FaceApp : Popüler olan her şeyi kötülemeyi çok seviyoruz.

2 buçuk yıl kadar önce sunulan FaceApp uygulaması son günlerde ünlülerin sosyal medya paylaşımları ile popüler hale geldi. Hemen arkasından da “FaceApp Tehlike Saçıyor“, “FaceApp Arkasında Kim Var?“, “Yaşlandırma uygulaması Faceapp’ın tehlikeli yüzü!“, “FaceApp büyük tehlike saçıyor” gibi bir sürü geri zekalı haber yayınlanmaya başladı. Bu yetmedi bir de Apple App Store üzerinde bir kullanıcının gereksiz “Bugün yaptığım toplu güncellemeden sonra mesaj geldi. 36,57 TL faturama ücret eklenmiş. Benim gibi daha kaç kişiyi dolandırdınız?” yorumu ve bu yorumu düşünmeden paylaşanlarla iş iyice çığrından çıktı.

Öncelikle haber kanallarının “Korkunç FaceApp” haberlerinin ortak noktasına değinelim. Uygulamanın kullanım şartları ve gizlilik sözleşmelerinde FaceApp ile oluşturduğunuz fotoğrafları biz reklamlarımızda falan kullanabiliriz diyor. Zaten bu yaşlılık fotoğraflarınızı paylaştınız, zaten sanal alemde cirit atıyor. Daha ötesinde “sizin fotoğraflarınızı saklıyorlar, sizin fotoğraflarınızı kullanıyorlar” diye yaygara çıkartmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca kim ne yapsın sizin yaşlı halinizi? Yaşlı ve çıplak nasılım diyorsanız o da sizin bileceğiniz şey. Bence özel fotoğraflarınızı sadece FaceApp değil hiç bi yerde kullanmamalısınız.

Bu haberler tamamen “tık çalma” denilen olaydan başka birşey değil. Her uygulamada, her sosyal ağda, her mecrada bu ve buna benzer kullanım şartları ve gizlilik politikaları var ve neredeyse tamamı hemen hemen aynı çerçevede bilgilerinize erişebileceğini ve kullanabileceğini bildiriyor. Kısacası korkulacak bir durum söz konusu değil merak etmeyin.

İkinci olarak “bizi dolandırıyorlar” yorumuna gelelim. Hem ios hemde android platformlarında uygulamalar satın alma işlemi öncesinde sizden onay alır. Ücretsiz bir uygulamayı telefonunuza indirip kullanmaya başladığınızda uygulama sizden habersiz faturanıza ücret yansıtamaz, kartınızdan para çekemez. Uygulama güncellense bile “habersiz satın almışsınız” konumuna düşmezsiniz.

FaceApp uygulama içi satın alma özelliği ile çalışmakta ve birden fazla satın alma seçeneği mevcut. Bunlar aylık, yıllık ve ömür boyu. Dilerseniz abone olabilir, dilerseniz de herhangi bir ücret ödemeden bir çok özelliği kapatılmış ve reklamlı bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Yorumu yazan arkadaşın uygulamaya abone olduğunu düşünüyorum. Bir defaya mahsus ödeme yapılacağını düşünmüş olsa gerek ki bir sonraki ödeme periyodunda “noluyo lan!” diyip gidip uygulamanın altına yorumu döşemiş. Bu ödeme periyodu da uygulama güncellemesine denk geldiği için “güncelleyerek paramızı alıyorlar!” olmuş.

Haberlerdeki “tık çalma” olayını anlarım, yorumu yazan arkadaşı da anlarım da o yorumun ekran görüntüsünü alıp “ey ahali bakın yaşlandırmaya devam ederseniz paranız gidecek” diyenleri anlamıyorum. Hiç mi uygulama satın almadın?

Özetle;
FaceApp kullanmak zararlı değildir,
FaceApp kullanırsanız uygulamayı satın almadığınız veya abone olmadığınız sürece faturanıza falan para yansımaz.

About Author

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d blogcu bunu beğendi: