Windows Phone 8 Başlangıç Ekranımda Neler Var?

Windows Phone 8 başlangıç ekranıHTC Windows Phone 8s kullandığımı beni takip eden ziyaretçiler ve arkadaşlarım biliyor. Windows Phone 8.1 sunulmadan önce, şuan kullanmakta olduğum ana ekranımda hangi uygulamalar var bunları paylaşmak istiyorum.

1- HTC uygulaması (Büyük Dikdörtgen) : Standart olarak HTC telefonlarda çalışan bir uygulama. Saati canlı kutucuk olarak gösteriyor. Benzeri henüz mağazada yok fakat Windows Phone 8.1 ile alternatifleri de yayınlanabilecek. Saatin dışında uygulama hava durumunu, haberleri, hisse senedi bilgilerini sunuyor.

2- Telefon (Büyük Kare) : Standart telefon uygulaması. Bilindiği gibi arama yapmaya yarıyor.

3- Mesaj (Küçük Kare) : Standart mesaj uygulaması.

4- Explorer (Küçük Kare) : Windows Phone 8 ile birlikte gelen Internet Explorer uygulaması.

5- Mail (Küçük Kare) : Hotmail hesabımı pinlediğim bir kutu. Sorunsuz bir şekilde her türlü isteğime yanıt olabiliyor.

6- Mağaza (Küçük Kare) : Windows Phone uygulama mağazası.

7- Kişiler (Büyük Kare) : Adres defteri uygulaması. Kişilerimin bilgilerine çok rahat bir şekilde ulaşabiliyorum.

8- HTC El Feneri (Küçük Kare) : Yine HTC telefonlara özel bir uygulama. 3 kademeli olarak telefonun flaşını açabiliyorsunuz. Aynı zamanda yardım anlamında SOS sinyali de veremiyor. Alternatif uygulamalar mevcut ama bu hem sade hemde reklamsız güzel bir uygulama.

9- Office (Küçük Kare) : Bilindiği gibi Windows Phone 8 işletim sistemi içinde Office paketi de geliyor. Word, Excell, Powerpoint dosyaları oluşturabiliyor, kaydedebiliyor ve çalıştırabiliyorsunuz.

10-OneNote (Küçük Kare) : Microsoft’un başarılı not alma uygulaması. Artık tüm platformlarda senkron bir şekilde ve ücretsiz olarak çalışıyor.

11- Takvim (Küçük Kare) : Standart takvim uygulaması. Canlı kutucuk içinde hangi günde olduğumuzu gösteriyor.

12- WhatsApp (Küçük Kare) : Popüler mesajlaşma uygulaması. Tüm platformlarda mevcut. Bilmeyeniniz yoktur sanırım.

13- Viber (Küçük Kare) : Rakipleri kadar popüler olmasada beğendiğim bir mesajlaşma uygulaması. Tamamen ücretsiz ve sesli görüşme imkanı sunuyor.

14-Skype (Küçük Kare) : Messenger yerine geçen Skype görüntülü görüşme, sesli görüşme ve mesajlaşma imkanı tanıyor. Windows Phone 8.1 ile sisteme daha fazla entegre olacak.

15- Fotoğraflar (Büyük Dikdörtgen) : Fotoğraf albümlerime bakabildiğim ve canlı kutucuk içinde de fotoğraflarımdan otomatik olarak döndüren yine Windows Phone ile gelen standart bir uygulama.

16- Facebook (Büyük Kare) : Diğer platformlarda olduğu gibi Facebook’un geliştirdiği bir uygulama değil. Windows Phone için Microsoft geliştiriyor. Hala eksikleri olmasına rağmen ihtiyacımı oldukça karşılıyor. Windows Phone 8.1 ile Facebook’un kendi geliştirdiği uygulama mağazaya girecek söylentileri var.

17- Dev Center (Büyük Kare) : Windows Phone uygulama geliştiricilerine özel bir uygulama. Mağazaya eklediğiniz uygulamalar kaç defa indirilmiş, kaç defa çökmüş, kaç para kazandırmış ve uygulamanıza yapılan yorumları takip edebildiğiniz güzel bir uygulama.

18- Foursquare (Küçük Kare) : Herkesin bildiği foursquare. Bu uygulama da hızla geliştirilip güzelleştiriliyor.

19- LINE (Küçük Kare) : Son zamanlardaki favori mesajlaşma uygulamam. LINE ücretsiz, sesli arama hizmeti de sunuyor. WhatsApp’ın tahtında gözü var 🙂

20- Instagram (Küçük Kare) : Orijinal Instagram uygulaması. Henüz beta ama bence sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

21- Scan (Küçük Kare) :  QR kod ve Barkod okuyucu. Ücretli bir uygulama olmasına rağmen promosyon döneminde ücretsiz olarak sahip olduğum bir uygulama. Çok başarılı diyebilirim.

22- Müzik+Video (Büyük Dikdörtgen) : Standart bir uygulama. Şuan için sadece müzik dinlediğim bir uygulama. Radyoya’da aynı uygulama üzerinden ulaşıyorsunuz. İlerleyen günlerde müzik ve video uygulamaları ayrılacak.

23- Blink (Büyük Kare) : Microsoft’un geliştirdiği ücretsiz bir fotoğraf çekme uygulaması. Arka arkaya çektiği fotoğraflarla hareketli gifler gibi fotoğraflar kaydetmenize olanak sağlıyor. Hoş bir uygulama.

24- OneDrive (Büyük Kare) : Eski SkyDrive uygulaması. Windows Phone üzerindeki fotoğraf ve videolarımı OneDrive üzerine yedekliyorum. Bilgisayarımda ki OneDrive uygulaması ile de multimedya içeriğime çok kısa bir süre içinde bilgisayarımdan erişebiliyorum.

Ana ekranımdaki uygulamalar bu kadar. 14 Nisan’da sunulacak Windows Phone 8.1 geliştirici önizleme sürümünden sonra aynı yazıyı tekrar hazırlayıp aradaki farkları anlatmaya çalışacağım. Muhtemelen ekstra kolon desteği ve yeni uygulamalar sunulacak.

About Author

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: