kurcalayıp uygulamanın adının “Zebra Chat Secure SMS” olduğunu, bir çok açık kaynak kütüphane ve Signal altyapısının kullanıldığını fark edip ifşa edene kadar. Sonrasında panik içinde APK dosyası, Windows ve Mac masaüstü uygulama kurulum dosyaları kaldırılmış.

PTTKurumsal Twitter hesabındanda “PTT Messenger, Signal tabanlı açık kaynak kod kullanılarak geliştirilmiştir. Zebra, PTT Messenger’ın geliştirme aşamasında kullanılan proje ve ürün adıdır.” açıklaması yayınlandı.

Zebra Chat ile ilgili olarak http://www.zebrachat.net domain adresi alınıp https://messenger.ptt.gov.tr adresine yönlendirilmiş.

Uygulamayı indirip bir de video hazırlayan Tamindir.com ekibi uygulamanın henüz çalışmadığını paylaşmış.

 

Signal nedir?

Signal bir mesajlaşma uygulaması. Android, iOS, Windows masaüstü, MacOS ve Linux sürümleri mevcut. An itibariyle Android için Signal mesajlaşma uygulaması %96.2 oranında tamamlanmış Türkçe de dahil 95 dilde kullanılabiliyor ( https://www.transifex.com/moxie/signal-android/ )

Signal Secure Messenger aynı zamanda açık kaynak bir uygulama. Yaani 😉 bir uygulama geliştiriciyseniz kaynak kodları indirip kendi adınız ile bir mesajlaşma uygulaması hazırlayıp mağazalara yükleyebilirsiniz. ( Signal uygulaması kaynak kodlarına bu sayfadan ulaşabilirsiniz : https://github.com/signalapp )

Uygulamayı indirip denemek isterseniz bu linklerden erişebilirsiniz. Muhtemelen PTT Messenger ile hemen hemen aynı uygulama deneyimini alabilirsiniz ;

Signal Android : https://play.google.com/store/apps/details?id=org.thoughtcrime.securesms&hl=tr

Signal iOS : https://itunes.apple.com/us/app/signal-private-messenger/id874139669?mt=8

Signal Mac : https://updates.signal.org/desktop/signal-desktop-mac-1.3.0.zip

Signal Windows : https://updates.signal.org/desktop/signal-desktop-win-1.3.0.exe

Signal Linux : https://signal.org/download/#linuxModal

 

PTT Messenger Web Sitesi Hakkında

Tek sayfadan oluşan web sitesi WordPress kullanılarak ve Zerif Lite ücretsiz teması kullanılarak hazırlanmış. ( Temaya buradan ulaşabilirsiniz https://themeisle.com/themes/zerif-lite/ )

Birkaç iç sayfa linki;

https://messenger.ptt.gov.tr/index.php/author/pm-admin/

https://messenger.ptt.gov.tr/index.php/2018/01/29/hello-world/

https://messenger.ptt.gov.tr/index.php/pttmessenger/masaustu-surumler/

Sayfada kullanılan iki fotoğraf var ve ikiside stok.

https://www.shutterstock.com/tr/image-photo/business-meeting-time-photo-young-account-400874527
https://www.shutterstock.com/tr/image-photo/view-young-attractive-business-man-using-411430369

 

PTT Messenger uygulamasını nasıl indirebiliriz?

An itibariyle PTT Messenger web sitesinden APK dosyası kaldırılmış olduğunu yukarıda belirtmiştim. Google uygulama mağazasında da henüz mevcut değil fakat APK paylaşılan web sitelerinden edindiğim APK’yı buradan indirebilirsiniz : https://apkfree.com/download/pttmessenger-4.14.12

PTTKurumsal Twitter hesabında, paylaşılan uygulamaların resmi uygulama olmadığı uyarısı yapılmış fakat linkte verdiğim APK’nın içinde PTT Messenger metinleri mevcut. Yine de ben kendi telefonuma yüklemedim ve yüklemeniz durumunda oluşabilecek herhangi bir sorunda hiçbir sorumluluk kabul etmediğimi açıkca beyan ederim.

 

Açık kaynak kullanıp %100 yerli ve milli demek ne kadar doğru?

Tabi ki %100 yerli demek büyük bir hata. Çünkü %100’e yakını yabancı yazılımcılar tarafından yazılıp herhangi bir maddi beklenti içinde olmadan internette paylaşılan kodlardan oluşuyor. Sıfırdan Türk mühendisler tarafından yazılmadığı sürece yerli denemez. Sıfırdan yazılırken de başka bir uygulamanın altyapısına bakıp kopya çekiliyorsa buna da yerli denemez. Kendi algoritmamız, kendi mantığımız, kendi ihtiyaçlarımız ve kendi çözümlerimiz ile sıfırdan programlanır o zaman da zaten tadından yetmez 🙂

Ayrıca rakip olarak WhatsApp gösterilmiş. Global bir uygulamaya yerel bir uygulama ile rakip olmanız da biraz komik 🙂 Rakip olabilseydi Turkcell Biip uygulaması olurdu ama onunda durumu ortada. Bugüne kadar kullanan bir kişi görmedim çevremde.

 

Sonuç olarak ;

Signal kodlarını alıp “Zebra Chat Secure SMS” isimli bir uygulama yapılmış. Sonrasında da bu uygulamanın Türkçe çevirilerinde PTT Messenger ile ilgili düzenlemeler yapılıp PTT Messenger adıyla kendi web sitesinde APK olarak sunulmuş. Yapılan yanlış ise her zamanki gibi “Yerli” diye reklamının yapılması. Açık kaynak bir uygulamayı Başbakan’ın, Adalet Bakanı’nın “yerli” ve “milli” diye tanıtması, kullanması.

Açıkcası ufacık bir kıyaslama yapmak istiyorum. Elon Musk’ın kendi ürettiği elektrikli arabayı yine kendi ürettiği roketlerle uzaya göndermesi ve o roketlerin ikisinin sağlam bir şekilde geri dönüp tekrar kullanılabilecek durumda olması ile açık kaynak altyapı kullanan milli ve yerli PTT Messenger uygulamamız ile övünmemizin aynı zamanlara denk gelmiş olması.

 

Bonus : Düşünce Suçu!

Bu arada Signal uygulamasının Android mağazasındaki paket ismine bakalım :

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.thoughtcrime.securesms&hl=tr

paket adında geçen Thought Crime düşünce suçu demek. Hatta birleşik halde kullanımı “Thoughtcrime” George Orwell’in meşhur nineteen eighty-four kitabında da düşünce suçu anlamına gelir fakat bu suçu işlemek için yasalara aykırı bir şey yapmanıza gerek yok, yasalara karşı gelmeyi düşünmeniz bile yetmektedir.

Umarım mesaj yerine ulaşmıştır.

 

 

About Author

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: