Güncelleme Önemli Bir Konu!

windows-phone-update

Bir telefon aldınız. İşletim sistemi Android ise muhtemelen çok fazla güncelleme alamayacaksınız. Google’ın sunduğu Android sürümleri, üreticiler tarafından telefonlarına uyumlu hale getirilir ve üreticilerin kendi yazılım ve donanımları yeni sürüm için çalışabilir olması için zaman harcanması gerekmektedir.

iOS tarafında ise biraz daha şanslısınız. iPhone 3Gs bile iOS 7 sürümüne kadar güncellemeleri aldı. iOS güncellemesini malesef alamadı.

Windows Phone cephesinde ise Windows Phone 7 yüklü telefonlar Windows Phone 8’e yükseltilemedi.

Peki güncelleme neden bu kadar önemli? Bazı istisnalar dışında (iPhone 4 için iOS 7 bir felaket oldu çünkü telefon çok fazla yavaşladı hatta bence kullanılamaz duruma geldi.) telefonunuza yeni özellikler eklenir, performans ve batarya özellikleri stabilleştirilir, hatalar giderilir, bazen işletim sisteminin arayüzü değiştirilir ve telefondan sıkılmanızın engellenmesinin yanı sıra kullanım kolaylıkları sağlanabilir ve telefonunuzdan daha fazla faydalanmanız için fonksiyonları geliştirilir.

Microsoft bu durumu farketmiş olmalı ki CES 2014‘de Windows Phone departmanı şefi Greg Sullivan, Windows Phone 8 yüklü telefonların hepsini Windows Phone 8.1’e yükseltilebileceğini ve hatta 8.1 den sonraki güncellemeleri de almaya devam edebileceğini açıkladı.

Windows Phone 8.1 için henüz kesin bir tarih belli olmamasına rağmen bu büyük güncelleme 2014 yılı içinde yayınlanması kesin.

Windows Phone 8 güncelleme geçmişi şu şekilde :

8.0.9903.10 – 29 Ekim 2012
8.0.10211.204 (GDR1) – 11 Aralık 2012
GDR2 – 12 Temmuz 2013
GDR3 – 14 Ekim 2013

About Author

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: